2012 őszének időjárása

Az idei ősz az 1901 óta mért 4. legmelegebb ősz, csapadék szempontjából pedig átlagosnak mondható.

Idén ősszel hazánk legnagyobb részén 11-13°C között alakult a középhőmérséklet (1. ábra). 13°C feletti értékeket is mértünk néhány kisebb területen a Dunántúlon, illetve nagyobb területen Csongrád megye térségében. Ugyanakkor az Északi-középhegység legmagasabb pontjain 8°C alatti középhőmérsékleti értékek is előfordultak.

1. ábra
A 2012-es ősz középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2012-es ősz középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Hazánk egész területén melegebb volt az ősz a sokéves átlagnál, 2-2.5°C-os pozitív anomália volt jellemző az ország legnagyobb részén (2. ábra). Emellett a Dunántúl északnyugati térségében, valamint az északi országrész egyes területein 1.5-2°C-kal volt melegebb a normálnál, míg hazánk délkeleti részén 2.5-3°C-kal, sőt egy-egy kisebb területen 3°C-nál is nagyobb anomália adódott.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2012 őszén (interpolált adatok alapján)

Mindhárom őszi hónapunk átlag feletti hőmérsékletet hozott országos átlagban (3. ábra). Míg a szeptember és a november jóval meghaladta az 1971-2000-es normál értéket, +2.5 és +3°C-os anomáliával, addig az október +0.8°C-os különbséget hozott, melynek köszönhetően az évszakos középhőmérséklet 2.1°C-kal haladta meg az átlagot.
A hőmérsékleti küszöbnapokat tekintve is a meleg időjárás dominanciája rajzolódik ki. Meleg küszöbnapokból – a nyárias szeptembernek köszönhetően – a normálnál jóval többet figyelhettünk meg, az átlagos 9 nyári nap helyett 16 fordult elő, míg 1 hőségnap helyett 5. A hideg küszöbnapok száma ezzel szemben elmaradt a szokásostól. 0°C alatti maximumhőmérsékletű, téli napot nem regisztráltunk országos átlagban, míg fagyos napból (minimumhőmérséklet ≤ 0°C) 6-ot számláltunk a 16 napos sokéves átlaggal szemben.

4. ábra
Az országos őszi középhőmérsékletek 1901 és 2012 között (interpolált adatok alapján)

Az őszi középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve, egy nagyon mérsékelt ütemű növekedést mutat az illesztett trendvonal (4. ábra). Az ábráról láthatjuk, hogy az idei ősz a melegebb őszök sorát gyarapította.

IdőszakSorszám
szeptember 9
október 33
november 13
 
ősz 4
I. táblázat
A 2012-es ősz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az elmúlt 112 év adatsorát tekintve, s az adatokat sorba rendezve (I. táblázat), mindhárom őszi hónap a legmelegebb 1/3-ba került, sőt a szeptember a 9., illetve a november a 13. sorszámával előkelő helyet kapott a sorban. Összességében pedig még kiemelkedőbb a három hónap magas hőmérséklete, hisz az évszak a 4. legmelegebb ősznek adódott 1901 óta.

5. ábra
A 2012-es ősz napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következõkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhõmérséklet az elmúlt ősz során (5. ábra).

Szeptember

A hónap során anticiklonok és ciklonok váltakozva alakították hazánk időjárását, melynek hatására melegebb és hűvösebb időszakok váltakoztak, bár a 30 napból 21 napon a sokéves átlag felett alakult a napi középhőmérséklet. Szeptember 21-ig hűlő tendencia figyelhető meg az értékekben, míg 21-től a hónap végéig melegedő. A hónap legmelegebb napja országos átlagban 3-a volt (23°C), a legnagyobb pozitív anomáliát azonban nem ezen a napon, hanem a hónap végén, 27-én figyeltük meg, amikor 7.3°C-kal volt melegebb az ilyenkor szokásosnál. A leghűvösebb 20-21-e volt (11°C), s ekkor történt a legnagyobb hőmérséklet-csökkenés is, 19-e és 20-a között, amikor is 6.3°C-ot esett vissza a hőmérséklet egyik napról a másikra.

Október

Október során, a normálhoz viszonyítva, két melegebb és két hidegebb időszakot tapasztaltunk. A hónap egy kellemesen meleg héttel indult (szeptember első felében szoktak ilyen magas napi középhőmérsékletek jelentkezni), a napi maximumhőmérsékletek általában még 20°C felett alakultak országszerte (sőt egyes napokon jóval meg is haladták azt). A jó időnek a 8-án érkező markáns hidegfront vetett véget, több mint 5°C-os lehűlést okozva egyik napról a másikra. Ez az átlagnál 2-3 fokkal hűvösebb idő 13-áig tartott, innentől ismét egy melegebb időszak következett, főként anticiklonális helyzetek alakították térségünk időjárását, egészen 27-ig, amikor ismét egy ciklon frontrendszere okozott lehűlést. A hónap legnagyobb hőmérsékletcsökkenése ekkor következett be, 27-éről 28-ára közel 7.5°C-ot csökkent az átlagos napi középhőmérséklet. 29-én volt országos átlagban a leghidegebb, és a legalacsonyabb hőmérsékletet is ebben az időszakban mértük, október 30-án, Nagy-Hideg-hegy állomáson -5.4°C volt a minimumhőmérséklet.

November

A napi középhőmérsékletek országos átlagai szinte egész novemberben átlag felett alakultak, csupán 7-én és 9-én volt hűvösebb a normálnál. A legnagyobb pozitív anomáliák a hónap végén jelentkeztek, 29-én 8.3°C-kal volt melegebb az 1971-2000-es sokéves átlagnál. A hónap legmelegebb napja országos átlagban 4-e volt (12.7°C), míg a leghidegebb 15-e (4.3°C).