Hazánk éghajlatát globálisan a jelentõs évi hõmérsékletingás jellemzi. A hõmérséklet idõbeli alakulása, az egyes évszakok, hónapok idõjárása nagyon változékony.
3. ábra
Az országos havi középhõmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2007-ben (16 állomás homogenizált, interpolált adatai alapján)
Január
2007-ben jóval melegebb volt a sokévi átlagnál. A hónapot országos átlagban jellemzõ 5,4°C-os pozitív anomália példa nélkül álló - ilyen enyhe januárt a magyarországi mérések kezdete óta még nem regisztráltak. Január nagy részében a napi középhõmérsékletek 8-14 fokkal meghaladták a 30 éves átlagot, átlag alá csak a hónap 3 napján csökkent a középhõmérséklet. Január 5 napján született országos, 4 napján pedig csak budapesti (nappali illetve éjszakai) melegrekord. A hónap legmelegebb napján, 13-án például országosan és Budapesten is megdõlt a százéves melegrekord, Budapesten 15,3 fokot, Sopron-Fertõrákoson 17,8 fokot mértek - ezt megelõzõen 1920-ban volt a legmelegebb 13-án (Budapesten 15 fok, Sopron-Fertõrákoson 16,2 fok).
Február
középhõmérséklete is jóval átlag felett alakult, országosan mintegy 3,9°C-kal volt magasabb a szokásosnál. A hónap során, országos átlagban csak 1 nap napi középhõmérséklete maradt átlag alatt, február nagy részében az átlagot 1-6 fokkal meghaladó napi középhõmérsékleteket mértek.
Március
sem törte meg a szeptember óta tartó tendenciát: országos átlagban mintegy 3,0 fokkal melegebb volt, mint az ilyenkor szokásos. Az ország nyugati felében volt kisebb (2-3- fokos) a pozitív anomália, az északkeleti országrészben helyenként 4 fokkal is melegebb volt a normálnál. Fagyos nap szórványosan még elõfordult, legtöbb (20) fagyos napot az Északi-középhegységben regisztráltak.
4. ábra
Napi középhõmérsékletek eltérése az átlagtól Budapest-Pestszentlõrincen, 2007. január, február, március
Április
szintén melegebb volt a sokévi átlagnál, országosan 2,4 fokkal. A pozitív anomália az ország déli, délkeleti régióiban volt kisebb (ott a normálnál csak 1-2 fokkal volt magasabb a havi középhõmérséklet), a legnagyobb eltérést (az átlagnál közel 4 fokkal melegebb áprilisi középhõmérsékletet) a nyugati országrészben regisztráltak. A meleg, napos idõ kedvezett a gyümölcsök fejlõdésének, ezért okozott milliárdos kárt április végén (majd május elején) néhány fagyos éjszaka.
Május
átlagnál hûvösebb idõvel vette kezdetét: 2-án megdõlt az adott napra vonatkozó hidegrekord (Zabaron éjszaka -6,4 fokig hûlt le a hõmérséklet), és az éjszakai fagyok több milliárd forintos károkat okoztak. A hónap közepi és végi, a szokásosnál akár 6-7 fokkal melegebb idõszakoknak köszönhetõen azonban a május középhõmérséklete is meghaladta a sokévi átlagot, országosan mintegy 2,0 fokkal. Május 22-én évszázados melegrekord dõlt meg: Poroszlón 34,2 Celsius fokot mértek (ami a körösszakáli (1983-ban regisztrált) 34,1 fokos május 22-i rekordot döntötte meg).
Június
ugyancsak melegebb volt a sokévi átlagnál, országos átlagban 3,0°C-kal. A hónap során országosan csak 3 nap középhõmérséklete maradt átlag alatt, június döntõ többségében az átlagot 3-7 fokkal magasabb napi középhõmérsékleteket regisztráltak. 18-ától másodfokú hõségriadót rendeltek el, majd június 21-én 35,7°C-kal megdõlt a június 21-ére vonatkozó budapesti melegrekord, 25-én Sátorhelyen pedig új országos, június 25-ére vonatkozó melegrekord született (35,5°C).
5. ábra
Napi középhõmérsékletek eltérése az átlagtól Budapest-Pestszentlõrincen, 2007. április, május, június
Július
is melegebb volt az átlagnál, országosan 2,5 fokkal. A szokásosnál melegebb havi középhõmérséklet túlnyomórészt a hónap második harmadában tapasztalt hõhullámnak volt köszönhetõ, amely alatt, 15-e és 24-e között harmadfokú riadókészültség volt érvényben az ország területén. Ebben az idõszakban 6 (egy kivétellel egymást követõ) napon dõlt meg az adott napra vonatkozó maximumhõmérsékleti rekord, 18-án, 19-én, 20-án, 21-én, 22-én és 24-én. A 20-án, Kiskunhalason detektált 41,9°C egyben abszolút hõmérsékleti rekord, hiszen ilyen magas hõmérsékletet a mérések kezdete óta Magyarországon még nem regisztráltak. Július végül átlagnál hidegebb idõvel búcsúzott, 31-én éjszaka megdõlt az adott napra vonatkozó országos hidegrekord: Zabaron 3,0°C-ot mértek.
