2018 nyarának időjárása

A tavasz után a nyár is melegebb volt a szokásosnál és a térbeli és időbeli szélsőségek ellenére országos átlagban a sokévi átlagnak megfelelő mennyiségű csapadék hullott. Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 21,8 °C-nak adódott, ami 1,6 °C-kal haladta meg az 1981–2010-es normálértéket és ezzel a 7. legmelegebb nyár volt 1901 óta. Az idei nyár során összesen három alkalommal adtak ki másodfokú hőségriasztást (július 30 és augusztus 5, augusztus 7-10. és augusztus 21-23.). A háromhavi csapadékmennyiség országos átlagban 201,6 mm volt, mintegy 2%-kal több, mint az 1981-2010-es normál. A nyári csapadék jellemzően szélsőséges időbeli és térbeli eloszlással érkezett. Több településen, egy-egy napon a szokásos havi csapadék többszöröse hullott, ugyanakkor az északkeleti országrészben augusztusra már csapadékhiány alakult ki.

A nyári hónapok átlagában az ország legnagyobb részén 21-23 °C között alakult a középhőmérséklet (1. ábra). A legmelegebb az Alföldön volt: itt a 22 °C-ot meghaladta az évszakos átlag. Leghűvösebb tájakat ezúttal is az Északi-középhegységben, a Mátra és a Bükk területén találjuk, ahol a nyári átlaghőmérséklet 17 °C fok alatt maradt. A legmagasabb nyári hőmérsékleti átlag (24,3 °C) Budapesten adódott, a leghűsebb nyarat pedig Kékestetőn tapasztaltuk, itt az évszakos átlag 16,8 °C volt.

1. ábra
A 2018-as nyár középhőmérséklete °C-ban

Országos átlagban az évszak középhőmérséklete 21,8 °C, amely 1,6 °C-kal meghaladja az 1981-2010-es normált. Az ország egészét pozitív hőmérsékleti anomália jellemezte (2. ábra), a legnagyobb mértékű (2-3 °C) eltérést az északkeleti országrészben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében figyeltük meg. A sokévi átlagnak megfelelő hőmérsékleti értékek jellemezték Nógrád-megyét.

2. ábra
A 2018-as nyár középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Mindegyik nyári hónap jelentősen melegebbnek bizonyult a normálnál (3. ábra). Míg június 1,4 °C-kal, az augusztus az 1981-2010-es sokévi átlagnál több mint két fokkal (2,6 °C) volt melegebb, míg júliusban a pozitív anomália 1 °C alatt maradt (0,7 °C).

2018 nyarán minden hónapban tapasztalhattunk "hőhullámos napokat", amikor az napi középhőmérséklet elérte a 25 °C-ot. Országos átlagban a nyáron összesen 8 "hőhullámos napot" összegeztünk. Július végén (29-31 között) és augusztus elején (7-10 között) 3 napig emelkedett a napi középhőmérsékletet 25 °C fölé, míg júniusban és augusztus végén (mindkét hónapban 21-én) csupán 1-1 nap. Országos átlagban nem fordult elő forró nap, amikor legalább 35 fok a napi maximum. A hőségnapok (napi maximumhőmérséklet ≥ 30 °C) átlagos száma viszont magas volt, 33 nap, a legtöbb Törökszentmiklós állomás környezetében: itt 57 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30 fokot. Összesen 76 nyári nap (napi maximumhőmérséklet ≥25 °C) volt az idén nyáron, 16-tal több, mint az 1981-2010-es érték.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1981-2010-es) átlagtól 2018 nyarán (interpolált adatok alapján)

Az elmúlt 118 év nyári középhőmérsékleteit tekintve (4. ábra) 2018 nyara az elmúlt évtized kiemelkedően meleg értékei között foglal helyet. A nyári átlagértékekre illesztett trendvonal továbbra is emelkedést jelez 1901 óta.

