Az idei tél a csapadékviszonyok tekintetében kiemelkedő: az elmúlt 112 év 4. legcsapadékosabb telét jegyeztük. A szokásosnál hidegebb december és enyhébb január-februári időszak egy átlagnál melegebb telet eredményezett.
Az idei téli hónapok középhőmérsékletének területi eloszlását tekintve É-D irányú növekedés látható: míg az É-i (ÉK-i) területeken 0 és -3°C között alakult a középhőmérséklet, az ország legnagyobb területén 0 és +1°C közötti, délen pedig az 1°C-ot is meghaladó értékeket jegyeztünk. Állomásaink közül évszakos átlagban a legmelegebb Szeged belterületén volt (1.9°C), a leghidegebb pedig Kékestetőn (-3.6°C).
Az idei téli középhőmérséklet és az átlagos viszonyok közötti eltérés térképén ÉNy-DK irányú elrendeződés figyelhető meg: míg É-on (ÉNy-on) jórészt 0-0.5°C-kal hűvösebb volt a megszokottnál, a DK-i országrészben 0.5-1°C-kal melegebb volt a normálnál. Pátyod, Békéscsaba, Előszállás és Szeged környékén a szokásosnál több mint 1°C-kal melegebb havi középhőmérsékleteket regisztráltunk.
A téli hónapok sorát a december átlag alatti hőmérséklettel kezdte, majd a január és a február országos átlagban melegebbnek bizonyult a megszokottnál. A három hónap eredményeként a teljes téli időszak 0.4°C-kal melegebb volt az 1971-2000 közötti normálnál.
A küszöbnapok száma átlag körüli eredményekről számol be a hőmérsékleti viszonyok tekintetében: fagyos napból 64-et regisztráltunk (a normál 65), téli napból pedig 21-et (a normál 23). Mindössze a zord napok számában látható nagyobb eltérés, mely a melegebb viszonyokat támasztja alá: 3-at jegyeztünk az idei tél során, a megszokott 8-cal szemben.
Időszak | Sorszám |
---|---|
december | 78 |
január | 31 |
február | 27 |
tél | 33 |
A téli középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve az illesztett trendvonal egy igen gyenge, melegedés irányába mutató tendenciát mutat (4. ábra). Az idei tél a melegebb telek között foglal helyet, de nem képvisel kiugró értéket.
Míg a december a hidegebb hónapok között kapott helyet (78.), a január és a február az átlagosnál enyhébbnek bizonyultak. Összességében az idei tél a sor első harmadában helyezkedik el, az idei volt a 33. legmelegebb tél hazánkban.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2012/13-as tél során.
December
A nyugati határterületeket leszámítva az ország területén a szokásosnál valamelyest hidegebbnek bizonyult a december, jellemzően 0 és -1.5°C-os eltéréssel az 1971-2000-es átlaghoz képest. A legnagyobb negatív anomália (-2.5°C körül) az északi országrészben jelentkezett. Zömmel 0 és -2°C között alakult a havi középhőmérséklet az ország területén. A teljes hónapot tekintve a leghidegebb Kékestetőn volt (havi átlaghőmérséklet: -3.9°C), a legmelegebb pedig Pécsen (havi átlaghőmérséklet: 1.4°C). A hónap elején rövid ideig a sokéves normálnál magasabb napi középhőmérsékleti értékeket regisztráltunk, azonban pár nap elteltével országos átlagban a hónap leghosszabb átlag alatti periódusa következett. A 11 nap során a legnagyobb negatív anomália, egyben a hónap leghidegebb napja december 13-án jelentkezett: ekkor az ország területén átlagosan 5.5°C-kal hidegebb volt a megszokottnál. A leghidegebb napot egy ciklonnak köszönhetően a megszokottnál melegebb időszak követte, majd 20-ától kezdődően egy anticiklon hatásaként néhány napos lehűlést tapasztalhattunk. Később a Kárpát-medencét 26-áig egy ciklon hullámzó frontálzónája érte el, ezért változékony, de az ország nagyobb részén a sokévi átlagnál enyhébb időjárásban volt részünk. A legnagyobb pozitív eltérés 26-án jelentkezett: a napi középhőmérséklet országos átlaga hozzávetőleg 5°C-kal meghaladta a szokásos értéket. A hónap legnagyobb pozitív hőmérsékleti adatai Máza (Baranya) állomásunkhoz kötődnek: itt mértük a legmagasabb napi maximumhőmérsékletet az országban (14.9°C, december 26.), és a legmagasabb napi középhőmérsékletet is itt regisztráltuk (13.1°C, december 25.).
Január
A január az ország legnagyobb területén melegebb volt a megszokottnál, mindössze néhány északi település havi középhőmérséklete maradt el a sokéves átlagtól (jellemzően 0.3°C-kal). A legnagyobb pozitív eltérést Szeged és Mohács környékén jegyeztük (+2-2.5°C). Országos átlagban 0.8°C-kal volt melegebb az idei január a megszokottnál. A középhőmérséklet É-D irányú növekedést mutatott: az ország északi részein 0 és -2°C között alakult a hőmérséklet havi átlagban, a középső területeken 0 és 1°C közötti, délen pedig 1-2°C közötti ez az érték. Alacsonyabb értékeket a magasabban fekvő területeken mértünk (Északi-középhegység, Mecsek). A napi középhőmérsékletek eloszlása változatos képet mutatott januárban. A hónap leghidegebb napja országos átlagban január 27-e volt -4.1°C-os középhőmérséklettel. Néhány napra rá a hónap legmelegebb napját jegyeztük: január 31-én az országos átlagos középhőmérséklet 6.1°C volt.
Február
Országos átlagban az idei február középhőmérséklete 1.8°C volt, mely 1 fokkal magasabb az 1971-2000-es normálnál. Míg a nyugati országrészben az 1971-2000 közötti időszak átlagánál valamelyest (0-1°C-kal) hűvösebb volt jellemző, keleten 2-3°C-kal melegebb volt a megszokottnál. Pátyod környékén még a +3°C-ot is átlépte a hőmérséklet-különbség. A középhőmérséklet a hónapban ÉNy – DK irányú növekedést mutatott. Az ország túlnyomó részén 1-3°C közötti havi értékek jelentkeztek. A DK-i országrészben volt a legmelegebb, a legmagasabb havi átlagértéket is itt regisztráltuk (Szeged belterület, 3.7°C). Ennél hidegebb a magasabban fekvő területeken volt jellemző: a legalacsonyabb februári középhőmérsékletet Kékestetőn jegyeztük -2.9°C-kal. A hónap a megszokottnál magasabb napi középhőmérsékleti értékekkel indult. Február 5-étől csökkenést jegyeztünk, mely a hónap leghidegebb napját eredményezte (február 11.). A hónap végén egy mediterrán ciklon alakította időjárásunkat, melynek köszönhetően változékony, csapadékos időjárás volt jellemző az ország területén, ugyanakkor az enyhébb levegő hatására melegedett az idő. Országos átlagban a hónap legmelegebb napja február 25-e (6.3°C) volt. A legmagasabb maximumhőmérsékletet Milotán (Szabolcs-Szatmár-Bereg) jegyeztük (16.0°C, február 26.).