Az idei ősz az országban mindenhol melegebbnek bizonyult a megszokottnál; az egyes hónapok közül az október és a november is az első 15 legmelegebb között foglal helyet az adatsorok 1901-től kezdődő rangsorában. Csapadék szempontjából az évszak kevéssel az átlag felett alakult, októberben szárazabb, szeptemberben és novemberben pedig csapadékosabb időben volt részünk.
Idén ősszel az ország legnagyobb területén átlagosan 11-12°C közötti középhőmérsékletet jegyeztünk, de egy észak-déli irányú növekvő tendencia is megfigyelhető 1. ábránkon. A legalacsonyabb értékek észak-északnyugaton adódtak a három őszi hónap átlagában (zömmel 9-11°C), de közöttük is az Északi-középhegységben volt a leghűvösebb (7°C alatt). A legmelegebb Szeged környékén, valamint több helyen a Dunántúl Dunához közel eső részein és a Balaton térségében volt, ahol a 12°C-ot is meghaladta a középhőmérséklet.
Mindenhol melegebb volt a megszokottnál: a legtöbb területen +1-2°C-os anomália adódott az 1971-2000 közötti átlaghoz képest, melyet 2. ábránk szemléltet; északnyugaton és az Északi-középhegységben azonban elvétve találunk +0.5°C alatti eltéréseket is. Az adott területen megszokott viszonyokhoz képest Tokajban, Szegeden, Dunaújváros mellett és Zirc környékén volt a legnagyobb az eltérés, itt több mint 2°C-kal melegebb volt az ősz a normálnál.
A szeptember átlag alatti középhőmérséklettel búcsúzott hazánkban, az október és a november azonban már teljesen más képet mutatott. Az 1971-2000 közötti időszakot alapul véve az október 2.1°C-kal, a november pedig 3°C-kal túllépte a normál értékeket országos átlagban. Összességében az idei ősz 1.4°C-kal melegebbnek bizonyult a megszokottnál.
Az őszi küszöbnapok száma a következőképpen alakult: fagyos napból a megszokott 16 helyett 7-et jegyeztünk országos átlagban, a várt 1 téli nap pedig nem jelentkezett idén. A meleg küszöbnapokat tekintve a megszokottnál hűvösebb szeptembernek köszönhetően kisebb értékeket kaptunk eredményül: 9 nyári nap helyett idén 5-öt figyelhettünk meg, az 1 hőségnap pedig szintén elmaradt.
Az őszi középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve, egy nagyon mérsékelt ütemű növekedést mutat az illesztett trendvonal (4. ábra). Az ábráról láthatjuk, hogy az idei ősz a melegebb őszök sorát gyarapította.
Időszak | Sorszám |
---|---|
szeptember | 87 |
október | 12 |
november | 14 |
ősz | 20 |
Az elmúlt 113 év adatait tekintve a 2013 októberében és novemberében jegyzett havi középhőmérsékletek előkelő helyet foglalnak el az elmúlt évek őszi hónapjainak rangsorában: október a 12., november pedig a 14. legmelegebb 1901 óta. Összességében az idei ősz a 20. legmelegebb ősznek adódott.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2013-as ősz során (5. ábra).
Szeptember
A hónap átlag körüli napi középhőmérsékletekkel indult, majd 9-étől a hónap végéig, 2 rövidebb időszaktól eltekintve, normál alatti értékek jelentkeztek. A legnagyobb negatív eltérések 14-én, 18-án, valamint 27-30-a között adódtak, ezeken a napokon 3-3.5°C-kal volt hidegebb az átlagosnál. Országos átlagban a legnagyobb középhőmérsékletet 3-án jegyeztük, a hónap legmagasabb hőmérsékletét (29.6°C-ot) azonban 8-án, Baja Csávoly állomáson regisztráltuk. A leghidegebb nap 30-a volt, a legalacsonyabb hőmérsékletet (-2°C-ot) pedig 29-én, Nyírlugos állomáson mértük.
Október
Az országos napi középhőmérsékletek az átlagosnál jóval kisebb értékekkel indultak a hónap elején, mely után 10-étől egy rövid melegebb periódus következett, majd a 16-19-e közötti átlagos időszakot követően a hónap utolsó harmada a normálnál jóval magasabb hőmérsékleteket hozott. A periódus elején jelentkező hideg időszakban, 4-én mértük a legalacsonyabb napi középhőmérsékletet országos átlagban, és a legalacsonyabb mért hőmérséklet is erre a napra esett: -9.3°C-os minimumhőmérsékletet jegyeztünk Zabar állomáson. A legmelegebb országos átlagban 23-án volt, míg a legmagasabb hőmérsékletet a hónapban, 28.6°C-ot 12-én regisztráltuk Körösszakál állomáson.
November
A napi középhőmérsékletek országos átlagai egészen 24-éig jóval átlag felett alakultak, átlagosan 3.5°C-kal volt melegebb ez az időszak a normálnál. A legmelegebb nap országos átlagban 3-a volt, 12.9°C-kal, s ezen a napon jelentkezett a legnagyobb pozitív anomália is (közel 6.5°C). A legmagasabb hőmérsékletet a hónapban azonban 9-én regisztráltuk: Sellye állomáson, 23.1°C-ot mértünk, mely az adott nap új maximumhőmérsékleti rekordja. 24-éről 25-ére – egy ciklon hatására – erőteljes lehűlés következett be, a napi értékek a sokévi átlag alá estek. A leghidegebb nap átlagosan 28-a volt (-2.9°C), s ekkor mértük a hónap legalacsonyabb hőmérsékletét is: Zabar állomáson, -10.4°C-ot.