A 2020. évi nyár is a szokásosnál melegebben alakult, noha tartós és markáns hőhullám nem fordult elő. Az évszak középhőmérséklete 21,04 °C-nak adódott, ami 0,8 °C-kal haladja meg az 1981–2010-es átlagot, ezzel 1901 óta a 16. legmelegebb nyarat hagytuk magunk mögött. Az igen hűvös májust követően a 2020-as június mintegy 0,6 °C-kal volt melegebb a szokásosnál. A átlagosan meleg július után az augusztus a 10. helyre került a legmelegebb augusztusok rangsorában 1901 óta. Minden hónapban előfordult hőhullámos nap (25 °C feletti napi középhőmérséklet országos átlagban), de egy-egy napnál tovább nem tartott. A legmagasabb hőmérsékletet ezúttal az évszak végén, augusztus 30-án mértük. A háromhavi csapadékmennyiség országos átlagban 261,14 mm-nek adódott, mintegy 31%-kal volt több, mint az 1981-2010-es normál. Az egész évszakban gyakoriak voltak a károkozó felhőszakadások, jégesők. Csapadékosabb időszaknak június közepe és vége, július 17–26., augusztus 3–5. és augusztus közepe tekinthetők országosan. Ekkor több állomáson a napi csapadékösszeg megközelítette, vagy meg is haladta a 100 mm-t. A 2020-as nyár legcsapadékosabb napja július 24-e volt, amikor Somogy és Zala megyében özönvízszerű eső hullott. A nyári legkisebb csapadékmennyiség ezúttal a Mohácsi-síkon adódott, de a sokévi átlagnál kevesebb csapadék érkezett a Kisalföldön és a Nagy-Sárréten is.
A nyári középhőmérséklet az ország nagy részén 20-22 °C között alakult (1. ábra). A legmelegebb az Alföldön az Alsó-Tisza vidéken és Budapest mellett a Duna menti síkság déli részén volt, ahol az évszakos átlag meghaladta a 22 °C-ot. A leghűvösebb a középhegységeinkben volt: a Mátra és a Bükk területén a nyári átlaghőmérséklet helyenként 17 °C fok alatt maradt. A legmagasabb nyári hőmérsékletet(23 °C) Budapesten, a leghűvösebb nyarat pedig Kékestetőn tapasztaltuk, itt az évszakos átlag 16 °C volt.
Országos átlagban az évszak középhőmérséklete 21,04 °C, amely 0,8 °C-kal meghaladja az 1981-2010-es normált. Az ország egészét pozitív hőmérsékleti anomália jellemezte (2. ábra), a legnagyobb mértékű (>1 °C) eltérést a Dunántúlon és az északkeleti országrészben figyeltük meg. Jórészt az átlag közelében maradt a hőmérséklet Bács-Kiskun, Békés és Nógrád megyékben.
2020 nyarán a június 0,6 °C-kal, az augusztus pedig 1,8 °C volt melegebb az 1981-2010-es sokévi átlagnál (3. ábra), míg a júliusi havi középhőmérséklet szinte teljesen megegyezett azzal. Interpolált országos átlagok alapján az elmúlt 120 év idősorában csak az augusztus került a top10-be: pontosan a 10. lett. A június és a július a 120 éves rangsorban hátra szorult (I. táblázat). A 2020. évi nyár volt összességében a 16. legmelegebb nyári időszak országos átlagban a sorok 1901-es kezdete óta.
2020 nyarán az igen hűvös május után minden hónapban tapasztalhattunk hőhullámos napokat, amikor a napi középhőmérséklet elérte a 25 °C-ot. Országos átlagban a nyáron összesen 4db hőhullámos napot összegeztünk. Júniusban 28-án, júliusban 30-án, augusztusban 8-án és 30-án emelkedett a napi középhőmérsékletet 25 °C fölé. Mind közül a legmagasabb érték augusztus végén adódott. Mezőkovácsházán 2020. augusztus 30-án 37,4°C-ot mértünk. Országos átlagban mindössze 1 forró nap (Tmax≥35 °C) fordult elő, mely a sokévi átlagnál kevesebb. Az automaták mérése szerint a legtöbb forró nap Villány állomáson adódott: itt 5 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 35 fokot. A hőségnapok (napi maximumhőmérséklet ≥ 30 °C) száma 28 (normál: 22 nap), a nyári napoké (napi maximumhőmérséklet ≥25 °C) 69 volt idén nyáron (normál: 60 nap).
