A homogenizált, interpolált adatok alapján a 2011-es év hónapjai javarészt az átlagnál melegebbek voltak, kivételt csupán a fagyos február és a télies november jelentett, előbbinél -1.5 °C-os, utóbbinál közel -2 °C-os anomália jelentkezett (3. ábra). Ezenkívül valamivel hűvösebb volt az október is. A legnagyobb pozitív különbséget (+3.5 °C) szeptemberben tapasztaltuk, melynek köszönhetően az elmúlt nyár csak lassan búcsúzott el. A homogenizált, interpolált adatok alapján a hónap ezzel 1901 óta a harmadik legmelegebb szeptember lett. Emellett további két hónapban, áprilisban és augusztusban érte el az anomália a +2 °C-os értéket.

3. ábra
Az országos havi középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es)átlagtól 2011-ben (15 állomás homogenizált, interpolált adatai alapján)

Január

Az ország túlnyomó részén az átlagosnál 1 °C-kal vagy annál is enyhébb volt a hónap. A napi középhőmérséklet országos átlagban a hónap felében, 7-étől 21-éig a sokéves átlag fölött volt. A legmelegebb nap 14-e volt, amikor a hőmérséklet a 6 °C-ot is meghaladta, az anomália pedig közel +9 °C volt. Egy nappal később megdőlt a napi maximum hőmérsékleti rekord, Szombathelyen 13.6 °C-ot mértünk.

Február

Országszerte hidegebb volt a szokásosnál. A hónap intenzív, mintegy 8 °C-os felmelegedéssel kezdődött. Országos átlagban a 6-a volt a legmelegebb, amikor több mint 4 °C-os átlaghőmérséklet uralkodott hazánkban. Ezen a napon volt a legnagyobb pozitív hőmérsékleti anomália is, mintegy +4 °C. Ezt követően két hét ingadozás után, 19-én hasonlóan markáns lehűlés kezdődött, mely során a középhőmérséklet -5 °C közelébe süllyedt. A negatív anomália ezen a napon volt a legnagyobb, közel -7 °C. Ezután a hónap végéig tartó, lassú enyhülés indult.

Március

Kis kivétellel az ország egész területét pozitív hőmérsékleti anomália jellemezte. A déli és a középső országrészben többnyire + 0.5 °C körüli különbség jelentkezett, míg a Tiszántúl és a Dunántúl északi részén +0.5 °C fölötti értékek rajzolódtak ki. A Bakonyban a sokéves átlagtól való eltérés az 1.5 °C-ot is meghaladta. A hónap eleje és vége között mintegy 12 °C-ot emelkedett a napi középhőmérséklet, mely emelkedést több ízben törték meg lehűléses időszakok. A legintenzívebb felmelegedési periódusban (március 8-15.) egy hét alatt közel 14 °C-kal nőtt a hőmérséklet, a legerősebb lehűlés során pedig (március 17-19.) 3 nap alatt 8 °C-kal csökkent.

4. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1971-2000)átlagtól 2011. január, február, március

Április

Ez a hónap hazánk egész területén melegebb volt a szokásosnál. A legnagyobb különbség a Bakony térségében rajzolódott ki, itt +3.5 °C körüli értékek is megjelentek. Országos átlagban csupán a 13-17. közötti időszakban süllyedt a napi középhőmérséklet a sokéves átlagérték alá. A legmelegebb nap a 7-e volt, és ezen a napon mértük a hónap legmagasabb hőmérsékletét is, 28.3 °C-ot Sopronhorpácson.

Május

Hazánk nagy részén melegebb volt a hónap. A legnagyobb pozitív anomália a Bakony térségében jelent meg, több mint +1 °C. A hónap első és utolsó napja között mintegy 8.4 °C-ot emelkedett a napi középhőmérséklet országos átlagban. A hónap elején tapasztalt, szokásosnál hűvösebb periódusban több napon, többfelé alakult ki talajmenti fagy, emellett 6-án megdőlt a napi jellemző abszolút minimum hőmérséklet rekordja is, Zabar állomásunkon ezen a napon -4.2 °C-ot regisztráltunk. A hónap második felében viszont az értékek javarészt már átlag felettiek voltak.

