2023 szeptembere a legmelegebbnek bizonyult 1901 óta, miközben az átlagosnál szárazabb időjárás uralkodott az ország jelentős részén.
Augusztus végén egy markáns hidegfront hatására véget ért 2023 nyarának leghosszabb hőhulláma, de ezt követően ismét melegedés kezdődött, és a napi középhőmérsékletek szeptember elején már az átlag felett alakultak. Szeptember 3-án egy hidegfront állította meg, majd hűtötte az ilyenkor megszokott hőmérsékletre ismét a napi átlaghőmérsékletet. Főként az ország északkeleti részén alakultak ki záporok, zivatarok, a hevesebb zivatarokat helyenként 70 km/h-t meghaladó széllökések, felhőszakadás és jégeső kísérte. A következő tíz napban anticiklon hatása alá került a Kárpát-medence, melynek köszönhetően fokozatos melegedés kezdődött, eleinte 2-3 °C, az időszak végére 4-5 °C-kal volt az 1991-2020-as normálnál melegebb. Szeptember 13-án éjszaka északnyugat felől egy hidegfront érkezett és okozott a Dunántúl északnyugati területein lokálisan jelentős mennyiségű csapadékot, elszórtan zivatarok is kialakultak. Másnap többnyire a Duna vonalától keletre hullott eső, és alakultak ki záporok, zivatarok. Tiszabecs állomásunkon szeptember 14-én 24 óra alatt 63,2 mm zúdult le, mely a havi összeg (93,3 mm) kétharmada. A napi középhőmérséklet 2 °C-ot csökkent, majd a hűlés lassan folytatódott a következő napokban is, de még ekkor is több mint 2 °C-kal meghaladta az ilyenkor megszokottat. A Kelet-európai-síkság felett egy hatalmas kiterjedésű anticiklon épült ki, melynek hatására Közép-Európában száraz, túlnyomóan napos idő alakult ki. A Kárpát-medence fölé meleg levegő áramlott, a növekvő napi középhőmérsékletek és a csökkenő sokévi átlagok közti különbség szeptember 18-ra elérte a 6 °C-ot. Késő délután egy hidegfront érte el a térségünket és főként az északnyugati és északkeleti területeken okozott esőt, záporokat. Másnap az Észak-Dunántúlon zivataros gócok is kialakultak.
Szeptember 23-án egy kiterjedt frontrendszer érkezett, és hozott jelentős mennyiségű csapadékot eső, záporeső formájában, helyenként zivatarok is kialakultak. Másnap dél felől egy mediterrán ciklon húzódott térségünk fölé. A Dunántúlon és északkeleten a szél nagy területen megerősödött, a magasabban fekvő helyeken és a Balaton térségében viharos széllökések is előfordultak. A Dunántúlon lévő csapadékrendszer fokozatosan gyengült, miközben az ország keleti területein több hullámban alakultak ki zárporok és zivatarok, néhol jégesőről is érkezett jelentés. A napi középhőmérséklet a sokévi átlag közelébe süllyedt, majd a csapadék megszűnése után újra emelkedni kezdett, mert a Kelet-európai-síkság felett egy hatalmas kiterjedésű anticiklon épült ki, melynek peremén száraz, napos időjárás volt a jellemző. A hónap utolsó napján egy gyenge hidegfront érkezett kisebb esővel, gyenge záporokkal.