2024 júliusa a legmelegebb és 7. legszárazabb július 1901 óta. Területileg az Alföld számított melegebbnek, csapadék szempontjából pedig a Dunántúlon jelentkezett nagyobb csapadékhiány.
Július első napján egy hidegfront érkezett a Kárpát-medencébe, és ezzel hűvösebb, nedvesebb levegő áramlott fölénk. Emiatt pár napig a napi középhőmérsékletek a sokéves átlag alá süllyedtek. Csapadék elsején a nyugati és az északkeleti határ mentén hullott, másodikán pedig a Körös-Maros közén. Innen kissé északra, Mezőtúron 55,5 mm-t regisztráltunk ezen a napon. Ötödikétől melegedés kezdődött, a napi középhőmérséklet a sokévei átlag fölé emelkedett, 9-e és 17-e közt végig 27 °C fölött alakult. Július 7-től kezdődően egy extrém hosszú, 13 napos hőhullámot éltünk át. 8-án egy hidegfront előterében nedves levegő érte el hazánkat. Délelőtt északnyugaton, délután a Duna vonalában és attól keletre alakultak ki záporok, zivatarok; néhol felhőszakadással, jégesővel kísérve. Lokális zivatargócból Pásztón 46 mm hullott, viszont az ország legnagyobb része száraz maradt. 11-én az egyre erősödő hőség mellett – főként a középső országrészben – pattantak ki záporok, zivatarok, helyenként 40-60 mm esett. A következő napokban a fokozódó kánikula mellett szintén alakultak ki elszórtan záporok, zivatarok, pl.: 14-én Aszódon 30 mm feletti mennyiséget regisztráltunk. 11-től kezdve 16-ig 6 napon át megszakítás nélkül új országos napi maximumhőmérséklet rekordok születettek. (ld.:11., 12., 13., 14., 15. és 16.) Az új, 16-án mért rekord mindössze 0,3 °C-kal maradt el az abszolút maximumhőmérséklet rekordjától (41,9 °C).
16-án egy újabb hidegfront érte el hazánkat, csapadékot északkeleten, valamint a Dunántúli-középhegység keleti felében okozott, záporok, zivatarok formájában. 17-én már kiterjedtebb volt a terület, ahonnan csapadékhullást jelentettek: a Dunától keletre szinte mindenhol volt kisebb-nagyobb mennyiség. A kipattanó zivatarok környezetében felhőszakadás, viharos szél és jégeső is volt, a legintenzívebb cellákból Debrecenben 69 mm-t mértünk. 19-től egy sekély ciklon alakította időjárásunkat. Ezen a napon a Dunántúl nyugati és déli területein, 20-án már szinte az ország teljes területén mértünk csapadékot. A ciklon hatására mérséklődött a forróság is, a napi középhőmérsékletek 23 °C körül alakultak. Majd pár napig tartó emelkedést követően ismét mérséklődött a meleg, 25-én a sokéves átlag alá csökkent, bár csak 0,2 °C-kal. Ezt követően egy anticiklon épült ki hazánk felett, fokozódott a kánikula. 28-án egy hidegfront vonult át a Kárpát-medence felett, mely több fokkal hűvösebb levegőt hozott, csapadékot viszont alig. Csak Vas és Zala vármegyékben regisztráltunk kisebb mennyiségeket, a hónap további napjain pedig az egész ország száraz maradt. A napi átlaghőmérsékletek 29-én és 30-án ismét elmaradtak a sokéves értéktől, 30-án egy fok volt a különbség.