A rekordmeleg szeptember után egy hasonlóan meleg október következett. A csapadék mennyisége az átlag közelében alakult.
A szeptember végi gyenge hidegfrontot követően október első napjait anticiklonális hatások alakították. Ezzel melegebb és száraz levegő áramlott fölénk, így ekkor is folytatódtak a szeptember végi csapadékmentes napok. Bár 4-én egy hidegfront érkezett, csapadék ekkor sem hullott. A szeles, változékony időjárás miatt pár °C-kal csökkent a napi középhőmérséklet, de még így is a sokévi átlag felett maradt. 7-ig ismét anticiklon határozta meg hazánk időjárását, így melegedés történt. Viszont ez hamar véget is ért, mert 8-án egy markáns hidegfront vonult át felettünk. Ennek hatására az északnyugati szél megerősödött, viharossá fokozódott; másnap pedig elszórtan eső, záporeső fordult elő. 9-én hajnalban az első őszi fagyok is megjelentek az északi és északkeleti országrészben. Erre a napra a középhőmérséklet a sokéves átlag alá süllyedt, viszont 10-től ismét emelkedett. Így visszatért a szokásosnál melegebb időjárás, 13-án már 17,7 °C volt a napi átlaghőmérséklet. Ez több, mint 6,5 °C-kal magasabb az ilyenkor szokásosnál. Egészen október 15-ig az átlagosnál magasabb volt a hőmérséklet, viszont a 14-én késő délután érkező és 15-én átvonuló hidegfront meghozta a lehűlést, valamint a csapadékot is. 14-én a Nagykanizsa-Debrecen vonaltól északra volt figyelhettünk meg több-kevesebb csapadékot, majd 15-én szinte mindenhol az országban esett az eső. 16-18 között a sokéves átlag alá csökkent a napi középhőmérséklet; 17-én több, mint 4 °C-kal maradt el tőle. Ezzel ez volt a hónap leghidegebb napja, országosan 5,9 °C-os átlaghőmérséklettel. 19-én viszont – ahogy egy melegfront haladt át hazánk felett – erőteljes melegedés kezdődött. 20-án már 20,2 °C volt az országos napi középhőmérséklet, mely pontosan 11 °C-kal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket. Ezen a napon több hőmérsékleti rekord is megdőlt (ld: Rekorddömpinget hozott a nyárias idő (2023.10.20.)), ahogy 21-én is (Hőmérsékleti rekordok (2023.10.21.)).
Az enyhe napok csapadékkal társultak, 19-én főként északkeleten, 20-án pedig délnyugaton fordult elő eső, zápor. 21-én hajnalban zivatar is megfigyelhető volt, és egy hullámzó hidegfront hatására intenzív csapadékhullás kezdődött. A déli, délnyugati szél több helyen megélénkült. A következő két nap szárazabbnak adódott, majd 24-én egy nyugat felől érkező front hatása alá került a Kárpát-medence. Hatására változékony, de az évszakhoz képest még mindig enyhe időjárás uralkodott. 26-án egy kimélyülő ciklonnak köszönhetően kiadós mennyiségű csapadék érkezett, főképp az ország középső térségében. 27-én a ciklon hidegfrontja mentén még heves záporok, zivatarok is kialakultak. A szél nagy területen megerősödött, sőt zivatarok környezetében viharos, helyenként pedig 90 km/h-t meghaladó széllökések is előfordultak. A csapadék mennyisége országos átlagban 16,8 mm lett, mely kiemelkedően magas érték. Viszont területileg nagy különbségek adódtak, az északi országrészben 30-40 mm-t is mértünk, de a Mátrában 50 mm feletti összegek is előfordultak. A Kékestető Meteorológia állomáson regisztrált 80,5 mm új napi csapadékösszeg rekordnak számít, megelőzve az 1929-ben Farkasgyepűn mért 62 mm-t. 28-tól egy nyugat felől érkező ciklon előoldalra kerültünk. Ezen a napon még fordultak elő záporok, zivatarok, sőt a déli területeken néhol jégesőt is észleltek. 29-től a délies széllel egyre enyhébb levegő áramlott fölénk, így ismét 16 °C fölé került országos átlagban a napi középhőmérséklet. A 31-én érkező hidegfront ezt mérsékelte, de még így is a sokéves átlagnál 6 °C-kal enyhébb nappal zárult a hónap. Emellett a hidegfront jelentős mennyiségű csapadékot is hozott magával: 31-én délelőtt nyugatról kelet felé zivatarrendszer vonult át hazánkon, intenzív csapadékhullás, viharos széllökések és helyenként jégeső kíséretében.