A 9. legmelegebb júliust hagytuk magunk mögött 1901 óta, az 1991-2020-as átlagnál 1,2 °C-kal melegebb volt. Az ország nagyobb része a szokásosnál szárazabb időjárású volt, miközben a Dunántúl nyugati részén és északkeleten a megszokottnál több csapadék hullott.
Július elsején egy gyenge hidegfront érte el térségünket, így a délutáni órákban záporok, zivatarok alakultak ki. A lassan mozgó csapadékgócokat lokálisan felhőszakadás és erős széllökések kísérték. (A napi maximális csapadékösszeg 61,4 mm volt Sümegen.) Ezt követően meleg-nedves szállítószalag helyeződött hazánk fölé, ezért több helyen képződtek záporok, zivatarok. Július 5-én késő délután a Poly névre keresztelt ciklon hidegfrontja érte el a Kárpát-medencét. A nyugat felől érkező felhőzettel záporos, zivataros gócok kezdtek el besodródni az országba. Másnap a Duna vonalától keletre folytatódott a csapadékos időjárás. Többfelé előfordult zápor, zivatar, Balmazújváros közelében tornádó is kialakult, Olcsvaapátin 49 mm-t regisztráltunk. Július 8-tól egy anticiklon határozta meg térségünk időjárását, így átmenetileg száraz, napos idő vette kezdetét, melynek köszönhetően a nappali csúcsértékek gyorsan emelkedtek, miközben a derült éjszakák miatt a minimumok csökkentek. Július 12-én egy hullámzó hidegfront érte el térségünket, napközben az északi határ mentén, az Alföld keleti felén és a nyugati határvidéken pattantak ki záporok, zivatarok, melyek közül némelyek megerősödtek. A Dunántúlon a délnyugati, nyugati szél többfelé megélénkült a zivatarok közelében viharos lökések is előfordultak. Késő este, éjszaka az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegységben vonultak zivatarok, hajnalban pedig egy kiterjedt, erős zivatarrendszer érkezett Szlovénia felől viharos széllökések és felhőszakadás kíséretében, ami északkeletfelé haladva másnap a déli órákban hagyta el hazánkat. Átmeneti napsütést követően délnyugat felől újabb zivatarok érkeztek előbb a Dunántúl majd az Alföld fölé, melyek az éjszaka második felére hagyták el térségünket, így nagyrészt kiderült az ég, néhol pára, köd képződött. (A napi maximális csapadékösszeg 47 mm volt Hidvégardón.) Július 14-től anticiklon hatása alá került a térségünk, száraz, meleg időjárásban volt részünk. Július 17-ig fokozódott a hőség, gyorsan nőttek a napi középhőmérsékletek (1. ábra), majd délután egy hidegfront érte el térségünket és okozott záporokat, zivatarokat a Dunántúl északi, valamint az ország északkeleti részén. Másnap átmenetileg csökkent a csapadékhajlam, majd egy hullámzó hidegfronthoz kapcsolódva ismét záporok, zivatarok alakultak ki az országban, ez esetben délnyugaton és északkeleten. Július 20-án a Zemplén és a Nyírség területén heves zivatar is kialakult, melyet viharos széllökések és nagy méretű jégeső kísért.
Július 21-én késő délután egy mezoléptékű konvektív rendszer érte el a Kárpát-medencét, heves záporokkal, zivatarokkal, mely országos átlagban is jelentős csapadékot hozott. Másnap délután már csak a déli, délnyugati tájakon fordult elő zápor, zivatar néhol eső. Július 23-án végre egy csapadékmentes nap következett miután folytatódott a napi középhőmérsékletek emelkedése. Július 24-én még 25°C felett tetőzött az országos napi középhőmérséklet, majd este, éjszaka egy markáns hidegfront érte el az országot, mely mentén, illetve melynek előterében több hullámban alakultak ki záporok, zivatarok, helyenként viharos szél és jégeső kíséretében. Másnap az esti órákban egymás után zivatarok fejlődtek, melyek vonalba rendeződtek, így a déli területeken kialakult felhőszakadások következtében július 25-e lett a hónap legcsapadékosabb napja. Ezt követően még egy napig maradt a szeles, csapadékos idő, majd 27-én szinte az ország egészén csapadékmentesen alakult a nap, miközben az országos napi középhőmérséklet csökkent, elérte havi minimumát. Nyugat felől július 28-án egy melegfrontnak köszönhetően a normál közelébe került a napi középhőmérséklet, az ország északi felén sokfelé jelentettek csapadékot, északnyugaton zivatarokat. Másnap a mediterrán térségből érkezett fölénk frontális felhőzet, melyet következő nap egy hidegfront követett esővel, záporokkal, a nyugati és déli megyékben zivatarokkal. Bakson 43 mm csapadék hullott. Július utolsó napja döntően napos idővel telt, jelentős csapadék nem volt (2. ábra).