2024 júniusa kiemelkedően meleg volt, az 5. legmelegebb lett a XX. század kezdete óta. Országos átlagban a normálnál 15%-kal csapadékosabb volt, azonban a területi eloszlás a csapadék konvektív jellege miatt nagyon egyenetlenül alakult.
A szokásosnál jóval melegebb tavaszt követően egy ciklon átvonulásával indult a június, melyet 3-án egy magassági hidegörvény követett. Az utóbbi sokkal intenzívebb csapadékhullást eredményezett záporokkal, zivatarokkal, felhőszakadással. 4-én átmenetileg a normál alatt alakult a napi átlaghőmérséklet, majd intenzív melegedés kezdődött. Először egy sekély ciklonból adódott némi csapadék, majd a Norvég-tenger felett örvénylő ciklonrendszerhez kapcsolódó frontálzóna alakította Közép-Európa időjárását, melytől nyugatra hűvös, óceáni légtömegek, míg keletre meleg légtömegek áramlottak. A front előtt napokig meleg nedves szállítószalag helyezkedett el, ami záporokat, zivatarrendszereket generált, helyenként felhőszakadással, jégesővel. A hosszú veszteglés után 10-11-én vonult át a front a térségünk felett, többfelé és több hullámban alakultak ki záporok, zivatarok, melyeket helyenként felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísért. A hőmérséklet gyorsan csökkent, június 13-án 16,3 fok volt az országos érték. Ez 3,6 fokkal maradt el a sokéves átlagtól, így ez volt a hónap leghűvösebb napja. Ezt követően átmenetileg anticiklon uralta időjárásunkat, majd egy okklúziós front okozott némi csapadékhullást először az északnyugati, majd az északkeleti területeken.
17-étől ismét egy anticiklon vált meghatározóvá, így a száraz időben a napi középhőmérsékletek meredeken emelkedtek, július 19-én országos átlagban 26 fokot regisztráltunk, ami közel 6 fokkal haladta meg a normált. Éjszaka a Kárpát-medencét észak felől egy hidegfront súrolta, átmenetileg 2 fokot csökkent az átlaghőmérséklet, majd 20-án ismét a 19-ei szint közelében tetőzött. 21-én éjszaka hullámzó frontrendszer érkezett, és eleinte a Dunántúlon, másnap délelőtt többfelé, majd délutántól inkább az északkeleti megyékben okozott záporokat, zivatarokat, de emellett országos viszonylatban sok volt a napsütés. Átmenetileg anticiklon helyeződött térségünk fölé, majd egy tőlünk északra elhelyezkedő ciklon hidegfrontja érte el térségünket 22-én. Záporokat, zivatarokat okozott, a legtöbb csapadék az északkeleti megyékben hullott. Estefelé újabb záporok, zivatarok alakultak ki, délnyugat felől kiterjedt zivatarrendszer érte el az ország déli területeit, majd tovább haladt észak felé. Távozását követően hajnalban az Alföldön ismét egyre több helyen pattantak ki zivatarok. Több helyen fordult elő heves zivatar felhősszakadással, nagy méretű jéggel, károkozó szélrohamokkal. A legtöbb csapadék 127,2 mm Tiszabercel állomásunkon hullott, ez egyben a hónapban mért legnagyobb 24 órás csapadékösszeg. A megenyhült időben átmenetileg csökkent a csapadékhajlam, majd 25-28 között egy hideg légörvény határozta meg térségünk időjárását, és okozott többfelé záporokat, zivatarokat. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, helyenként nagyobb méretű jég, néhol viharos széllökések kísérték. (26-án Marcaltőn 88,8 mm, 27-én Budafokon 74,0 mm hullott.) A hidegörvény gyengülésével a hónap végére rövid időre visszatért a kánikula, 30-án országos átlagban 26,7 fok volt, ez lett a legmagasabb átlaghőmérsékletű nap júniusban. Az esti órákban megérkezett a hidegfront, és ezzel megindult az enyhülés.