A tél átlagos csapadékú volt, és valamivel hidegebb a szokásosnál.
Az idei télen az ország nagy részén 50-175 mm közötti csapadék hullott (6. ábra). A legszárazabbnak a Dunántúl bizonyult, itt az értékek 75 mm alatt maradtak, míg a legcsapadékosabb a Tiszántúl volt, ahol javarészt 125 mm fölötti összegek jelentek meg.
Hasonlóan alakult a csapadékanomália térbeli elrendezõdése is (7. ábra). A Dunántúl a szokásosnál szárazabb volt, a középsõ területeken a sokéves átlag fele sem hullott le. Kelet felé egyre nagyobb értékek rajzolódtak ki. A térkép alapján Tiszántúl északi felében a szokásos mennyiség több mint másfélszerese jelentkezett.
A tél egy szokatlanul csapadékos decemberrel indult (8. ábra), a hónap csapadékhozama országos viszonylatban a sokéves átlag másfélszeresét is meghaladta. Ezt követte két meglehetõsen száraz hónap: januárban a szokásos összegnek alig több mint a fele, februárban pedig még ennél is kevesebb, közel a harmada hullott le. Mindez együttesen egy átlaghoz közeli évszakos értéket eredményezett.
A csapadékos napok száma is a szokásost közelítõ csapadékviszonyokat tükröz, országos átlagban összesen 30 napon hullott csapadék, amely 2-vel több az 1971-2000-es normál értéknél. A csapadék alakja átlagosan 22 napon volt havazás a szokásos 17 helyett.
Időszak | Sorszám |
december | 15 |
január | 96 |
február | 101 |
tél | 68 |
Jelentõs változás az elmúlt 110 év teleinek csapadékban nem látszik (9. ábra), a csapadékviszonyokat tekintve a 2010/11-es tél közel átlagosnak bizonyult. Ezt mutatja a II. táblázat is, mely szerint 1901-ig visszamenõleg a 68. legcsapadékosabb tél volt az idei, vagyis a 110 éves adatsornak a középsõ részében helyezkedik el.
Az évszak hónapjai (II. táblázat) ezzel szemben a rendezett sorok két végén foglalnak helyet, jelezve az országos átlagban vett havi csapadékösszegek rendkívüli voltát. Ezek alapján a 2010-es december a 15. legcsapadékosabb december volt, míg a január a 16. legszárazabb (96. legcsapadékosabb) a február pedig a 11. legszárazabb (101. legcsapadékosabb).
A talaj szempontjából fontos szerepet játszó országos átlagban vett 5 napos csapadékösszegeket mutatja a 10. ábra. A 8. ábrával összhangban a legnagyobb értékek decemberben jelentek meg. A hónap elején a sokéves átlag többszöröse jelentkezett, a legtöbb csapadék 2-áig akkumulálódott, több mint 35 mm. A szokásosnál csapadékosabb viszonyok uralkodtak a hónap végén is. A január és a február csapadékban szegény volt. Több 5 napos idõszakban is csak nyomnyi mennyiség volt jellemzõ, de a két hónap folyamán elõfordultak szinte teljesen száraz 5 napos periódusok is.
Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a térkép hivatalos igazolásban nem használható fel!