2023-ban a nyár utolsó hónapja a 12. legmelegebbnek adódott 1901 óta. Az átlagosnál csapadékosabb volt az időjárás, de területileg nagy változékonyságot mutatott.
Egy júliusi hidegfront hatására a szokásosnál kissé hűvösebb idővel kezdődött az augusztus, és a gyakori frontátvonulások miatt több napon is jelentős mennyiségű csapadék hullott. Augusztus 1-jén a Dunántúlon (pl. Ják: 45,7 mm), 3-án az ország északnyugati és északi részén volt jelentősebb csapadék (pl. Gyöngyössolymos Nyírjes: 73,7 mm). Augusztus 4-én a leghevesebb zivatarok a főváros közelében jelentkeztek, viharos széllel, Budapest Ferihegy állomáson 129,6 km/h-ás széllökéssel, Pestszentimrén 96,8 mm-es napi csapadékmennyiséget adó felhőszakadással. Augusztus 5-én nagy hőmérsékleti különbség alakult ki az országon belül, az Alpokalján volt, ahol a 20 fokot sem érte el a legmagasabb hőmérséklet, míg délkeleten 35 fok körüli értékek adódtak, ami a Dunától keletre kedvezett a hevesebb zivatarok kialakulásának. A folytatásban szárazabb és hűvösebb időjárás volt jellemző, 3–6 fokkal elmaradt a hőmérséklet az ilyenkor szokásostól (5. ábra). Augusztus 7-én Kékestetőn új országos napi hidegrekord született, csupán 10,6 fokig melegedett fel a levegő. Augusztus 13-án ismét elérte a középhőmérséklet az átlagot, majd a melegedés töretlenül folytatódott 15-ig, amikor újra megjelentek az országban a 35 fok feletti maximumhőmérsékletek.
Augusztus 16-tól 19-ig erőteljesebb volt a gomolyfelhő-képződés, ezért megtorpant a felmelegedés, és az elszórtan kialakult záporokból, előfordultak 20-40 mm-t meghaladó napi csapadékösszegek. Augusztus 20-tól tovább fokozódott a kánikula, és augusztus végén tapasztalhattuk a 2023-as év legjelentősebb hőhullámát. A napi középhőmérséklet országos átlaga 8 napon meghaladta a 25 fokot, augusztus 26-án és 27-én elérte a 27 fokot is. Dévaványán augusztus 27-én 39,5 °C-ot mértünk, ami a 2023-as év legmagasabb mért hőmérséklete és egyben új országos napi rekord. A Skandinávia felett okludálódó ciklon hullámzó hidegfrontja és a mediterrán térségben kialakult ciklon összekapcsolódása révén először csak a Dunántúlon, majd augusztus 29-án már a keleti területeken is megkezdődött a lehűlés, záporokkal, zivatarokkal, viharos széllökésekkel. Augusztus 30-án főleg az Alföldön alakultak ki zivatarok, melyeknél felhőszakadás is előfordult. Tömörkényben 115,0 mm-t jegyeztek.