A meleg őszt követve a december sem az évszakjának megfelelően alakult, a normálnál 2,2 °C-kal melegebb volt. Csapadékból a szokásosnál majdnem kétszer több hullott, ezzel a 10. legcsapadékosabb december lett az elmúlt 123 évben.
Az év utolsó hónapjában a havi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén +2 és +4 °C között alakult. Ennél melegebbet, +4°C feletti átlagokat Baranya vármegyében találunk, a legmagasabb havi átlaghőmérsékletet (+4,9 °C) is errefelé, Boda állomásunkon jegyeztük. +2 °C alatti középhőmérsékletek a magasabban fekvő tájakon fordultak elő: az Északi-középhegységben és a Kőszegi-hegység térségében. A Bükk és a Tokaj-Zempléni-hegyvidék terültén 0 °C alatti havi értékek is megfigyelhetőek voltak a térképen. A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet (0,2 °C) Kékestető állomáson rögzítettük. A küszöbnapok alapján is enyhe hónapról számolhatunk be. A fagyos napok (Tmin≤ 0 °C) országos átlaga 17 nap volt, amely 3 nappal marad el a sokéves decemberi értéktől (20 nap). A hideg napok (Tmin ≤ -5 °C) és a téli napok (Tmax≤ 0 °C) száma 1-1 nap volt, így alig 15%-a az 1991-2020-as normálnak (7-7 nap). Zord napot (Tmin ≤ -10 °C) pedig az előző évekhez hasonlóan nem regisztráltunk országos átlagban, pedig ebből az indexből a sokéves érték 2 nap. A hőmérséklet csúcsértékét (18,0 °C) december 25-én Kémes, illetve december 2-án Békéscsaba repülőtér állomásokon mértük, utóbbi új napi legmagasabb maximumhőmérséklet rekord lett. A havi legalacsonyabb hőmérsékletet (-13,2 °C) pedig Zabar állomáson december 4-én rögzítettük.
A hónap középhőmérséklete 2,7 °C-nak adódott, így több mint 2 °C-kal haladta meg az 1991-2020-as normált. Ezzel ez a december a 19. helyre került a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. Hazánk teljes területe az átlagosnál melegebb volt, az eltérés mértéke +1,5 °C vagy afeletti. Csak az Alpokalján és a Sopron-Vasi-síkságon egy kisebb téréségben maradt +1,5 °C alatt. Északnyugat felől dél és kelet felé haladva nőtt az anomália mértéke, a határ mentén sokfelé +2,5 °C felett volt. A legnagyobb eltérést a Bakonyban, a Mátrában, valamint a Mecsekben és a Tolna-Baranyai-dombvidéken tapasztaltuk. Ezeken a tájakon a +3,0 °C-ot is meghaladta az anomália.