2022 tavasza a megszokottnál kissé hűvösebb volt. A március és az április hónapok hőmérséklete a normálérték alatt alakult, az áprilisi középhőmérséklet jelentősen elmaradt az ilyenkor megszokottól. A májusi középhőmérséklet ezzel szemben átlag feletti volt, így a teljes évszak átlaga csupán 0,5 °C-kal maradt el a megszokottól. A csapadékviszonyokat tekintve az egyes hónapok változatos képet mutattak: márciusban és májusban jelentős csapadékhiány mutatkozott, míg az április csapadékosabb volt a szokásosnál.
A tavaszi középhőmérséklet az ország nagy részén 10-11 °C között alakult (1. ábra), ennek megfelelően az országos átlag 10,6 °C volt. A déli határvidéken, a Tisza mentén a Zagyva torkolatától délre és a Duna mentén egészen a fővárosig nagy területen volt 11-12 °C között az évszakos átlaghőmérséklet, Szegeden és Budapesten pedig még a 12 °C-ot is meghaladta. A legalacsonyabb hőmérsékleti értékeket az Északi-középhegységben mértük, a magasan fekvő területeken 7-9 °C volt a jellemző. Évszakos átlagban a legmelegebbet Szeged belterületén (12,8 °C), a leghidegebbet pedig Kékestető állomásunkon (5,7 °C) mértük.
Az ország nagyobb részén az 1991–2020-as átlagnál alacsonyabb évszakos értékek jelentkeztek, döntően -1,0-0,0 °C közötti anomáliák láthatók a 2. ábránkon. A teljes tavaszi időszakot tekintve csupán foltokban jelentkezett pozitív anomália: Pest megyében több helyen, Szegeden, a Bakonyban és a Mátrában.
2022 tavasza országos átlagban 0,5 °C-kal bizonyult hűvösebbnek a megszokottnál (3. ábra). A hónapokat külön-külön tekintve láthatjuk, hogy a március kis mértékben, 0,8 °C-kal, míg az április jelentősen, 2,0 °C-kal, maradt el az ilyenkor szokásos hőmérsékletektől, melyet az átlagosnál 1,3 °C-kal melegebb május követett.
A küszöbnapok száma is hideg tavaszról tanúskodik: fagyos napból (Tmin ≤ 0°C) 28 nap jelentkezett, ami a szokásosnak (15 nap) közel a duplája, téli napot (Tmax ≤ 0°C) nem regisztráltunk, ám egy zord nap (Tmin ≤ -10°C) jelentkezett (átlag: 0 nap). Nyári napból (Tmax ≥ 25°C) 12 fordult elő, amely közelít a sokévi átlaghoz (11 nap), míg hőségnapból (Tmax ≥ 30 °C) 1 volt idén tavasszal, mely megegyezik az átlaggal.
Emelkedést figyelhetünk meg az elmúlt 122 év tavaszi középhőmérsékleteiben (4. ábra). Az adatokhoz illesztett lineáris trend 1,26°C-os melegedést mutat az 1901–2022-es időszakban.
Időszak | Sorszám |
március | 72. |
április | 90. |
május | 20. |
tavasz | 53. |
Az I. táblázatban láthatjuk, hogy a 2022-es tavaszi hónapok hol helyezkednek el az 1901-től kezdődő idősorban. A tavasz a középmezőnyben az 53. helyet foglalja el, az idősor kezdete óta 52 melegebb tavasz fordult elő. Március a rangsor közepére, április a végére, míg a május az elejére került. Az április a 90. helyezésével a 32. leghidegebbnek számít, míg a május a 20. legmelegebb, 1901 óta.
Az 5. ábrán a 2022-es tavasz napi középhőmérsékleteit és a sokéves átlag értékeit mutatjuk be.Látható, hogy március elején huzamosabb ideig a sokéves átlag alatt alakult a napi középhőmérséklet. A második dekád végétől viszont egészen a hónap végéig az átlagosnál jóval enyhébb volt az idő. Április első napjaiban egy erőteljes lehűlés hatására 7-8 °C-os eltérés mutatkozott az ilyenkor megszokotthoz képest. Bár hasonlóan nagy eltérés már nem jelentkezett, de elmondható, hogy a hónap során többnyire átlag alatt alakultak a napi középhőmérsékletek. Április végén, majd május elején a sokéves átlag körül mozgott a napi középhőmérséklet, ezt követően a második dekád elején 4-5 °C-kal melegebb volt az átlagnál, ekkor mértük az évszak során országosan a legmagasabb hőmérsékletet (21,6 °C). Ezt követően május második felében már nagyobb ingadozások voltak jellemzőek, de az országos középhőmérsékletek többnyire átlag felett alakultak.
A következőkben összefoglaljuk, hogyan változott a középhőmérséklet hazánkban 2022 tavaszán havonta.
Március
Márciusban a havi középhőmérséklet az ország nagy részén 4-6 °C között alakult. Kisebb területeken, például a főváros és Szeged környékén volt ennél enyhébb az idő. A hegyvidéki területeken, főként az Északi-középhegységben volt hűvösebb, itt a havi középhőmérséklet általában 1-4 °C között alakult. Márciusban az országos átlag 5,0 °C volt, ami 0,8 °C-kal alacsonyabb a normálértéknél, ezzel az 51. leghidegebb március lett 1901 óta. Az ország területén szinte csak az átlagosnál hűvösebb tájakat találunk, az eltérés mértéke jellemzően -1,5 °C és -0,5 °C közé esett.
