2014 nyara megtörte az utóbbi évek aszályos, forró nyári időszakainak sorát: idén elmaradtak a hőhullámok, hőségriadók és a perzselő meleg, valamint a három hónap átlagában a megszokottnál több csapadék jelentkezett. Ugyanakkor az is elmondható, hogy a 2014-hez hasonlóan csapadékos nyarak hűvösebbek szoktak lenni a fokozott felhőképződés miatt – júliust emeljük ki, melynek időjárása néha már-már trópusi jellegűnek is beillett.
A nyári középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 20-21 °C között alakult 2014-ben (1. ábra). Északon és a Dunántúl nyugati felében ettől alacsonyabb értékek voltak jellemzőek (19-20 °C között, a magasabban fekvő területeken pedig 16-19 °C között), míg délkeleten 21 °C-nál magasabb középhőmérsékleteket jegyeztünk a három hónapos periódus átlagában. Az országos nyári átlag 20.2 °C. A legmelegebb Szegeden volt a nyár folyamán (21.9 °C), a leghűvösebb nyár pedig Kékestető területéhez köthető (15.0 °C). A legmagasabb napi hőmérsékleti értéket, 36.5 °C-ot még az évszak elején, június 10-én jegyeztük Budakalászon és Körösszakálon, mely 1997 óta a legalacsonyabb nyári maximum.
Hazánk túlnyomó részén (Nógrád megye északi részének és Baja térségének kivételével) a megszokottnál melegebb volt az idei nyár (2. ábra). A normál viszonyokhoz képest a legnagyobb pozitív anomáliát az északkeleti határszélen jegyeztük (+0.75 °C-nál nagyobb eltérés).
A három nyári hónap közül a június és a július melegebb volt a megszokottnál, az anomália rendre +0.7 °C, illetve +1.0 °C (3. ábra). Az augusztus 0.3 °C-kal hűvösebbnek bizonyult a sokéves átlagnál, ugyanakkor a teljes nyári középhőmérséklet az interpolált adatok alapján még ezzel együtt is fél fokkal magasabb volt az 1971-2000-es normálnál.
Az elmúlt évektől eltérően az idén elmaradtak a hőhullámos időszakok, ennek megfelelően forró nap nem jelentkezett országos átlagban hazánk területén. Ugyanakkor 19 hőségnapot (normál: 18) és 60 nyári napot is jegyeztünk (normál: 56), melyek alátámasztják a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti viszonyokat.
Az elmúlt 114 év nyári középhőmérsékleteit tekintve (4. ábra) 2014 nyara a melegebbek között foglal helyet, ugyanakkor 2006 óta az első olyan nyári időszak, mely nem az első 15 legmelegebb között szerepel. Az évekhez illesztett trendvonal lassú emelkedést jelez.
Időszak | Sorszám |
---|---|
június | 37 |
július | 31 |
augusztus | 62 |
nyár | 37 |
I. táblázatunkban összegeztük az idei nyári hónapok rangsorát a legmelegebb nyári időszakok között 1901-től kezdődően. Az interpolált adatok alapján a június és a július az első harmadban foglal helyet, az augusztus azonban hátrébb, középen helyezkedik el. A 2014-es nyár országos átlagban a 37. legmelegebb nyár volt hazánkban 1901 óta.
5. ábránk tanúsága szerint a június és a július átlag körüli napi középhőmérsékletekkel telt hazánkban, jelentősebb eltérés mindössze június első harmadában látható. Az augusztusi értékeket tekintve az országos átlagok a normál alatt alakultak, és csak a hónap végén emelkedtek a fölé.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott a középhőmérséklet hazánkban 2014 nyarán.
Június
A hónap átlag alatti napi középhőmérsékletekkel indult, az 5-e és 13-a közötti időszakban azonban már jóval melegebb volt a megszokottnál. A legmagasabb júniusi napi középhőmérséklet 10-én jelentkezett, ekkor országos átlagban 25 °C-nál is melegebb volt. A havi középhőmérséklet zömmel 19-21 °C között alakult az ország területén, az értékekben Ny/ÉNy-DK irányú növekedés volt jellemző. Csak az Északi-középhegységben láthatunk 15 °C alatti júniusi átlagokat. A sokéves átlaghoz képest (1971-2000) a legtöbb helyen +0.5-1 °C anomália adódott. A nyugati országrészen előfordult a normálnál 2 °C-kal magasabb havi átlag is, míg az északi határszélen fél fokkal hűvösebb volt a megszokottnál.
Július
Az ország legnagyobb területein +0,5-1,5 °C közötti középhőmérsékleti anomália volt jellemző, és ennek DNy-ÉK irányú növekedését figyelhettük meg: míg a délnyugati határszélen legfeljebb +0.5 °C-kal volt melegebb a megszokottnál, északon több helyen a normálnál 1.5-2.5 °C-kal is magasabb átlagokat jegyeztünk. A napi középhőmérsékletek a hónap során jellemzően a sokéves átlag felett alakultak. A július 4-7. és 14-21. időszakokban az ország időjárását anticiklonális viszonyok határozták meg, hatásaként a megszokottnál több fokkal is melegebb volt hazánkban. Országos átlagban a legmelegebb nap júliusban 21-e volt, de nem sokkal maradt el tőle a 7-ei átlaghőmérséklet sem. A leghűvösebb napnak 11-e bizonyult.
Augusztus
A legnagyobb területen 19-21 °C között alakult a havi átlaghőmérséklet. Egészen a Tisza vonaláig hűvösebb volt a szokásosnál az idei augusztus, leginkább nyugaton és északon maradtak el a hőmérsékleti értékek a normáltól (-0.5 és -1 °C közötti anomália). Keleten valamelyest melegebb volt a megszokottnál: jellemzően 0 és +0.5 °C közötti eltérés jelentkezett, a legnagyobb eltérés mértéke 0.5-1 °C közötti volt. A hónap elején meghaladták a napi középhőmérsékleti értékek a szokásos mennyiségeket, azonban 14-étől drasztikus változás lépett fel: augusztus második felében az átlagtól elmaradó értékek váltak uralkodóvá, és csak az utolsó egy-két napban emelkedett a középhőmérséklet a sokéves átlagnak megfelelő, vagy azt meghaladó szintre.