2013 tavasza összességében átlagos középhőmérsékletű volt, a normálnál hűvösebb márciusnak, a szokásosnál melegebb áprilisnak, és az átlagosnál egy kissé melegebb májusnak köszönhetően. Az idei március az elmúlt 113 év 2. legcsapadékosabb márciusa volt, az április átlag alatt alakult csapadék szempontjából, míg májusban normál feletti csapadékösszeg jelentkezett országos átlagban, s így összességében egy igen csapadékos évszakot zártunk, 1901 óta ez volt a 2. legcsapadékosabb tavasz.
A tavaszi csapadékösszeg az ország legnagyobb részén 200-250 mm között alakult (6. ábra). A legkevesebb eső ÉNy-on, valamint az ország középső területén hullott, itt 175-200 mm közötti évszakos csapadékösszegeket mértünk (kis területen jelentkezett csak 175 mm alatti érték). A legtöbb csapadékot kapó területek az ország déli, valamint északi, északkeleti térségében adódtak, itt akár 300 mm feletti értékek is előfordultak.
Néhány kicsiny terület kivételével az ország északnyugati csücskében, valamint az Észak-Dunántúlon, az átlagosnál nagyobb csapadékösszegek adódtak idén tavasszal hazánkban (7. ábra). A Dunántúlon kisebb, 125-175%-os arány volt jellemző, míg a Dunától keletre ennél nagyobb, 175-225%-os. A legnagyobb eltérést a déli területeken, valamint a Tisza-tó környékén regisztráltuk, itt a normál értékek 2.5-szerese is előfordult.
Az idei tavasz átlag feletti (173%) csapadékösszeget hozott országos átlagban. A hónapokat tekintve (8. ábra) igen szembetűnő a márciusi csapadékösszeg, mely szélsőségesen nagy volt, a sokéves átlag 359%-a lett, vagyis több mint 3.5-szerese. Az április csapadéka elmaradt kissé a normáltól, a májusi összeg pedig közel 1.5-szerese volt a szokásosnak.
Az évszak során országos átlagban 38 csapadékos (r > 0.1 mm) napot figyeltünk meg, mely meghaladta a szokásos 30-at. A márciusi csapadékos és hideg időjárás miatt havas napból is a normálnál többet számláltunk, 8 napon esett átlagosan hócsapadék a szokásos 4 helyett.
Időszak | Sorszám |
---|---|
március | 2 |
április | 75 |
május | 17 |
tavasz | 2 |
A 9. ábra grafikonján az országos átlagban vett tavaszi csapadékösszegeket láthatjuk 1901-től kezdődően, ahol a 2013-as tavasz a 2. legcsapadékosabb tavaszként jelentkezett, csak a 2010-es összeg előzi meg. Ennek ellenére az értékekhez illesztett lineáris trend egyértelműen csökkenő tendenciát mutat.
A II. táblázatban láthatjuk, hogy március hónap kiemelkedő csapadékösszegével a 2. legcsapadékosabb március 1901 óta (csak az 1937-es, 114.6 mm-es összeg előzi meg). Az április a szárazabb hónapok sorát gyarapította (75. legcsapadékosabb), míg a május a sor első negyedében kapott helyet (17. legcsapadékosabb).
A talaj szempontjából fontos szerepet játszó, országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeket mutatja a 10. ábra. Láthatjuk, hogy márciusban (a hónap elejétől eltekintve) és április elején rendkívül nagy csapadékösszegek jelentkeztek, a pentád értékek jóval meghaladták a sokévi átlagokat. Április 7-15. között normál körül alakultak az 5 napos csapadékok, a hónap második fele azonban igen száraz volt (0-1 mm-es 5 napos összegek adódtak). Május már több csapadékot hozott, első felében átlag körüli 5 napos hozamokat regisztráltunk, majd a hónap közepén és a végén normál feletti értékek jelentkeztek. A legnagyobb 5 napos csapadékösszeg az évszakban az április 2-ával záródó időszakban hullott (49.1 mm).