2023 áprilisa az átlagosnál hűvösebb és enyhén csapadékosabb volt. A 34. leghidegebb és a 61. legszárazabb áprilisnak számít a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta.
A március végi fokozatos felmelegedés hatására az április egy, a sokéves átlagnál 2 °C-kal melegebb nappal köszöntött be. Bár még másodikán is a megszokottnál magasabb volt a napi középhőmérséklet, már aznap megindult az erőteljes lehűlés. Köszönhető mindez egy hidegfrontnak, mely mögött északról hideg levegő áramlott a Kárpát-medence fölé. Ez a rendszer a hónap első két napján nedvességet is hozott magával, többfelé eső, zápor és zivatar alakult ki hatására. 4-én már mindössze 3,1 °C volt az átlaghőmérséklet, szemben a sokéves értékkel, mely 11 °C. Viszont a hónap leghidegebb napja csak ezután következett. Ahogy továbbra is hideg levegő érkezett fölénk, április 6-án országos átlagban 2,4 °C volt a középhőmérséklet, mely 7 fokkal maradt el a normáltól. A kelet felől visszakanyarodó ciklon csapadékot is hozott, főként a Dunától keletre fekvő tájakon. Az ország keleti, északkeleti részében havazott is 6-án, több helyen 10 cm-t meghaladó hótakaró alakult ki. Április 7-től a napi középhőmérséklet fokozatosan emelkedett, 13-án végre meghaladta a sokéves értéket (igaz, csak 0,1 °C-kal). Április 7. és 12. között minden nap volt több-kevesebb csapadék az ország valamelyik részén, de 13-án már jelentősebb mennyiség érkezett a Dunántúlra. A nyugati határvidéken ekkor 30 mm feletti összegeket is regisztráltunk. Ezt követően ismét hűvösebb napok következtek, egy mediterrán ciklon érkezett meg hazánk fölé, mely felhős, csapadékos időjárást okozott. A 14-i országos eső után a csapadék formája 15-én és 16-án már inkább zápor és zivatar lett. 17-19 között is nedvesebb léghullámok érkeztek fölénk, a labilis légkörben záporok, zivatarok alakultak ki elszórtan országszerte.
Majd 20-tól egy anticiklon alakította időjárásunkat, melynek hatására gomolyfelhős, száraz napok következtek, csapadék nélkül. Az április 16-án kezdődött melegedés egészen 23-ig tartott, amikor 14,5 °C-os középhőmérsékletet regisztráltunk. Bár ez lett a hónap legmelegebb napja, a sokéves átlagnál mindössze 1,5 °C-kal volt magasabb az e napi érték. 24-én egy hidegfront érte el hazánkat, melynek köszönhetően több fokkal hűvösebb és csapadékban gazdag légtömegek érkeztek. 24-én az egész ország területén volt több-kevesebb csapadék, helyenként élénk széllökések kíséretében. A következő napon a Dunántúlon már felszakadozott a felhőzet, és a csapadékzóna a keleti országrészbe helyeződött át. A nyugati megyékben ekkor már csak egy-két zápor és zivatar fordult elő, viszont az északkeleti vármegyékben, – ahol egész nap tartósan borult volt az ég – 10-20 mm csapadék érkezett. 26-tól északnyugat felől hidegebb levegő áramlott hazánk fölé, így még tovább csökkent a napi középhőmérséklet. 27-én már 6 °C-kal maradt el a napi közép a sokéves átlagtól. A hónap utolsó napjainak időjárást egy ciklon alakította. Ennek a nyugat felől érkező képződménynek a meleg-, majd az okklúziós frontja hatására kisebb eső, zápor több helyen előfordult, néhol zivatarok is kipattantak. Emellett a hőmérséklet is emelkedett, de még mindig a sokéves átlagnál alacsonyabb maradt.