Hazánk éghajlatát globálisan a jelentõs évi hõmérsékletingás jellemzi. A hõmérséklet idõbeli alakulása, az egyes évszakok, hónapok idõjárása nagyon változékony.

3. ábra
Az országos havi középhőmérséklet eltérése a sokévi (1961-90-es) átlagtól 2006-ban

Január

A 2006. év a szokottnál enyhébb idõvel vette kezdetét, január közepéig valamivel átlag felett alakultak a napi középhõmérsékletek. Jelentõsebb lehûlés csak a hónap harmadik harmadában következett be, amikor két nap alatt 11 fokot zuhant a napi középhõmérséklet. A hó végi határozott negatív anomáliának köszönhetõen január középhõmérséklete országos átlagban a normálnál 1,1 fokkal hidegebbnek, -3,2°C-nak adódott.

Február

az átlagnál hidegebb volt 2006-ban, középhõmérséklete országos átlagban -1,2°C-nak adódott, ami több mint másfél fokkal elmarad a sokévi átlagértéktõl. Egy egyhetes idõszakot kivéve átlag alatt alakultak a napi középhõmérsékletek, azon a 16-val kezdõdõ pár napon azonban kellemes, tavaszi, az átlagnál olykor 6-7 fokkal melegebb volt az idõ, a délnyugati országrészben egészen 16-18 fokos maximumhõmérsékletekkel.

Március

az év elsõ két hónapjához hasonlóan több mint 1 fokkal hidegebb volt a sokévi átlagnál, a hónap középhõmérséklete országos átlagban 3,6 °C-nak adódott. A negatív anomália túlnyomórészt a március elsõ felében uralkodó, az átlagosnál 3-5 fokkal hidegebb idõszaknak volt köszönhetõ: március 20-ig a napi középhõmérséklet mindössze két napon haladta meg a normálértéket. A hónap végén aztán beköszöntött a tavasz, március 27-én az északnyugati országrészben a 25 °C-ot is meghaladta a legnagyobb nappali felmelegedés.

4. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1961-90-es) átlagtól 2006. január, február, március

Április

másfél fokkal melegebb volt a szokásosnál, középhõmérséklete országos átlagban 11,9 foknak adódott. A hónap elsõ felében még sûrûn váltogatták egymást a normálnál melegebb és hidegebb idõszakok (áprilisban mindössze 7 nap középhõmérséklete maradt el a sokévi átlagtól), 14-tõl kezdve aztán egészen a hónap végéig kellemes, késõ tavaszias, az átlagnál esetenként 5-7 fokkal melegebb idõben volt részünk.

Május

elkerültek minket az elmúlt években már megszokottá vált kora nyári nagy melegek. A napi középhõmérsékletek a hónap folyamán átlag körül ingadoztak, sem rendkívüli hidegre, sem nagy melegre nem volt példa. Országos átlagban május középhõmérséklete a sokévi átlagtól mindegy fél fokkal maradt el. A hónap leghidegebb napja 1-je volt, amikor a legnagyobb nappali felmelegedés az ország nagy részén nem haladta meg a 12-15 fokot. Május legmelegebb napján (23-án) ezzel szemben országszerte 26-32°C-os maximumhõmérsékletet regisztráltak.

Június

idõjárására kettõsség volt jellemzõ: a hónap elsõ felében az átlagnál 5-6 fokkal hidegebb, 14-tõl kezdve azonban a megszokottnál esetenként 6-8 fokkal is melegebb volt az idõ. Június végén nagy viharokkal érkezett a lehûlés, összességében azonban június középhõmérséklete az átlagnál 0,7 fokkal magasabb volt, 19°C-nak adódott. A hónap végi kánikula miatt 22-tól kezdve közel egy hétig hõségriadó volt életben az ország területén, de nappali csúcshõmérsékleti rekord nem született. 26-án éjszaka megdõlt a július 26-ra vonatkozó éjszakai melegrekord: Budapesten 23,1 °C-os éjszakai minimumhõmérsékletet regisztráltak (a korábbi rekord 21,5°C volt).
5. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1961-90-es) átlagtól 2006. április, május, június

Július

közel 3 fokkal melegebb volt a sokévi átlagnál, középhõmérséklete országos átlagban 22,8°C-nak adódott. Átlagosan a napi középhõmérséklet a hónapnak mindössze 4 napján maradt el a normáltól, július túlnyomó többségében a szokásos napi középértéket 4-8 fokkal meghaladó hõmérsékleteket regisztráltak. A hónap során a kánikula miatt többször rendeltek el hõségriadót, mégis mindössze egy melegrekord született: Budapesten július 22-én 36,9 Celsius fokot mértek, és ezzel megdõlt az 1998. július 22-én mért 36 fokos akkori rekord.

