2011 tavaszának időjárása

A tavasz az átlagnál melegebb és szárazabb volt.

Az ország nagy részén 11-12°C-os átlaghőmérséklet jellemezte a tavaszi időjárást (1. ábra). Melegebb területek a Tisza mentén jelentek meg, míg hűvősebb a magasabban fekvő vidékeken volt, a Börzsönyben és a Mátrában az érték 8°C alatt maradt.

1. ábra
A 2011-es tavasz középhőmérséklete °C-ban
2. ábra
A 2011-es tavasz középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól

Az idei tavasz országszerte melegebb volt a szokásosnál (2. ábra), kisebb területektől eltekintve a különbség mindenütt meghaladta a +0.5°C-ot. A legnagyobb eltérés a Bakony térségében jelentkezett, itt általában +2°C körülinek adódott az anomália.

3. ábra
Az országos havi és az évszakos középhőmérséklet eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól 2011 tavaszán (interpolált adatok alapján)

A 3. ábra diagramja is átlagosnál melegebb tavaszra utal. Országos átlagban minden hónap átlag fölötti középhőmérsékletet mutatott. A legnagyobb eltérést áprilisban tapasztalhattuk, az anomália ekkor +2°C-nál is nagyobb volt. Évszakos szinten mindez +1.1°C-os különbséget jelentett a sokéves átlaghoz képest.
A hőmérsékleti küszöbnapok tekintetében nem beszélhetünk ilyen egyértelmű tendenciáról. Országos viszonylatban 16 napon fordult elő fagy az évszakban, ami 1-gyel több a szokásosnál, téli napunk (Tmax <=0°C) viszont már nem volt, pedig 1 nap jellemzően még előfordul ebben az évszakban. Nyári napból (Tmax >= 25°C) 14-et számoltunk, ami 4-gyel több a sokéves átlagnál, és az éghajlati normálnak megfelelően egy hőségnapunk (Tmax >= 30°C) is volt.

4. ábra
Az országos tavaszi középhőmérsékletek 1901 és 2011 között (interpolált adatok alapján)
Időszak Sorszám
március 41
április 12
május 43
 
tavasz 22
I. táblázat
A 2011-es tavasz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az elmúlt 111 év tavaszi középhőmérsékleteiben lassú emelkedés jelentkezik (4. ábra). Az idei tavasz nem volt kiugróan meleg, de az évek sorának első felében kapott helyet, a 22. legmelegebb volt 1901 óta (I. táblázat).
Az I. táblázat alapján a hónapokat is elhelyezhetjük középhőmérsékletük szerint a 111 év sorában. A március és a május a sorozat középső harmadába került 41. és 43. helyezéssel, míg az idei áprilist a +2.3°C-os anomália (3. ábra) a 12. helyre emelte.

5. ábra
A 2011-es tavasz napi középhőmérsékleteinek eltérése a sokévi (1971-2000-es) átlagtól (°C)

A 3. ábrával összhangban, az 5. ábra grafikonján látható, hogy áprilisban volt a legtöbb átlagosnál melegebb napunk.

Március

A hónap eleje és vége között mintegy 12°C napi középhőmérséklet-emelkedés volt jellemző, melyet több ízben törtek meg lehűléses időszakok. A legintenzívebb felmelegedési periódusban (március 8-15.) egy hét alatt közel 14°C-kal nőtt a hőmérséklet, a legerősebb lehűlés során pedig (március 17-19.) 3 nap alatt 8°C-kal csökkent.

Április

Országos átlagban csupán az április 13-17. közötti időszakban süllyedt a napi középhőmérséklet a sokéves átlagérték alá, a többi napon a szokásosnál melegebb volt az időjárás. A legmelegebb nap a 7-e volt mintegy 17.6°C átlaghőmérséklettel. Ezen a napon volt az eltérés is a legnagyobb a sokéves átlaghoz képest (közel 10.5°C), és ezen a napon mértük a hónap legmagasabb hőmérsékletét is, 28.3°C-ot Sopronhorpács állomásunkon.

Május

A napi középhőmérséklet a hónap végére mintegy 8.4°C-ot emelkedett országos átlagban, de a melegedés nem volt egyenletes, hidegfrontok átvonulása több ízben megtörte azt. A május elején tapasztalt hűvös periódusban több napon, többfelé alakult ki talajmenti fagy. Országos viszonylatban a leghűvösebb nap a 4-e volt, amikor az átlaghőmérséklet csupán 8.2°C volt, közel 6°C-kal a sokéves átlag alatt maradva. A hónap második felében az értékek javarészt átlag felettiek voltak, a legmelegebb nap 24-e volt 21.1°C-os átlaghőmérséklettel.