4. ábra
Az országos nyári középhőmérsékletek 1901 és 2018 között (interpolált adatok alapján)

Interpolált országos átlagok alapján (I. táblázat) az elmúlt 118 év idősorában az augusztus az előkelő 4. helyre került, míg a nyár első két hónapja kissé hátrább szorult. Az idei volt összességében az 7. legmelegebb nyári időszak országos átlagban a sorok 1901-es kezdete óta.

 Időszak Sorszám
június 15
július 29
augusztus 4
 
nyár 7
I. táblázat
A 2018-as nyár és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az 5. ábrán a napi középhőmérsékletek országos átlagait mutatjuk be. Júniusban az időjárási frontok átvonulásához jelentős hőmérsékletváltozások kapcsolódtak. Míg a hónap első két dekádja átlagosnál melegebb időjárású volt, addig az utolsó dekád a normáltól elmaradt. A júliusi hőmérséklet alapvetően sokévi átlag közelében alakult, míg az utolsó dekádban kánikula alakult ki, mely augusztus végéig kitartott. A nyár végén rendszeresen érkező átmeneti lehűlést idén is átélhettük.

5. ábra
A 2018-as nyár napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1981-2010-es) átlagtól (°C)

A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott a középhőmérséklet hazánkban 2018 nyarán havonta (5.ábra).

Június

Június elején folytatódott a május végére jellemző igen meleg időjárás, mely ezúttal egyben csapadékban gazdag is volt. Jelentős lehűlés rövid időre a június 12-i heves zivatarlánc átvonulása után történt, de utána röviddel újra 4-5°C-kal melegebbnek adódott a napi országos átlaghőmérséklet. A hónap utolsó dekádjában azonban jellemzően a szokásosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás uralkodott. Júniusban a hőmérséklet legmagasabb értékét június 12-én Mezőkovácsháza (34,8 °C) állomáson rögzítettük, míg a legalacsonyabbat Zabaron és Kékestetőn mértük mindössze 4,1 °C-kal június 23 és 24-én.

Július

Július a szokásostól jóval hűvösebb és száraz időjárással kezdődött egy hazánktól északkeletre örvénylő ciklon hatására. A légörvény hatásának gyengülésével pár napig az átlagosnál melegebb időjárás alakult ki. Később változékonyabbra fordult az idő, mivel gyenge frontok és magassági hidegcseppek vonultak át felettünk, de jelentős lehűlés nem történt. A hónap utolsó dekádjában az anticiklonális hatások uralomra jutásával megérkezett az igazi nyár, és a hónap végére már kánikula alakult ki. Július 29-31 között már országos átlagban is a napi középhőmérséklet 3 napon keresztül 25 °C felett alakult. Az első nyári hőhullám idejére II. fokú hőségriadót rendeltek el július 30-tól kezdődően.

Augusztus

A hónap elején folyatódott a július végén kezdődött kánikula, mivel továbbra is egy magas nyomású légköri képződmény alakította időjárásunkat. Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tiszti főorvos a július végén (07.30-08.03 között) meghirdetett II. fokú hőségriadót augusztus 5-ig meghosszabbította, illetve augusztus 7-10. között újabbat rendelt el. Az 5. ábrán látható, hogy az országos átlaghőmérséklet augusztus 8-10 között jóval 25 °C fölé emelkedett. A csúcsértéket augusztus 9-én érte el, mely napon 5,5°C-kal volt magasabb a napi átlaghőmérséklet a sokévi átlagnál. A forró első dekádot követően egy-egy ciklon hidegfrontja hazánkat is érintette, de a hőmérséklet továbbra is a sokévi átlag felett alakult. Az országos átlaghőmérséklet augusztus 21-én újra elérte a 25°C-ot, így a másodfokú hőségriasztást 23-ig kiadták a harmadik hőhullám idejére. Végül markáns lehűlést az utolsó dekádban egy Európát átszelő, nagy kiterjedésű frontrendszer hozott, amely mögött hűvös levegő árasztotta el a Kárpát-medencét. A lehűlés átmenetinek bizonyult, mert a hónap végén egy anticiklon hatására újra meleg, nyári idő alakult ki.