Az idei ősz középhőmérséklete többnyire 10 és 11 °C között alakult (1. ábra), ennél hidegebb hegységeinkben, illetve a nyugati határ mentén és az északkeleti országrészben fordult elő. A Mátrában 7 °C alatti érték is megjelent, míg a Tisza déli partvidékén évszakos átlagban 11 °C-ig melegedett a levegő.
Az ország nagyobb részén az átlagnál melegebb volt az időjárás (2. ábra). A pozitív anomália elsősorban az Északi- és a Dunántúli-középhegységben jelentkezett, de a Tisza vonalában is +0,5 °C-ot meghaladó különbséget tapasztalhattunk. A szokásosnál hidegebb területeken – az északkeleti és a délnyugati országrészben – abszolút értékben a legnagyobb különbség -0,5 °C körüli volt.
Országos átlagban széles határok között mozgott a havi középhőmérsékleti anomália (3. ábra). Míg szeptemberben több mint 3 °C-kal melegebb volt, novemberben a negatív anomália a 2 °C-ot is meghaladta. A szélsőségek az időszak végére közel átlagos évszakos középhőmérsékletet eredményeztek, a sokéves átlagtól való eltérés mintegy +0,3 °C volt.
Az átlagnál melegebb szeptembernek köszönhetően, idén ősszel még 6 hőségnapunk (Tmax ? 30 °C) volt a szokásos 1 helyett, és nyári napot (Tmax ? 25 °C) is élvezhettünk még bőven, összesen 23-at, ami 13-mal több a sokéves átlagnál. Az évszak vége felé közeledve, a ránk köszönő hideg időjárás 27 fagyos napot (Tmin<=0°C) és 5 téli napot (Tmax<=0°C) hozott. Előbbiből általában 16-ot, utóbbiból csak 2-t szoktunk számolni.
Időszak | Sorszám |
---|---|
szeptember | 4 |
október | 74 |
november | 99 |
ősz | 60 |
Az őszi középhőmérsékletek 1901-ig visszanyúló idősorát tekintve, egy nagyon mérsékelt ütemű növekedést mutat az illesztett trendvonal. Ugyanakkor azt is láthatjuk, hogy összhangban a 3. ábrával, az idei, közel átlagos hőmérsékletű ősz valóban nem képvisel kiugró értéket a korábbi évekhez képest.
Ezt az I. táblázat is megerősíti, az idei ősz a vizsgált 111 év sorában a 60. legmelegebbnek számít, vagyis a középmezőnyben helyezkedik el. A szeptember és a november ezzel ellentétben - a fent látott hőmérsékleti anomáliáknak megfelelően - a havi sorozatok két szélén található. Az idei szeptember az eddigi 4. legmelegebb, míg az idei november a 13. leghidegebb (99. legmelegebb) volt a sorban.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhőmérséklet az elmúlt ősz során.
Szeptember
A napi középhőmérséklet országos átlagban egész hónap során a sokéves átlag fölött volt, csupán egy napon, 24-én csökkent az átlagig. Az anomália különösen az időszak elején volt nagy - a legnagyobb 5-én, közel + 7 °C – de a kisebb-nagyobb ingadozások során az értékek egyre közelebb kerültek a sokéves átlaghoz, és az eleinte nyárias szeptember lassan végül ősziesbe fordult.
Október
A hónap során két, a szokásosnál jóval hűvösebb időszakot tapasztalhattunk, 7 -10. között, valamint 13-18. között. A 7-ei hidegfront végleg véget vetett a vénasszonyok nyarának, a 13-án átvonuló hidegfront pedig az évszakhoz képest szokatlanul erős éjszakai fagyokat hozott. A 7-10. közötti leghűvösebb napon az országos átlaghőmérséklet 8 °C alatti volt. A 13-18. közötti időszak leghűvösebb napja ennél is hidegebb volt, közel 3 °C-os jellemző hőmérséklettel, ami több mint 7 fokkal marad el az ilyenkor szokásostól.
November
A hónap nagy részében hidegebb volt a szokásosnál, az országos napi átlaghőmérséklet csupán néhány napon, 4. és 9. között volt a sokéves átlag fölött, illetve 28-án a napi jellemző érték éppen elérte az átlagot. A leghidegebb nap a 24-e volt -2,3 °C-os középhőmérséklettel.