2014 tavaszának időjárása

Az idei tavasz országos átlagban 1.8 °C-kal volt melegebb a megszokottnál, ezzel a 7. helyre került az 1901 óta homogenizált, interpolált adatok alapján a legmelegebb tavaszi középhőmérsékletek rangsorában. Ezen belül az idei március volt a mérések kezdete óta a legmelegebb. A tavasz első fele országos viszonylatban szárazabb volt a megszokottnál, de a május behozta a lemaradást. Így az idei tavasz összességében enyhén csapadékosnak mondható.

Idén tavasszal a legcsapadékosabbnak a déli határszél és a magasabban fekvő területek bizonyultak: arrafelé helyenként 200 mm-nél is több csapadék hullott a tavasz folyamán (6. ábra). Kelet felé haladva csökkenő tendencia látható. A legalacsonyabb mennyiségek a Tiszántúl északi részén figyelhetők meg, arrafelé néhol 100 mm alatti mennyiséget mértek.

6. ábra
A 2014-es tavasz csapadékösszege
7. ábra
A 2014-es tavasz csapadékösszege a sokéves (1971-2000-es)átlag százalékos arányában kifejezve

A tavasz első fele országos viszonylatban szárazabb volt a megszokottnál, márciusban, területi átlagban a normál mennyiség 46%-át jegyeztük. Ezzel együtt a tavasz csapadék mérlege pozitívnak bizonyult; a sokéves átlagnál 13.7 %-kal több eső esett. Az ilyenkor szokásosnál csak a középső részeken hullott kevesebb csapadék. Az ország északi és déli határszélein mértünk több csapadékot, amely a sokéves átlagot is meghaladta. A legnagyobb napi csapadékösszeget, 95.2 mm-t május 3-án Verpelétről jelentették.

8. ábra
Az országos havi és az évszakos csapadékösszeg a sokévi (1971-2000-es) átlag százalékos arányában kifejezve 2014 tavaszán (interpolált adatok alapján)

Ahogy a 8. ábrán is látható, a tavasz első hónapja különösen száraznak adódott, a regisztrált mennyiség a normál 50%-át sem érte el. Országos átlagban áprilisban a normálnak megfelelő, míg májusban azt 50%-kal meghaladó csapadék hullott hazánkban. Összességében a tavaszi időszakban a megszokott mennyiség 110%-a hullott le.
A küszöbnapok száma egy közel átlagos, enyhén esős tavaszt támaszt alá. Összesen 30 csapadékos napot regisztráltunk, amely a tavaszi időszakban az átlagnak megfelelő. Havas nap már tavasszal nem volt. Ezeken felül országos átlagban 6 zivataros nap adódott.

9. ábra
Az országos tavaszi csapadékösszegek százalékos eltérése a sokéves (1971-2000-es)átlagtól 1901 és 2014 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
március 100
április 63
május 12
 
tavasz 47
II. táblázat
A 2014-es tavasz és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

Az idei tavaszi csapadékösszeg átlagon felüli volt. Az elmúlt 114 év tavaszainak éves csapadékösszegéhez illesztett exponenciális trend csökkenést mutat (9. ábra). 2014 márciusa volt a múlt század eleje óta a 100. legcsapadékosabb (tehát a 15. legszárazabb), április a 63. helyre került. A tavaszi időszakot végül egy csapadékosabb május zárta, csak 11 csapadékosabb május előzte meg a 114 év alatt. Az idei tavasz összességében a 47. legcsapadékosabb tavasz lett 1901 óta.

10. ábra
A 2014-es tavasz országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegei és a sokévi (1971-2000-es)átlag (mm) - az adott dátumhoz tartozó érték az addig lehullott 5 napos összeget jelöli

A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, melyet a 10. ábra szemléltet. Feltűnő a március elején létrejött csapadékhiány. Látható, hogy a hónap első felében csak egyszer érte el az 5 napos összeg a sokévi átlagot. Majd a hónap második felében csapadékosabbra fordult az idő. Ezt követően a hónap elejétől eltekintve áprilisban 2 átlagot meghaladó csapadék hullám is érkezett, májusban pedig három hosszabb esős periódus is volt. Az elsőre május 1-től 4-ig került sor, a második jelentősebb csapadékhullám május 7. és 18. között jelentkezett, a harmadik pedig 23-án kezdődött. Látható, hogy a tavasz harmadik hónapja két rövidebb periódustól eltekintve végig az átlagosnál csapadékosabb idővel telt.

Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a megjelenített adattartalom hivatalos igazolásban nem használható fel!