2016 tavaszának időjárása

2016 tavasza a megszokottnál melegebb és szárazabb volt. Hőmérséklet szempontjából a március és az április a normálérték felett alakult. A csapadékviszonyokat tekintve az egyes hónapok változatos képet mutattak. Míg a május csapadékosabb volt a szokásosnál, addig márciusban, de leginkább áprilisban jelentős csapadékhiány mutatkozott.

Az ország nagy részén 11-12 °C között alakult a tavaszi középhőmérséklet értéke (1. ábra). A délkeleti területek bizonyultak a legmelegebbnek, a hőmérséklet értéke itt meghaladta a 12 °C-ot, leghidegebb pedig az Északi-középhegység magasabban fekvő területein, valamint a nyugati határszélen volt (9 és 10 °C között). Évszakos átlagban a legmelegebbet Szeged belterületén (13.3 °C), a leghidegebbet pedig Kékestető állomásunkon (6.7 °C) figyelték meg.

1. ábra
A 2016-os tavasz középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2016-os tavasz középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

2. ábránkon jól látható, hogy az 1981-2010-es átlagnál alacsonyabb évszakos értékek sehol sem jelentkeztek, a teljes tavaszi időszakot tekintve mindenhol melegebb volt a megszokottnál. A normált leginkább meghaladó értékek a keleti országrészben voltak jellemzőek, itt a 1.2-1.4 °C közötti anomáliák is felléptek. A szokásoshoz közeli hőmérsékleti értékek pedig az északi és északnyugati határszélen jelentkeztek.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1981-2010-es) átlagtól 2016 tavaszán (interpolált adatok alapján)

A 2016 tavasz országos átlagban 0.8 °C-kal bizonyult melegebbnek az ilyenkor szokásosnál (3. ábra). A hónapokat külön-külön tekintve láthatjuk, hogy a márciusi és az áprilisi középhőmérsékletek átlag feletti voltak, az előbbi 1.4 °C-kal, az utóbbi 1.3 °C-kal haladta meg a normál értékét, míg a májusi érték 0.4 °C-kal elmaradt az ilyenkor megszokottól.
A küszöbnapok száma is egy átlagnál enyhébb tavaszról tanúskodik: fagyos napból (Tmin ≤ 0 °C) a normál értéknél (15 nap) 6-tal kevesebbet (9 nap) figyelhettünk meg, de sem téli nap (Tmax ≤ 0 °C), sem hőség nap (Tmax ≥ 30 °C) nem volt, melyekből átlagosan 1-1 fordul elő évente. Nyári napból (Tmax ≥ 25 °C) 10-et figyelhettünk meg, ami éppen megegyezik sokévi átlaggal.

4. ábra
Az országos tavaszi középhőmérsékletek 1901 és 2016 között (interpolált adatok alapján)
Időszak  Sorszám
március 29
április 18
május 51
 
tavasz 20
I. táblázat
A 2016-os tavasz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az 1901-től kezdődő idősorban az idei tavasz a 20. legmelegebb lett (I. táblázat). Az adatokhoz illesztett lineáris trend alapján lassú emelkedést figyelhetünk meg az elmúlt 116 év tavaszi középhőmérsékleteiben (4. ábra).
Az I. táblázatban láthatjuk, hogy a 2016-os tavaszi hónapok hol helyezkednek el az 1901-től kezdődő idősorban. Március és április a rangsor első harmadába kerültek (29. és 18.), május a középmezőnyben, az 51. helyen áll.

5. ábra
A 2016-os tavasz napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1981-2010-es) átlagtól (°C)

Az 5. ábránkon a 2016-os tavasz napi középhőmérsékleteit és a sokéves átlag értékeit mutatjuk be. Látható, hogy márciusban és áprilisban a középhőmérséklet értékei zömmel átlag felettiek voltak. A május változatosan alakult, többször a normálérték alatti középhőmérsékleti értékeket mértünk.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet 2016 tavaszán (5. ábra).

Március

A havi középhőmérséklet zömmel 5-8 °C között alakult hazánkban, általában az Alföld középső és déli területei voltak enyhébbek. A legalacsonyabb értékek az Északi-középhegység magasabban fekvő területein voltak jellemzőek, itt helyenként 0 °C körüli középhőmérsékletet jegyeztünk. A havi átlaghőmérséklet 6.7 °C-nak adódott, ami 1.4 °C-kal magasabb a normálértékhez képest.
Míg a Bakony térségében jobbára 0-1 °C-kal volt melegebb a normálértéknél, addig a keleti, északkeleti területeken többnyire 1.5-2 °C pozitív anomáliát tapasztaltunk, Sárospatak és Mátraszentimre környékén még ennél is nagyobb volt a különbség. Országos átlagban a Kékestetőn volt a leghidegebb (1.2 °C), míg Budapest belterület, Budapest Lágymányos és Szeged belterület állomásunkon a legmelegebb (8.3 °C).

Április

Az ország nagy részén 11-12 °C között alakult a havi átlaghőmérséklet, eközben az országos átlag 12.4 °C volt. A déli, délkeleti területeken enyhébb, míg az Északi-középhegység magasabban fekvő területein hűvösebb időjárás volt jellemző.

A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet Kékestetőn (7.9 °C), a legmagasabb értéket Szeged belterületén (14.3 °C) regisztráltuk.
Az 1981-2010-es átlagnál hűvösebb április sehol nem fordult elő az országban. A Kisalföld térségében és az Ipoly mentén 0.5 °C-kal, az ország keleti határszélén 2.5-3 °C-kal haladta meg az anomália értéke a sokéves átlagot.

Áprilisban sorra dőltek meg a hőmérsékleti melegrekordok. Az időszak elején, Újpesten és a belvárosban 23 °C-ot mértünk, mellyel megdőlt a fővárosi melegrekord. 5-én új fővárosi és országos rekord született; az eddigi legmagasabb minimumhőmérsékletet Balatonedericsen mértük 16.9 °C-kal, a Budapest-Belterület mérőhelyen pedig 26.4 °C-ig melegedett a levegő, ezzel beállt az új fővárosi rekord. 6-án és 9-én szintén megdőltek az országos minimumhőmérsékleti rekordok; 6-án 15.7 °C-ot regisztráltunk Dunaújváros, Pécs Árpádtető és Szentlélek állomásokon, 9-én pedig Csengeren 14.5 °C-ot, mindkét esetben meghaladták az eddig mért legmagasabb értékeket. A hónap végén azonban több napon keresztül az átlagosnál jóval alacsonyabb hőmérsékleti értékek jelentkeztek. 21-én az ország keleti részén mértünk fagypont közeli hőmérsékleteket, 25-én pedig 2 cm friss hó hullott a Kékestetőn. 28-án új fővárosi minimumhőmérsékleti rekord született, ekkor -0.7 °C-ig hűlt le a levegő a János-hegyen.

Május

A májusi középhőmérséklet 15 és 16 °C között alakult hazánk nagy részén. Ennél hidegebb az Északi-középhegység magasabban fekvő területein volt. A szokásosnál 0.4 °C-kal volt hűvösebb az idei május az 1981-2010-es átlaghoz képest. Az északkeleti területek mentén +0.5 °C, míg az ország nagy részén -1.5 - -2 °C volt az anomália értéke.