2011 nyarának időjárása

A nyár a szokásosnál melegebb volt. A hónapok között volt a sokéves átlagnál jóval szárazabb és jóval csapadékosabb is, összességében azonban egy átlagos csapadékú nyártól búcsúztunk.

Az idei nyár középhõmérséklete országszerte többnyire 20 és 22 °C között változott (1. ábra). Hidegebb csupán hegységeinkben fordult elõ, a Mátrában a legalacsonyabb érték 16 °C alatti volt. A legmelegebb Szeged térsége volt, itt a középhõmérséklet a 22 °C-ot is meghaladta.

1. ábra
A 2011-es nyár középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2011-es nyár középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Az anomáliatérkép alapján látható, hogy az idei nyár egész hazánkban melegebb volt a szokásosnál (2. ábra). A legkisebb eltérés +0.5 °C-nál kisebb volt, Nógrád megyében volt jellemzõ, ám az ország nagyobb részén az eltérés +0.5 - +1.5 °C között alakult.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2011 nyarán (interpolált adatok alapján)

Nem csak a nyár, hanem az évszak hónapjai is pozitív hõmérsékleti anomáliát mutattak (3. ábra). Ez alól kivételt csupán a július jelentett, amikor az országos átlag gyakorlatilag megegyezett a sokéves átlaggal. Az eltérés augusztusban volt a legnagyobb, ekkor közel 2 °C-kal volt melegebb a szokásosnál.
A hõmérsékleti küszöbnapokban is visszaköszön az átlagosnál melegebb nyári idõjárás. Nyári napból (Tmax >= 25 °C) 62 darabot számoltunk országos átlagban, mely 6-tal több a sokéves átlagnál, hõségnapból (Tmax >= 30 °C) 25-öt a szokásos 32 helyett, de több volt a forró napokból (Tmax >= 35 °C) is: általában 1 napot tapasztalunk, idén viszont 4-et számláltunk.

4. ábra
Az országos nyári középhőmérsékletek 1901 és 2011 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
június 21
július 57
augusztus 11
 
nyár 16
I. táblázat
A 2011-es nyár és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az elmúlt 111 év nyári középhõmérsékleteinek sorában az idei, átlagosnál melegebb nyár nem képvisel kiugró értéket (4. ábra), de látható, hogy a melegebb évek között foglal helyet, egész pontosan a 16. legmelegebb nyár volt (I. táblázat). Az évekhez illesztett trendvonal lassú emelkedést jelez.
Az egyes hónapokat elhelyezve a 111 év sorában (I. táblázat) az augusztus kapja a legkisebb sorszámot, a 11. legmelegebb augusztus volt. A sor elején helyezkedik el a június is. A 0 °C-os anomáliát mutató július (3. ábra) középmezõnybeli sorszámával is átlagos hõmérsékletû hónapként jelenik meg.

5. ábra
A 2011-es nyár napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A következõkben összefoglaljuk, hogyan változott az országos átlagban vett napi középhõmérséklet az elmúlt nyár során (5. ábra).

Június

A középhõmérséklet erõsen ingadozott a sokéves átlag körül. A legintenzívebb lehûlés 18-áról 19-ére következett be, amikor a hazánk fölött átvonuló hidegfront hatására mintegy 8 °C-kal, közel 15 °C-ra esett vissza a hõmérséklet. 3 nappal késõbb tapasztaltuk a hónap legmelegebb napját, ekkor a középhõmérséklet országos átlaga 24 °C fölötti volt. Ezen a napon mértük a hónap legmagasabb hõmérséklet is Túrkeve állomásunkon, 34.4 °C-ot.

Július

A hónap elején az átlagosnál hûvösebb idõjárás volt jellemzõ, majd július 2-ától 10-éig mintegy 14 °C-ot emelkedett a napi középhõmérséklet, elérve a havi csúcshõmérsékletet. Egészen 19-éig melegebb volt a szokásosnál, majd ezután egy intenzívebb lehûlést követõen a hõmérséklet az átlag alá süllyedt, és a hónap végéig alatta is maradt.

Augusztus

Míg a hónap elsõ felében országos átlagban a szokásosnál hidegebb volt, a második felében a szokásosnál melegebb napokat tapasztalhattunk. A leghûvösebb nap a 11-e volt, 17 °C alatti középhõmérséklettel. A legnagyobb kánikula augusztus 26-án volt, az átlaghõmérséklet ekkor a 27 °C-ot is meghaladta, a legmagasabb hõmérséklet országszerte 35 °C körüli volt.