2011/12 telének időjárása

A szokásosnál jóval hidegebb februárt egy enyhébb január és december előzte meg, így az évszak középhőmérséklete átlagközeli volt. A szokásosnál csapadékosabb december és a közel átlagos csapadékú január és február együttesen enyhe csapadéktöbbletet eredményezett az évszak végére.

A 2011/12-es tél középhőmérséklete széles határok között mozgott, az értékek -5 és +2 °C közöttiek voltak. Az 1. ábra térképén látható, hogy termikus szempontból az ország három nagy részre vált: a Dunántúlra, ahol a hőmérsékleti értékek alsó határa még 0 °C volt, az Alföld régiójára, ahol a hőmérséklet már -1 °C-ig süllyedt, és az északkeleti országrészre, ahol az időjárást ennél is hidegebb értékek jellemezték. A legzordabb körülményeket természetesen a Mátrában és a Bükkben tapasztalhattuk, ahol a téli középhőmérséklet helyenként -5 °C alá is esett.

1. ábra
A 2011-es tél középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2011-es tél középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

A fenti hőmérsékleti értékek az ország javarészében közel átlagosnak bizonyultak, a 2. ábra hőmérsékleti anomáliatérképén nagy területen rajzolódott ki -0.5 és +0.5 °C közötti hőmérsékletű terület. A szokásosnál valamivel melegebb volt Sopron környéke, míg az átlagnál 1 °C-kal vagy még annál is hidegebb régiók jelentek meg a Duna-Tisza közén, illetve a délkeleti országrészben.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2011 telén (interpolált adatok alapján)

A havi átlaghőmérsékletek az évszak első két hónapjában átlag fölöttiek voltak, az anomália mind januárban, mind februárban mintegy +2 °C volt (3. ábra). Februárban viszont közel -5 °C-os eltérés jelentkezett országos átlagban, mely egymaga meghaladta az első két hónap pozitív különbségeit. Ennek megfelelően, ugyan kismértékű, de negatív évszakos középhőmérsékleti anomália adódott, az 1971-2000-es átlaghoz képest mintegy 0.3 °C-kal volt hidegebb az 2011/12-es tél.
Küszöbnapok tekintetében a zord napok (Tmin ≤ -10 °C) számában jelent meg csak nagyobb eltérés, a szokásos 9 nap helyett összesen 15-öt számoltunk a tél során. Az eltérést a rendkívül hideg február okozta, amikor a szokásos 3 helyett összesen 13 napon, vagyis közel a hónap felében mértünk -10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletet. Ezenkívül összesen 64 fagyos napot és 21 téli napot tapasztaltunk, előbbiből 65, utóbbiból 22 szokott előfordulni télvíz idején.

4. ábra
Az országos téli középhőmérsékletek 1901 és 2010 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
december 20
január 18
február 101
 
tél 56
I. táblázat
A 2011-es tél és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az 1901/1902-es téllel kezdődő idősorban az idei tél átlaghoz közeli hőmérsékletének köszönhetően nem képvisel kiugró értéket (4. ábra). Az adatokhoz illesztett lineáris trend közel változatlan körülményekre utal, a jelentkező gyenge tendencia a melegedés irányába mutat.
Az I. táblázatban a sorszámok közül a februári tűnik ki elsőként. Az év második hónapja 1901 óta a 101. legmelegebb, azaz a 12. leghidegebb február volt. A szokásosnál enyhébb december és január az idősor elején helyezkedett el, míg az átlagos hőmérsékletű tél a 111 éves idősornak éppen a közepén kapott helyet.

5. ábra
A 2011-es tél napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet a 2011/12-es tél során.

December

7 nap kivételével az országos átlagban vett napi középhőmérséklet magasabb volt, mint a sokéves átlag. A legmelegebb nap az 5-e volt, több mint 8.5 °C-kal, és ugyanezen a napon érte el a sokévi átlagtól való eltérés is a maximumát, ami szintén meghaladta a +8 °C-ot. Bár 5-én volt legmagasabb a napi átlaghőmérséklet, ezen a napon markáns hidegfront érkezett, mely hatására mintegy 6 °C-ot esett a hőmérséklet másnapra.

Január

A hónap nagy részében az átlagnál enyhébb volt az időjárás. Az időszak elején a napi középhőmérséklet országos átlaga a 4 °C-ot is meghaladta, melyet általában a tavasz beköszöntével, március elején figyelhetünk meg először az évben. A hónap során csupán 8 napon tapasztaltunk a szokásosnál alacsonyabb napi középhőmérsékletet. Az átlagosnál hidegebb napok két lehűléses időszakhoz kapcsolódóan jelentkeztek. Első alkalommal január 13-án érkezett markáns hidegfront, mely átmenetileg véget vetett a tavaszias időjárásnak, majd a 23-án kezdődő lehűlési hullámmal rendkívül zord időjárás köszöntött ránk, mely egészen február közepéig kitartott.

Február

A január végén kezdődő lehűlés február elején a sokéves átlagnál 11-12 °C-kal alacsonyabb napi országos középhőmérsékleteket eredményezett. A legnagyobb különbség -13.3 °C volt, melyet a leghidegebb napon – amikor is a középhőmérséklet mintegy -12 °C volt -, 10-én figyeltük meg. Érdemi melegedés ezután kezdődött csak, egy hét múlva az értékek már az átlag közelében voltak. Ezt követően átmeneti ingadozás után az időjárás lassan kora tavaszira váltott.