2018 tavasza a megszokottnál melegebb és átlagos csapadékú volt. Hőmérséklet szempontjából a március átlag alatt, az április és a május a normálérték felett alakult. Az április a legmelegebbnek, míg a május a 3. legmelegebbnek adódott a mérések 1901-es kezdete óta. Ez utóbbi csupán 0,1°C-kal maradt el a legmelegebb középhőmérsékletű májustól, amely 2003-ban volt. Összességében a 3. legmelegebb tavasz múlt el. A csapadékviszonyokat tekintve az egyes hónapok változatos képet mutattak. Míg a március csapadékosabb volt a szokásosnál, addig májusban, de leginkább áprilisban jelentős csapadékhiány mutatkozott. A március a 3. legcsapadékosabbnak, míg az április a 6. legszárazabbnak adódott 1901 óta.
A csapadék térbeli eloszlása változatos képet mutat (6. ábra). A Bakonyban, Délnyugat-Dunántúlon és az Őrség területén az évszakos csapadékösszeg meghaladta a 220 mm-t, míg az Északi-középhegység egyes területein a háromhavi csapadékösszeg 100 mm alatt maradt. Az évszak során a legnagyobb napi csapadékösszeget, 82,4 mm-t Bánkút állomáson regisztráltuk május 27-én.
A sokévi átlaghoz viszonyított eltérések hasonló térbeli eloszlást mutatnak, mint a csapadékösszegek. Az ország északi területei szárazabbak voltak az átlagosnál, egyes helyeken a csapadék mennyisége a sokéves átlag 70%-át sem érte el (7. ábra). A középső területeken, Budapest környékén és a nyugati határszélen átlagosan a normál érték 130-150%-a hullott, kis területen meghaladta a 150%-ot.
A 8. ábrán jól látható, hogy a tavasz utolsó két hónapja száraznak adódott, a regisztrált mennyiség áprilisban a normál 36%-a, májusban 81%-a volt. Márciusban a megszokott mennyiség mintegy két és félszerese hullott le, ezzel a 3. legcsapadékosabb márciust tudhattuk magunk mögött. A teljes tavaszi időszak átlagosnak tekinthető, mintegy 7%-kal hullott több csapadék, mint általában.
A küszöbnapok számának alakulása egy átlagos csapadékú tavaszt támaszt alá. Összesen 30 csapadékos napot regisztráltunk, amely éppen megegyezik az átlaggal. A szokásos 4 havas nap helyett idén tavasszal 5 jelentkezett. Országos átlagban 8 zivataros nap adódott, ami néggyel több, mint a szokásos.
2018 tavaszának csapadékösszege átlagosnak mondható. Az elmúlt 118 év tavaszainak éves csapadékösszegéhez illesztett exponenciális trend azonban csökkenést mutat (9. ábra).
Időszak | Sorszám |
március | 3 |
április | 112 |
május | 79 |
tavasz | 50 |
A március meglehetősen csapadékos volt, így az előkelő 3. helyen végzett (II. táblázat). Az április ezzel szemben száraz volt, a legszárazabb hónapok rangsorában a 6. helyen szerepel. A májusi csapadékösszeg nem tölt be kiemelkedő szerepet, a 79. legcsapadékosabbnak adódott. Összességében a 2018-as tavasz az 50. legcsapadékosabb volt 1901 óta.
A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, melyet a 10. ábra szemléltet. A március bővelkedett csapadékban, egyes napokon a sokéves átlag 4-5-szöröse is lehullott. Egy rövidebb szárazabb periódust követően az április csapadékosan indult. A hónap második felétől május közepéig leginkább átlag alatti értékeket jegyeztünk, majd május közepén a Kárpát-medencét elérő alacsony nyomású képződmények hatására ismét csapadékosabbá vált az időjárás. A hónap utolsó napjai azonban szárazan teltek.
Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a térkép hivatalos igazolásban nem használható fel!