Augusztus
szintén melegebb volt az átlagnál, országosan mintegy 1,9°C-kal. Az átlag feletti havi középhõmérséklet a hónap kétharmadában tapasztalható, átlagnál akár 8-10 fokkal melegebb idõszakoknak volt köszönhetõ. Országon belül ugyanakkor markáns eltérések mutatkoztak az augusztusi hõmérsékleti anomáliákban. Az ország keleti-délkeleti régiója volt a legforróbb, itt az augusztus 3-3,3 fokkal volt melegebb a szokásosnál, a legenyhébb délnyugati országrészben ezzel szemben a pozitív anomália helyenként az 1°C-ot sem érte el.
Szeptember
hûvösebb volt a sokévi átlagnál, országos átlagban 1,5 fokkal. Ezzel megszakadt a több mint 100 éves meteorológiai adatsorban példa nélkül álló sorozat: 2006. szeptember és 2007. augusztus között egy teljes éven keresztül megszakítás nélkül minden hónap középhõmérséklete meghaladta a normálértéket. Szeptemberi középhõmérséklet az ország egészében alacsonyabb volt az ilyenkor szokásosnál. A legnagyobb (akár 2,6°C-os) negatív anomáliákat a déli valamint az északkeleti országrészben regisztrálták, míg a szeptemberi átlagtól az Északi-középhegységben volt legkisebb az eltérés (helyenként az egy fokot sem érte el). 30°C-ot meghaladó nappali felmelegedésre csak a délkeleti régióban volt példa, mindössze egy napon.
6. ábra
Napi középhõmérsékletek eltérése az átlagtól Budapest-Pestszentlõrincen, 2007. július, augusztus, szeptember
Október
is hûvösebb volt a megszokottnál, a hónap középhõmérséklete országos átlagban 0,1 °C-kal maradt el a sokévi átlagértéktõl. A havi középhõmérsékleti anomáliák az ország középsõ és keleti felében voltak pozitívak: itt az október helyenként 0,4-0,5 fokkal is melegebb volt a szokásosnál. A nyugati országrészben ezzel szemben október hidegebb volt a normálnál, egyes térségekben akár 1,1-1,2 fokkal.
November
középhõmérséklete országos átlagban 0,5 fokkal hidegebb volt a megszokottnál. Országon belül nem voltak jelentõs különbségek a havi átlaghõmérséklettõl vett eltérésben: a legkisebb középhõmérsékleti anomáliát (-0,2°C) a Tiszazugban, a legnagyobbat pedig (-1,8°C) az Északi-középhegységben regisztrálták.
December
szintén hidegebb volt a megszokottnál (országos átlagban 1,2 fokkal), köszönhetõen a hónap második felében tapasztalható, átlagnál 5-7°C-kal hidegebb idõszaknak. Az átlagtól vett eltérések országon belül nem voltak jelentõsek: a legnagyobb negatív hõmérsékleti anomáliát, -1,7°C-ot a délkeleti országrészben regisztrálták, az átlaghoz képest legenyhébb értékeket pedig az Északi-középhegységben mérték, itt a normálnál 1,1°C-kal volt magasabb a havi átlaghõmérséklet.
7. ábra
Napi középhõmérsékletek eltérése az átlagtól Budapest-Pestszentlõrincen, 2007. október, november, december
2007-ben az országos évi középhõmérséklet 11,7 °C volt, ami 1,7°C-kal meghaladta az 1971-2000-es 30 éves átlagot. Az országon belül 7,1°C és 13,3°C között alakultak az évi középhõmérséklet értékek (8. ábra).
8. ábra
2007. évi középhőmérséklet (°C)
A hõmérsékleti küszöbnapok száma tavaly jelentõsen eltért a sokévi átlagtól: a meleg küszöbnapok száma jóval meghaladta a normálértékeket, a hideg küszöbnapok száma pedig nagymértékben elmaradt azoktól. 2007-ben országos átlagban 17 nap volt téli, 11 nappal kevesebb mint a szokásos, és 1 nap zord, ami 10 nappal maradt alatta szokásos értéknek. Nulla fok alatti hõmérséklet 73 napon fordult elõ - a 30 éves átlagérték 97 nap. 2007-ben nyári nap 91 volt átlagosan, ami 22 nappal több, mint a szokásos. A hõségnapok száma 39 volt, ami 23 nappal haladja meg az átlagos 16-ot. Tavaly átlag 8 forró napunk volt, ami nyolcszorosa az 1961-1990-es idõszak átlagának.
9. ábra
A 30 fok fölötti hőmérsékletű napok száma 2007. évben
A 10. ábrán Budapest-Pestszentlõrincen lévõ állomásunk hõmérsékletének 2007. évi menetét mutatjuk. A napi hõmérsékleti minimumból, átlagból és maximumból számolt havonkénti közép értékébõl láthatjuk az évi menet alakulásán túlmenõen azt is, hogy a nyári napokon általában nagyobb a minimum-maximum közti hõingás mint a téli napokon. Az adott hónapban fellépett abszolút minimum és abszolút maximum értéke is szerepel az ábrán. Ezek tágassága nyilvánvalóan még nagyobb.
10. ábra
A különböző hőmérsékleti értékek évi menete Budapest-Pestszentlőrincen 2007-ben