Június

Hazánk egész területén a szokásosnál melegebbnek bizonyult a hónap, az ország nagy részén a havi átlaghőmérséklet meghaladta a 20 °C-ot. Az országos átlagban vett napi középhőmérséklet erősen ingadozott a sokéves átlag körül. A legintenzívebb lehűlés 18-áról 19-ére következett be, amikor a hazánk fölött átvonuló hideg front hatására mintegy 8 °C-kal esett vissza a hőmérséklet. 3 nappal később tapasztaltuk a hónap legmelegebb napját, ekkor a középhőmérséklet országos átlaga 24 °C fölötti volt.

5. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1971-2000)átlagtól 2011. április, május, június

Július

Az ország nagy részén 20 °C-nál magasabb középhőmérséklet uralkodott, és az értékek nem sokkal tértek el a sokéves átlagtól, a különbség többnyire -0.5 - +0.5 °C körül alakult. A hónap elején az átlagosnál hűvösebb időjárás volt jellemző, majd július 2-ától 10-éig mintegy 14 °C-ot emelkedett az országos átlagban vett napi középhőmérséklet. A kánikula idején három alkalommal is megdőlt a napi melegrekord, 9-én Pécsett 37.9 °C-ot, 10-én Túrkevén 39.1 °C-ot, 14-én Pakson 37.9 °C-ot mértünk. Egészen 19-éig melegebb volt a szokásosnál, majd ezután egy intenzívebb lehűlést követően a hőmérséklet az átlag alá süllyedt, és a hónap végéig alatta is maradt.

Augusztus

A középhőmérséklet ebben a hónapban javarészt 21 és 24 °C között alakult hazánkban, ennél alacsonyabb hőmérséklet az ország északi részében, illetve az Alpokalján volt csak jellemző. Országszerte melegebb volt a 2011-es augusztus a sokéves átlaghoz képest, a különbség mindenütt meghaladta a +0.5 °C-ot. Míg a hónap első felében országos átlagban a szokásosnál hidegebb, a második felében a szokásosnál melegebb napokat tapasztalhattunk. A leghűvösebb nap a 11-e volt, amikor az erre a napra jellemző minimumhőmérsékleti rekord alá, 5.1 °C-ra süllyedt a hőmérséklet Nagykanizsán. A kánikula időszakában kétszer is megdőlt a maximumhőmérséklet napi rekordja, 24-én Bugacon 39.1 °C-ot, 25-én Baja Csávoly állomásunkon 39.2 °C-ot is mutatott a hőmérő.

Szeptember

Országszerte az átlagosnál melegebbnek bizonyult a szeptember, a havi középhőmérséklet általában 18-20 °C között alakult. A sokéves átlagtól vett eltérés mindenütt nagyobb volt, mint + 1.5 °C, a legnagyobb különbség, +4 °C az Alföldön jelentkezett. A napi középhőmérséklet országos átlagban szinte az egész hónap során a sokéves átlag fölött volt, csupán 24-én csökkent az átlagig. Az anomália különösen az időszak elején volt nagy, de a hónap végére az eleinte nyárias szeptember lassan végül ősziesbe fordult. A napi melegrekord két napon is megdőlt, 5-én Túrkevén (34.8 °C), majd 11-én Bugacon (34.9 °C).

6. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1971-2000)átlagtól 2011. július, augusztus, szeptember

Október

Hazánk területén a havi középhőmérséklet többnyire átlag körüli volt, a havi középhőmérséklet 9 °C fölött volt. A hónap során két, a szokásosnál jóval hűvösebb időszakot tapasztalhattunk, 7-10. között, valamint 13-18. között. A 7-i hidegfront végleg véget vetett a vénasszonyok nyarának, a 13-án átvonuló hidegfront pedig az évszakhoz képest szokatlanul erős éjszakai fagyokat hozott. A 13-18. közötti lehűlés mértékét jellemzi, hogy ebben az egy hétben négy alkalommal dőlt meg a napi hidegrekord, 15-én és 16-án Zabaron (-6.4 °C, illetve -6.8°C), 17-én Vásárosnaményben (-8.1 °C) és 18-án Kakucs állomásunkon (-8.7 °C).

