A 2024-es nyár középhőmérséklete 2,7 °C-kal haladta meg az 1991-2020-as éghajlati normált, és ezzel a legmelegebb nyár lett 1901 óta. Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 23,5 °C-nak adódott. A jelentkező tartós hőhullámok következtében mindhárom hónap melegebb volt a megszokottnál, és előkelő helyen végzett a megfelelő hónapok rangsorában. A csapadék évszakos mennyisége országosan és helyi szinten is jelentősen elmaradt a sokéves átlagtól. A megszokottnál csapadékosabban indult a nyár, júniusban az országos összeg még meghaladta a sokéves átlagot, de két rendkívül száraz hónap követte, a 7. legszárazabb július és a 9. legszárazabb augusztus a XX. század kezdete óta.
A standardizált csapadékindex (SPI) egyhavi értékeit 2024 augusztusában mutatjuk be a 13. ábrán. Szinte az egész ország valamelyik száraz kategóriába sorolható, csak kisebb összefüggő területeken jelenik meg az enyhén nedves kategória a Győri-medencében, az Északi-középhegységben és Budapest tágabb környezetében. Hazánk legnagyobb része legalább enyhén száraznak számít, ezen belül találhatóak a mérsékelten, a nagyon és az extrém száraz térségek. Extrém száraz lett foltokban a Nyugat-Magyarországi-peremvidék és a Dunántúli-dombság, valamint nagy, egybefüggő területeken az Alföld.
Az augusztus végén készült háromhavi SPI térkép (14. ábra) a teljes nyarat jellemzi aszály szempontjából. Ez nagy hasonlóságot mutat az évszakos csapadékot jellemző 5. és 6. ábrákkal. SPI3 esetén is elmondható ugyanaz, mint az SPI1-nél: a száraz kategóriák dominálnak, csak kis terület számít enyhén nedvesnek. A 3 hónap távlatában is az ország jelentős része lett enyhén száraz. A mérsékelten és a nagyon száraz kategóriák főleg a déli országrészt jellemzik. Extrém száraz területek találhatóak elszórtan a Zalai-dombságban és az Alpokalján, valamint kiterjedten Bács-Kiskun vármegye déli részén.
Az augusztusi SPI6 a tavasz és a nyár folyamán lehullott félévnyi csapadékot veszi figyelembe (15. ábra). Ez a térkép szinte teljesen megegyezik a 14. ábrával, mivel 2024 tavasza csapadék szempontból közel átlagosnak mondható. Így az elmúlt 6 hónapot összesítő 15. ábrán is a nyári csapadékviszonyok tükröződnek. Száraz kategóriák találhatóak szinte az egész országban, csak az Északi-középhegységben fordulnak elő enyhén nedves területek. A mérsékelten és a nagyon száraz térségek az ország déli felében jelennek meg. Extrém száraz területeket a Zalai-dombságban, az Alpokalján és kiterjedten Bács-Kiskun vármegye déli részén azonosíthatunk.
Az 1 éves időtávlatban érkező csapadékmennyiség (SPI12) hatása a 16. ábrán látható. Az előző három évszak közül az első kettő (2023 ősze és a 2023/2024-es tél) a megszokottnál csapadékosabb volt, míg 2024 tavasza a sokéves átlaghoz közeli. Így a normálnál szárazabb nyárral együtt szemlélve az évet, az elmúlt 12 hónap alatt lehullott mennyiség átlagosnak számít. Területileg ennek az eloszlása észak-déli irányt mutat: az északi határ mentén mérsékelten nedves területek is megjelennek. Innen dél felé haladva enyhén nedves, majd enyhén száraz kategóriák következnek. A Körös-Maros közének és Bács-Kiskun vármegyének a déli részén már mérsékelten és nagyon száraz térségek is megfigyelhetőek.