A 2023/2024-es tél – folytatva az ősz rekord melegét – szintén a legmelegebb lett a telek között 1901 óta. Országos átlagban 4,1 °C-nak adódott az évszakos középhőmérséklet, mely 3,7 °C-kal haladta meg az 1991-2020-as normált. A három hónap külön-külön is melegebb volt a megszokottnál: legfőképpen a február, mely már a tavaszt idézte. Csapadék szempontjából országosan egy átlag közeli telet zártunk: a sokéves értéknél 16%-kal több érkezett. Viszont nagy térbeli és időbeli egyenetlenségek figyelhetőek meg; decemberben közel a megszokott mennyiség közel kétszerese hullott (184%), míg februárban csak a fele.
A 9. ábrán a 2023/2024-es tél napi középhőmérsékleteit és a sokéves átlag értékeit mutatjuk be. Az évszak 91 napjából 72 napon a normálnál magasabbak voltak a napi átlaghőmérsékletek. Ez a 72 nap többnyire két hosszabb periódusból állt össze: december 11. és január 7. között, valamint január 23. és február 29. között. Mindkét időszakban több olyan nap is előfordult, amikor a napi középhőmérséklet 9-10 °C-kal meghaladta a sokéves átlagot, sőt február 10-én 12 °C-kal volt melegebb az ilyenkor szokásosnál, egyben ez a nap az évszak legmagasabb középhőmérsékletű (12,7 °C) napja is lett. Hosszabb hűvösebb periódust december elején és január közepén is tapasztaltunk: december 3-10. között és január 8-15-ig. Január 10. lett a tél leghidegebb napja: -4,6 °C-os országos középhőmérséklettel.
A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, (10. ábra). Itt is nagyon jól látszik a csapadék időbeli eloszlásának szélsőségessége. Decemberben szinte végig a sokéves átlag feletti csapadékot figyelhettünk meg. A hónap első napjaiban országos csapadékhullás volt, formája elsején mindenhol eső, többfelé jelentős mennyiségben. Másodikán már néhol havazás váltotta fel az esőt. December 5-től kezdve két ciklon hatására a Dunántúlon vastagabb hóréteg alakult ki. 6-án már az ország középső részeit is elérte a csapadékhullás, itt is jelentősebb hóréteget (10-15 cm) kialakítva. Bár 7-én már gyengült a mediterrán ciklon, még mindig előfordult több helyen havazás, havas eső és eső is. 10-én egy okklúziós front vonult át a Kárpát-medence felett, mely vegyes csapadékot hozott magával. Északon, északkeleten havazott, délen eleinte ónos eső, majd eső hullott. 12-én és 13-án egy ciklonrendszer ismét bőséges csapadékhullást okozott. A 20-át követő napokban az átvonuló frontok hatására újabb csapadék érkezett, és nagyobb területen viharossá fokozódott a délies szél. 22-én viszont már észak felől jött egy hideg légtömeg, mely következtében 23-ra a csapadék formája az ország legnagyobb részén hó volt. 24-én a nyugat felől érkező enyhébb léghullámok miatt a havazást már havas eső és eső váltotta fel. Csapadékhullás nem történt 25. és 30. közt, csak az év utolsó napján: 31-én egy hidegfront vonult át felettünk, mely többfelé hozott esőt, az északi hegycsúcsokon pedig kis mennyiségű havat. Januárban volt két csapadékosabb időszak, ahogy február közepén is pár nap, viszont a legnagyobb részben szárazság uralkodott.