Augusztus

középhõmérséklete több mint egy fokkal elmaradt a sokévi átlagértéktõl, az anomália ugyanakkor nem volt egyenletes országon belül. Az északkeleti országrészben a hónap csak 0,3-1 fokkal, a délnyugati régióban viszont helyenként 1,6 fokkal is hûvösebb volt az ilyenkor megszokottnál. Augusztus nagy részében átlag alatt alakultak a napi középhõmérséklet értékek, több napig tartó meleg idõszakra csak a 20-át megelõzõ héten volt példa. 20-án este aztán komoly viharral érkezett meg a lehûlés, Budapesten a 120 km/órát meghaladó (orkán erejû) széllökések következtében 5 ember vesztette életét.

Szeptember

idõjárása kellemesen alakult, a hónap középhõmérséklete országos átlagban 1,4 fokkal volt magasabb az ilyenkor szokásosnál, 17,1°C-nak adódott. Szeptemberben mindössze 5 nap középhõmérséklete maradt el a sokéves átlagértéktõl, a hónap nagy részében a szokásosnál melegebb idõben volt részünk. Viszonylag sok volt a nyári nap (legtöbb (15-20) az ország délkeleti vidékein, legkevesebb (0-4) a hegyvidéki területeken), sõt a hónap során még hõségnapot is regisztráltak, a déli és délnyugati régióban, 1 alkalommal.
6. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1961-90-es) átlagtól 2006. július, augusztus, szeptember

Október

idõjárása kellemesen alakult, a hónap országos átlagban közel 2 fokkal melegebb volt, mint a sokévi átlag. A havi középhõmérsékletek országon belüli eloszlása ezzel együtt nem volt egyenletes: a pozitív anomália a nyugati országrészben helyenként a 3 fokot is meghaladta, míg a keleti régió egyes vidékein a másfél fokot sem érte el. Országos átlagban csak mintegy 8 nap hõmérséklete maradt átlag alatt október folyamán, ezzel szemben a hónap elsõ hetében valamint utolsó dekádjában nem voltak ritkák az átlagot 6-10 fokkal meghaladó napi középhõmérsékletek sem.

November

az õsz másik két hónapjához hasonlóan melegebb volt az ilyenkor szokásosnál, országos átlagban mindegy 2,4 fokkal. Országon belül ezzel együtt voltak eltérések: míg a déli és keleti országrészekben helyenként csak 1,5-2 fokos volt az anomália, addig az ország nyugati csücskében az átlagtól való eltérés esetenként meghaladta a 3 fokot is.

December

Az év utolsó hónapja is melegebb volt a szokásosnál, országos átlagban 2,2 fokkal. A déli országrész volt kevésbé enyhe (itt az átlagnál csupán 1,5-2,5 fokkal volt melegebb a december), míg az északi és nyugati területeken helyenként a 3 fokot is meghaladta a havi középhõmérséklet sokévi átlagtól vett eltérése. Ez a pozitív anomália nagyrészt a hónap elsõ dekádjában tapasztalható, átlagnál 4-9 fokkal melegebb idõszaknak volt köszönhetõ, amikor is 3 napon is melegrekord született. December 6-án Mázán 19,1°C-kal, 8-án Homokszentgyörgyön 18,5°C-kal, míg 9-én Agárdon 18,2°C-kal dõltek meg a korábbi rekordok.
7. ábra
Napi országos középhőmérsékletek eltérése az (1961-90-es) átlagtól 2006. október, november, december

2006-ban az országos évi középhõmérséklet 10,3 °C volt, ami 0,6°C-kal meghaladta az 1961-90-es 30 éves átlagot. Az országon belül 6,2°C és 12,2°C között alakultak az évi középhõmérséklet értékek (8. ábra).

8. ábra
2006. évi középhőmérséklet (°C)

A hõmérsékleti küszöbnapok száma tavaly nagyjából a sokévi átlagnak megfelelõen alakult: a meleg küszöbnapok száma némileg meghaladta a normálértékeket, a hideg küszöbnapok száma pedig valamivel elmaradt azoktól.
2006-ban országos átlagban 29 nap volt téli, 1 nappal több mint a szokásos, és 11 nap zord, ami a szokásosnak megfelelõ érték. Nulla fok alatti hõmérséklet 95 napon fordult elõ - a 30 éves átlagérték 97 nap.
2006-ban nyári nap 71 volt átlagosan, ami 2 nappal több, mint a szokásos. A hõségnapok száma 29 volt, ami 13 nappal haladja meg az átlagos 16-ot. Tavaly átlag 1 forró napunk volt, ami megfelel az 1961-1990-es idõszak átlagának.

9. ábra
A 30 fok fölötti hőmérsékletű napok száma 2006. évben

A 10. ábrán Budapest-Pestszentlõrincen lévõ állomásunk hõmérsékletének 2006. évi menetét mutatjuk. A napi hõmérsékleti minimumból, átlagból és maximumból számolt havonkénti közép értékébõl láthatjuk az évi menet alakulásán túlmenõen azt is, hogy a nyári napokon általában nagyobb a minimum-maximum közti hõingás mint a téli napokon. Az adott hónapban fellépett abszolút minimum és abszolút maximum értéke is szerepel az ábrán. Ezek tágassága nyilvánvalóan még nagyobb.

10. ábra
A különböző hőmérsékleti értékek évi menete Budapest-Pestszentlőrincen 2006-ban