Magyarország egész területén a szokásosnál hűvösebben indult a tavasz első hónapja. A fagyos napok (Tmin≤0 °C) száma 23 volt, ami jelentősen (11 nappal) haladta meg a sokévi átlagot. A legtöbb fagyos napot Zabar állomáson jegyeztük, ahol 29 napon át nem emelkedett a minimumhőmérséklet fagypont fölé márciusban. Zord napból (Tmin≤-10 °C) 1 adódott.
Március elején egy magassági hidegörvény hatására lassan hűlt az idő. 8-9-én egy anticiklon peremén átmenetileg egy összeáramlási vonal hatására mérséklődött az éjszakai lehűlés, így kis mértékben emelkedtek a napi középhőmérsékletek. Ezt követően a Kelet-Európai-síkság felett uralkodó anticiklon peremére került térségünk, melynek hatására északkeleti áramlással szárazabb, hidegebb levegő érkezett és okozott lehűlést. Március 11-én már több mint 6 °C-kal volt hidegebb a sokévi átlagnál. A hideg levegő beáramlásának megszűnésével fokozatosan erősödött a nappali felmelegedés, és a fagyos éjszakák dacára is növekedtek a napi középhőmérsékletek. Március 15-én éjszaka északnyugat felől egy kisebb ciklon érte el Magyarországot, ami lehűlést okozott. Március 18-tól anticiklon hatása alá került térségünk, ezért napos, száraz idő volt, eleinte kemény éjszakai fagyokkal. Fokozatosan emelkedtek a napi középhőmérsékletek, március 22-től egészen a hónap végéig a szokásosnál melegebb idő uralkodott. A hónap végére leépült az anticiklon, az átalakult nyomási viszonyok kedveztek a hőmérséklet emelkedésének, így a hónap legmelegebb napja 29-e lett.
Április
Áprilisban az ország nagy részén 9-10°C között alakult a havi átlaghőmérséklet, eközben az országos átlag 9,4 °C volt. A Tisza és a Duna hazai alsó szakaszán, a Balaton környékén és a Dráva-síkon, továbbá a főváros térségében melegebb, míg az Északi- és a Dunántúli-középhegység magasabban fekvő területein és a Nyírség egy részén hűvösebb időjárás volt jellemző.
2022 áprilisában az országos havi középhőmérséklet 2,0 °C-kal maradt el az 1991-2020-as időszakra jellemző normálértéktől. Az országban mindenhol hidegebb volt a sokévi átlagnál.
A Dunántúlon zömmel 2-1,5 °C-kal, a Dunától keletre jobbára 2,5-2°C-kal adódtak alacsonyabb értékek a megszokottnál. Országos átlagban a fagyos napok (Tmin≤0 °C) száma 5 volt, ami jelentősen (3 nappal) meghaladta a sokévi átlagot. A legtöbb fagyos napot (19 nap) Zabar állomáson jegyeztük.
Április első napjaiban egy ciklon hátoldalán sarkvidéki levegő áramlott térségünkbe, ennek hatására markáns lehűlés jellemezte ezen napokat. 3-án csupán 2,3 °C volt az országos napi középhőmérséklet, ami több, mint 8 °C-kal elmaradt az átlagtól. 4-én reggel sokfelé fagyott síkvidéken is. Ezt követően nyugati áramlással melegedés érkezett. 6-án már a szokásosnál melegebb volt, de nem tartott sokáig, mert 8-9-én egymás után két hidegfront érkezett. Ezt követően a hónap közepéig anticiklon fejtette ki hatását Magyarország felett. Éjszakánként többfelé fagyott, de nappal egyre nagyobb hőmérsékleti értékek jelentkeztek. 15-én egy hidegfront jelentős lehűlést hozott, április 21-ig többfelé visszatértek a fagyok is. Ezt követően csupán a fagyzugos helyeken fordult elő fagy. A következő napokban ugyan több front is átvonult, viszont egyik sem okozott nagyobb hőmérséklet-változást, fokozatos melegedés kezdődött.
Május
A hűvös áprilist egy meleg május követte, a középhőmérséklet 16-19 °C között alakult, ennél alacsonyabb hőmérsékleti értékek csupán a magasabban fekvő területeken jelentkeztek. Országos átlagban 17,3 °C volt a május havi átlaghőmérséklet.
A havi középhőmérséklet 1,3 °C-kal haladta meg az 1991-2020-as időszakra jellemző normálértéket. Az országban szinte mindenütt pozitív anomália volt tapasztalható. A Dunántúlon tapasztaltunk nagyobb, 1-2 °C-os pozitív anomáliát, míg a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon általában 0,5-1,5 °C-kal volt melegebb a szokásosnál. A nyári napok száma (Tmax≥25 °C) 12 volt, ez 3 nappal több az időszakos átlagnál (9 nap). Egy hőségnapot regisztráltunk (Tmax≥30 °C), ez megfelel a sokéves átlagnak.
Májusban folytatódott az áprilisban elkezdődött melegedés, így 4-én már a megszokottnál melegebb volt. Május 10-től egy hullámzó frontrendszer előoldalán tovább fokozódott a melegedés. Május 12-én az országos napi középhőmérséklet 21,6 °C volt, ami az évszak legmagasabb értéke. A 13-án átvonult hidegfront nem okozott nagyobb lehűlést, de a 17-én érkezett hideg légtömeg ugyanakkor pár napra jelentősebb visszaeséssel járt. 20-án visszatért a 30 °C-os nyári meleg, majd átlag körül alakult a hőmérséklet. Május 28-án szintén egy hidegfront okozott az átlagosnál több fokkal alacsonyabb hőmérsékleti értékeket a tavasz utolsó napjain.