2013 tavasza összességében átlagos középhőmérsékletű volt, a normálnál hűvösebb márciusnak, a szokásosnál melegebb áprilisnak, és az átlagosnál egy kissé melegebb májusnak köszönhetően. Az idei március az elmúlt 113 év 2. legcsapadékosabb márciusa volt, az április átlag alatt alakult csapadék szempontjából, míg májusban normál feletti csapadékösszeg jelentkezett országos átlagban, s így összességében egy igen csapadékos évszakot zártunk, 1901 óta ez volt a 2. legcsapadékosabb tavasz.
A tavaszi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 10-11°C között alakult idén, illetve a délkeleti térségben 11-12°C között. Hűvösebb csak hegységeinkben volt, itt 7-10°C-os értékek rajzolódtak ki térképünkön (1. ábra), sőt a legmagasabb pontokon a 7°C-ot sem érték el. A legmelegebb Szeged térsége volt, itt a 12°C-ot is meghaladta az évszakos középhőmérséklet.
Az ország nagyobb részén pozitív hőmérsékleti anomália jelentkezett: 0 és +0.25°C közötti érték volt jellemző hazánk középső területein, de a keleti-délkeleti országrészben 0.25-0.75°C-kal is felülmúlták az idei értékek az 1971-2000-es sokéves átlagot, sőt Szeged térségében a +0.75°C-os anomáliát is meghaladták. Azonban voltak a normálnál hűvösebb területek is: DNy-on, ÉNy-on, valamint É-on 0 és -0.25°C közötti anomália-értékek adódtak.
Az idei tavasz országos átlagban normál körüli középhőmérsékletet hozott. A hónapokat külön-külön tekintve (3. ábra) láthatjuk, hogy a március középhőmérséklete jóval átlag alatti volt, közel 2°C-kal maradt el a normáltól, míg az április ugyanennyivel múlta felül az 1971-2000-es átlagot. A május kevésbé tért el a megszokottól, 0.4°C-kal haladta meg a normált.
Mind a hideg-, mind a meleg küszöbnapok az átlagosnál nagyobb számban jelentkeztek országos viszonylatban. Fagyos napból (Tmin ≤ 0°C) a normál értéknél 5-tel többet, 20-at regisztráltunk, téli napból (Tmax ≤ 0°C) pedig a szokásos 1 helyett 2-t. Nyári napból (Tmax ≥ 25°C) 13-at figyelhettünk meg, mely 4-gyel több, mint a sokévi átlag, hőségnap (Tmax ≥ 30°C) pedig 1 alkalommal fordult elő, mely megegyezik a normál értékkel.
Időszak | Sorszám |
---|---|
március | 87 |
április | 20 |
május | 45 |
tavasz | 45 |
Az 1901-től kezdődő idősorban az idei tavasz a 45. legmelegebb lett (I. táblázat). Az adatokhoz illesztett lineáris trend alapján lassú emelkedést figyelhetünk meg az elmúlt 113 év tavaszi középhőmérsékleteiben (4. ábra).
Az I. táblázatban láthatjuk, hogy a 2013-as tavaszi hónapok hol helyezkednek el az 1901-től kezdődő idősorban. Március hónap a márciusi sor utolsó harmadába került (87.), április az első negyedbe a 20. helyen, május pedig a középmezőnyben a 45. legmelegebb május lett.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2013-as tavasz során (5. ábra).
Március
A hónap első felében egy átlagosnál jóval melegebb periódus jelentkezett 5-e és 13-a között; az időszak – s egyben a hónap – legmelegebb napján, 8-án 10.7°C-os országos középhőmérsékletet mértünk, mely áprilisra jellemző érték. Ugyanezen a napon regisztráltuk a hónap legmagasabb állomási hőmérsékletét is: Baja Csávoly állomáson 20.8°C-ot mértünk. Ezután azonban egy igen erőteljes lehűlés következett, jóval átlag alatti középhőmérsékleteket eredményezve, mely – 1-2 enyhébb naptól eltekintve – kitartott a hónap végéig. A leghidegebb nap országos átlagban 24-e volt, ekkor -2.8°C-os országos középhőmérséklet adódott. A legnagyobb negatív anomáliát azonban nem ezen a napon, hanem 26-án regisztráltuk, ekkor 10°C-kal volt hidegebb a sokéves átlagnál. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -18.2°C-ot 17-én mértük Vásárosnamény állomáson, mely alulmúlta az idei tél (2012. december-2013. február) legalacsonyabb mért hőmérsékletét (-18.1°C, Nyírlugos, december 10.).
Április
Az országos átlagban vett áprilisi sokéves (1971-2000) napi középhőmérsékletek a hónap első harmadában 9-11°C között alakulnak, majd az utolsó harmadban emelkednek 12°C fölé. Ehhez képest idén a hónap elején 4-5°C-os napi középhőmérsékletek voltak jellemzőek országos átlagban (sőt az első 1-2 nap ennél hidegebb volt), jóval elmaradva a normáltól. A legnagyobb negatív anomáliát a leghidegebb napon, 1-jén regisztráltuk, ekkor 6.1°C-kal volt hidegebb az átlagosnál. 7-étől gyors melegedés következett be, s néhány napon belül az átlagos értékek fölé emelkedett a hőmérséklet, s egészen a hónap végéig ki is tartott, nagy pozitív anomáliákkal. A hónap legvégén már a 20°C-ot közelítették a középhőmérsékleti értékek (sőt a 30-i meg is haladta). A legnagyobb pozitív eltérést a legmelegebb napon, 30-án regisztráltuk, ekkor 8.7°C-kal volt melegebb a normálnál. A hónap végi nyárias időjárás során több országos napi melegrekord is megdőlt.
Május
A hónap nyárias időjárással indult, országos átlagban 1-jén mértük a legmagasabb napi középhőmérsékletet (21.4°C), mely jóval (~7°C-kal) meghaladta az 1971-2000-es sokéves átlagot. A hónap legmagasabb hőmérsékletét is ebben az időszakban, 2-án regisztráltuk (32.5°C, Kelebia). 11-étől egy ciklonális rendszer alakította hazánk időjárását, mely jelentős lehűlést hozott. A hónap közepén (16-19. között) jelentkezett még egy átlagot kissé meghaladó hőmérsékletű időszak, de ezután ismét a normál alá esett a hőmérséklet, mely a hónap végéig ki is tartott. A leghidegebb nap országos átlagban 27-e volt (10.9°C), ekkor több mint 6°C-kal volt alacsonyabb a napi középhőmérséklet, mint a megszokott. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét is ezen a napon jegyeztük, Kékestetőn 1.7°C-ot regisztráltunk. Fagy egyetlen állomásunkon sem fordult elő májusban.