November

A havi átlaghőmérséklet többnyire 1-3 °C között alakult, ami alacsonyabbnak számít a sokévi átlagnál. Az anomália javarészt -1 és -3 °C között változott. A hónap nagy részében hidegebb volt a szokásosnál, az országos napi átlaghőmérséklet csupán néhány napon, 4-9. között volt a sokéves átlag fölött, illetve 28-án éppen elérte az átlagot. A leghidegebb nap a 24-e volt, -2.3 °C-os középhőmérséklettel.

December

Hazánk egészén a szokásosnál melegebbnek bizonyult a hónap, javarészt 2 °C fölött volt a középhőmérséklet. A legkisebb hőmérsékleti anomália is nagyobb volt, mint +0.5 °C, a legnagyobb különbségek (+2.5 - +3 °C) az északkeleti országrészben jelentkeztek. 7 nap kivételével az országos átlagban vett napi középhőmérséklet magasabb volt, mint a sokéves átlag. A legmelegebb nap az 5-e volt, több mint 8.5 °C-kal, és ekkor érte el a sokévi átlagtól való eltérés is a maximumát, ami szintén meghaladta a +8 °C-ot. Ugyanezen a napon markáns hidegfront érkezett, mely hatására mintegy 6 °C-ot esett a hőmérséklet másnapra.

7. ábra
Napi középhőmérsékletek eltérése az (1971-2000)átlagtól 2011. október, november, december

Hazánk éves középhőmérséklete többnyire 6-10 °C között szokott alakulni, ehhez képest 2011-ben javarészt 7-11 °C közötti értékek rajzolódtak ki térképünkön (8. ábra). A hőmérséklet eloszlása nem mutatott nagy eltérést a szokásostól: hidegebb, kékes színekkel jelentek meg hűvösebb időjárású hegységeink (8 °C alatt), míg az általában legmagasabb hőmérsékletű alföldi vidékeket itt is a legmelegebb tónus jelölte (11 °C fölött).

8. ábra
2011. évi középhőmérséklet (°C)(57 állomás homogenizált, interpolált adatai alapján)

A hőmérsékleti küszöbnapokat illetően elmondható, hogy fagyos napokból (Tmin≤0°C) 107-et számoltunk országos átlagban, ami 11-gyel több a szokásosnál. A legnagyobb eltérés februárban jelentkezett, ekkor 11 nappal több, összesen 21 fagyos napunk volt. Ezenkívül 3 zord napunk volt (Tmin≤-10°C) a szokásos 9 helyett és 26 téli napunk (Tmax≤0°C), ami megegyezik a sokéves átlaggal. A meleg küszöbnapok között 98 nyári napot (Tmax≥25°C) számláltunk, ami 23 nap többletet jelentett a szokásoshoz képest. Szeptemberben tapasztaltuk a legnagyobb különbséget, ekkor a szokásos 8 helyett mintegy 19 nyári nap fordult elő. Hőségnapunk (Tmax≥30°C) általában 20 szokott lenni, 2011-ben ehhez képest 32 volt. A legtöbb hőségnap az Alföld régiójában fordult elő (9. ábra), a maximum 57 nap volt, melyet Törökszentmiklóson regisztráltunk. Végezetül forró napot (Tmax≥35°C) 4 alkalommal kellett elviselnünk, ami 3-mal több a szokásosnál.

9. ábra
A 30 fok fölötti hőmérsékletű napok száma 2011. évben

A 10. ábrán látható pestszentlőrinci állomásunk hőmérsékletének 2011. évi menete. A napi hőmérsékleti minimumból (tna), átlagból (t) és maximumból (txa) számolt havi átlagértékek éves menete mellett jól látszik az is, hogy a minimum-maximum közti hőingás a nyári napokon általában nagyobb, mint a téli napokon. Az adott hónap abszolút minimum (tn) és abszolút maximum (tx) értékei közötti távolság nyilvánvalóan még nagyobb ennél. Az abszolút minimum hőmérsékleti görbéje jelentősen eltért a többi görbe menetétől. Az augusztusig emelkedő, majd csökkenő tendenciát a szokásosnál jóval melegebb április és szeptember hónapok minimumának kiugró értéke törte meg.

10. ábra
A különböző hőmérsékleti értékek évi meneteBudapest-Pestszentlőrincen 2011-ben