Az elmúlt 120 év nyári középhőmérsékleteit tekintve (4. ábra) 2020 nyara az elmúlt évtized legalacsonyabb értékei között foglal helyet. Az eddigi legmelegebb nyártól (2003: 22,5 °C) jelentősen, mintegy 1,5 °C-kal maradt el. Ennek ellenére a nyári átlagértékek lineáris trendbecslés alapján továbbra is emelkedést mutatnak, a nyári hőmérsékletváltozás 1901 óta mintegy 1,47 °C országos átlagban.
Időszak | Sorszám |
június | 33. |
július | 48. |
augusztus | 10. |
nyár | 16. |
Az 5. ábrán a napi középhőmérsékletek országos átlagait mutatjuk be. A nyár folyamán az időjárási frontok átvonulásához jelentős hőmérsékletváltozások kapcsolódtak. A júniusi napi középhőmérséklet csak rövidebb időszakokban haladta meg az 1981-2010-es értékeket. Június vége és július első napjai az átlagosnál melegebb időjárásúak voltak, majd változékonyabbra fordult az idő, és hosszabb ideig 20 °C alatt maradt a hőmérséklet. Július vége és - egy frontátvonulást követően - augusztus második dekádja az átlagosnál melegebb időjárású volt. Az augusztus 20. után érkező átmeneti lehűlést idén is átélhettük, de idén nem volt jelentős mértékű. A nyár alapvetően kánikulai időjárással ért véget.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott a középhőmérséklet hazánkban 2020 nyarán havonta.
Június
Az igen hűvös május után június első napjaiban egy átvonuló ciklon miatt még maradt a tavaszt idéző hőmérséklet. Később időjárásunkat egyre melegebb, de labilis levegő alakította, melynek hatására a sokévi átlag fölé emelkedett a napi középhőmérséklet. A második dekádban azonban szinte végig a sokévi átlag közelében maradt a hőmérséklet, majd az időszak végén egy sekély ciklon felhős, csapadékos és szeles időt hozott. Június 25-től egy magassági hidegörvény alakította a Kárpát-medence időjárását. Júniusban a hőmérséklet legmagasabb értékét június 29-én Drávaszabolcs (35,0 °C) állomáson rögzítettük. A nyári napok száma országos átlagban 17 nap, míg a hőségnapok száma 4 nap volt. Csak a nyári napok száma volt 1 nappal több, mint az 1981-2010 közötti normálérték.
Július
Július első hetében még a sokévi átlag felett volt a napi országos átlaghőmérséklet, azonban egy markáns hidegfront átvonulását követően július 7-én jelentősen visszaesett a napi átlaghőmérséklet. Később egy gyenge anticiklon felépülése rövid felmelegedést hozott: július 11-én mértük Pécsett a hónap legmagasabb csúcshőmérsékletét (36,5 °C). A hónap közepén azonban frontátvonulásoknak köszönhetően hűvösebb légtömegek alakították az időjárást, és tartósan a sokévi átlag alatt maradt a napi országos átlaghőmérséklet. Az átlagosnál hűvösebb időszak az utolsó dekád közepéig tartott, majd a hónap utolsó napjaiban újra megerősödött a nappali felmelegedés, és a július meleg, igazi nyári idővel búcsúzott.
Augusztus
Augusztus elején még kitartott az előző hónap végén kialakult anticiklon, de egy hullámzó frontrendszer visszavetette a felmelegedést. Később újra egy anticiklon alakította időjárásunkat, melynek hatására egyre inkább kánikula alakult ki. A hónap közepén kicsit változékonyabbra fordult az idő: sekély átvonuló ciklonok és változó nedvesség tartalmú, labilis légtömegek alakították térségünk időjárását. Ez a sokévi átlagnál hűvösebb időszakot jelentett. A második dekád végén egy magassági teknő mellett újra igazi nyári idő alakult ki, azonban egy nyugat felől érkező frontrendszer kissé csökkentette a hőmérsékletet. A hónap végén délies áramlással száraz, meleg levegő érkezett. Ebben az időszakban a napi átlaghőmérséklet 6-7 °C-kal a sokévi átlag felett alakult. Az utolsó napokban egy mediterrán ciklon vonult át felettünk, mely a kánikulát kissé mérsékelte.