2022. augusztus

Az idei augusztus nagyon forró volt, 1901 óta a második legmelegebb augusztus. Az előző hónapok szárazsága után az évszak utolsó hónapjában már több csapadék hullott, országosan nagyjából egy átlagos hónapot zártunk.

1. ábra
Középhőmérséklet

A hónapban a középhőmérséklet 20-25 °C között alakult hazánkban. Ezen belül az Alföldön találhatjuk a melegebb területeket, jellemzően 23-24 °C feletti értékekkel. A legalacsonyabb havi átlagok a délnyugati határ mentén, illetve a magasabban fekvő területeinken, a Dunántúli- és az Északi-középhegységben találhatóak. A legalacsonyabb havi középhőmérséklet Kékestetőn 18,6 °C volt, míg a legmagasabb havi értéket (25,5 °C) Budapest Lágymányos állomáson mértük. A különösen meleg augusztus a küszöbnapok számában is megmutatkozik: mindegyikből több fordult elő a sokéves átlagnál. Az országban átlagosan 28 nap volt nyári nap (Tmax≥25 °C), szemben a sokéves értékkel, ami 23 nap. Hőségnap (Tmax≥30 °C) esetében még ennél is nagyobb a növekedés: idén 16 nap volt, a normálérték pedig 10 nap. A forró napok (Tmax≥35 °C) száma 3 volt, ami 1 nappal több az 1991-2020 közötti átlagnál (2 nap). De helyenként ennél is jóval több fordult elő, pl. Budakalászon 10 forró napot regisztráltunk. A hőmérséklet napi csúcsértékét a hónapban Baja Csillagvizsgáló állomáson mértük augusztus 19-én 39,6 °C-kal, míg a legalacsonyabb érték, 6,5 °C augusztus 12-én Zabarban adódott.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Az augusztus 2,2 °C-kal volt melegebb az 1991-2020-as normálnál. