A 2023-as tavasz középhőmérséklete országos átlagban az 1991–2020-as éghajlati normál közelében alakult, a március melegebb, míg az április hűvösebb volt a megszokottnál. A csapadékos telet követően tavasszal is folytatódott a csapadékos időjárás. Országos átlagban mindhárom tavaszi hónapban több csapadék esett, mint a sokéves átlag, habár térben és időben nagyon változó eloszlást mutatott.
A standardizált csapadékindex (SPI) egyhavi értékei 2023 márciusában az ország nagyrészén az enyhén nedves kategóriába estek, a Kisalföldön és a déli határ mentén voltak csupán szárazabb területek. Áprilisban az ország déli és középső részein enyhén száraz vagy annál kedvezőtlenebb, míg másik részén enyhén nedves vagy annál csapadékosabb körülmények uralkodtak. Májusban döntő többségben az enyhén nedves kategória volt jellemző. Egy északkeleti-délnyugati tengely mentén előfordultak mérsékelten és nagyon nedves területek, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelten és nagyon száraz területek jelentkeztek (13. ábra).
Március végén a háromhavi SPI (mely a januártól március végéig tartó helyzetet tükrözi) esetén megjelent egy mérsékelten, helyenként nagyon csapadékos sáv, ami az ország délnyugati tájaitól az északkeleti területekig terjedt ki. Enyhén és mérsékelten száraz vidékek az Alföldön és a Kisalföld északnyugati részén fordultak elő. Tavasz végére (14. ábra) a mérsékleten és nagyon nedves területek mérete jelentősen csökkent. A Kisalföld nedvesebbé vált, míg a Tiszántúlon nagyobb egybefüggő területek kerültek enyhén száraz, míg a Szatmári-síkság egy része mérsékelten száraz kategóriába.
A májusi SPI6 a 2022 decembere óta lehullott félévnyi csapadékot veszi figyelembe. Ebben a hosszabb időszakban országos viszonylatban egyértelműen csapadéktöbblet volt jellemző. A nedves telet egy az átlagnál kissé csapadékosabb tavasz követte, így a két évszakot összegezve országszerte a nedves kategóriák kerültek túlsúlyba (15. ábra). Csak az Alföld déli részén és a Szatmári-síkságon jelentkeztek enyhén száraz kategóriájú területeket.
Az 1 éves időtávlatban érkező csapadékmennyiség (SPI12) hatása a 16. ábrán látható. Tavaly ilyenkor száraz kategóriák borították a teljes térképet, nagy arányban jelentek meg a nagyon és extrém száraz feltételek. Most egy évvel később az elmúlt két évszakban jelentkezett csapadéktöbblet a nedvesebb kategóriák felé tolta el a SPI12 értékeket. Az ország területének többsége az enyhén nedves kategóriába esett, egy délnyugatról északkelet felé tartó sávban alakultak ki mérsékelten nedves, délkeleten pedig nagyobb területen enyhén, helyenként mérsékelten száraz feltételek.