Az idei tavasz országos átlagban 1.8 °C-kal volt melegebb a megszokottnál, ezzel a 7. helyre került az 1901 óta homogenizált, interpolált adatok alapján a legmelegebb tavaszi középhőmérsékletek rangsorában. Ezen belül az idei március volt a mérések kezdete óta a legmelegebb. A tavasz első fele országos viszonylatban szárazabb volt a megszokottnál, de a május behozta a lemaradást. Így az idei tavasz összességében enyhén csapadékosnak mondható.
Az idei tavaszi hónapok középhőmérsékletének területi eloszlását tekintve ÉNy-DK irányú növekedés látható (1. ábra). A magasabb hegyvidékeken volt a leghidegebb, itt 7-11 fok volt az évszakos átlag. Az ország legnagyobb részén 12-13 fok volt jellemző. A főváros és Szeged térségében volt a legmelegebb, itt a 13 fokot is meghaladta az átlaghőmérséklet. Országos átlagban a tavasz középhőmérséklete 12.1 °C volt; állomásaink közül évszakos átlagban a legmelegebb Budapest Lágymányos állomásunkon (13.9 °C), a leghidegebb pedig Kékestetőn (7.2 °C) volt.
Az idei tavaszi középhőmérséklet és az átlagos viszonyok közötti eltérés térképén szembetűnő a jelentős pozitív anomália (2. ábra). A tavasz országos átlagban 1.8 °C-kal volt melegebb az 1971-2000 közötti időszak átlagánál, az ország ÉK-i részén az eltérés meghaladta a 2.2 °C-ot.
A tavaszi hónapok közül a március és az április melegebbnek bizonyult a megszokottnál, míg a május középhőmérséklete elmaradt az 1971-2000-es átlagtól. Normálnál 4 °C-kal magasabb átlaghőmérsékletével 2014 márciusa 1901 óta a legmelegebb márciusnak adódott, az április pedig a 17.-nek. A három hónap eredményeként a teljes tavaszi időszak 1.8 °C-kal melegebb volt az 1971-2000 közötti normálnál.
A küszöbnapok számát tekintve országos átlagban fagyos napból 6-ot regisztráltunk (a normál 15), nyári napból pedig mindössze 7-et (a normál 9).
Időszak | Sorszám |
---|---|
március | 1 |
április | 17 |
május | 66 |
tavasz | 7 |
A tavaszi középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve az illesztett trendvonal melegedés irányába mutat (4. ábra). Az idei tavasz a 114 év 7. legmelegebbje volt. Idén az első tavaszi hónap az első helyre került a 114 éves megfigyelési rangsorban, de április is enyhébb volt a szokásosnál (1901 óta a 17. helyre került). Ezek után egy átlagosnál valamivel hűvösebb május következett, amely a rangsorban a 66. helyen végzett.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet 2014 tavaszán (5. ábra).
Március
2014 márciusa jelentősen melegebbnek bizonyult a megszokottnál: az országban sehol sem volt hűvösebb a harmincéves átlagnál, a legnagyobb részen a havi átlaghőmérséklet a sokéves normálnál 3.5-4.5 °C-kal is magasabbnak adódott. Az ÉK-i régióban és a Dunántúli-középhegységben alakult ki a legnagyobb pozitív anomália, itt átlagban 4.5-5.5 °C-kal is melegebb volt a szokásosnál. A középhőmérséklet zömmel 8-10 °C között alakult. A hónap elején kezdődő melegedő tendenciát csak egy többközéppontú ciklonrendszer szakította meg 23-án. Ennek következtében a hónap legnagyobb részén bőven átlag felett alakultak a napi középhőmérsékletek hazánkban. Budapesten háromszor is megdőlt a legmagasabb minimumhőmérséklet rekordja. Március 17-én csak 12.2 °C-ra hűlt le a levegő a korábbi 11.5 °C-kal szemben. Március 19-én eddig 1951-ben Budapest belterületen volt a legmelegebb, akkor 10.6 fokot mértek. Idén azonban ugyanitt 12 fok volt a minimumhőmérséklet. Március 20-án az addigi rekordot 2004-ben Budapest belterületen mérték 10.7 fokkal, idén Lágymányoson csak 10.8 fokig hűlt le a levegő.
Április
Áprilisban a középhőmérséklet zömmel 12-13°C közé esett hazánkban. A legalacsonyabb hőmérsékletek főként az Északi-középhegységben alakultak ki. Átlagosan Kékestetőn volt a leghidegebb (7.2 °C), a legmelegebb Budapest-Lágymányoson (14.0 °C). A hónap 1.8 fokkal melegebbnek bizonyult a megszokottnál: az ország legnagyobb részén a havi átlaghőmérséklet a sokéves normálnál 1.5-2.5 °C-kal magasabbnak adódott. Az északkeleti régióban és a Dunántúlon, az Alpokalján alakult ki a legnagyobb anomália, itt átlagban 2.5-3 °C-kal is melegebb volt a szokásosnál.
Május
Májusban a középhőmérséklet zömmel 14-16°C közé esett hazánkban. A havi országos átlaghőmérséklet 15.1 °C volt. Ny-K irányú hőmérsékletnövekedés volt a jellemző, a Dunántúl nyugati részén, az Alpokalján voltak kisebb értékek. Átlagosan Kékestetőn volt a leghidegebb (10.0 °C), a legmelegebb Budapest-Lágymányoson (16.7 °C). A hónap 0.7 fokkal hidegebbnek bizonyult a megszokottnál: az ország legnagyobb részén a havi átlaghőmérséklet a sokéves normálnál 0.5-1.0 °C-kal alacsonyabbnak adódott. Pozitív anomália értékek csak az Északi-középhegység magasabban fekvő területein és a keleti határszélnél adódtak. A hónap lehűléssel kezdődött, amit egy hidegfront okozott május 4-én. Ezután egy rövidebb időszakra visszamelegedett az idő, a középhőmérséklet meghaladta a sokéves átlagot. Majd a hónap közepén a térségünkben örvénylő ciklon újabb lehűlést eredményezett. Ekkor országos átlagban 10.7 °C-ra hűlt le levegő. Az ország nagy részén 80-90 mm közötti csapadékösszegeket jegyeztünk. Majd ismét melegedni kezdett az idő, a középhőmérséklet elérte havi maximumát. A hó végén pedig megint az átlagnál hűvösebb volt.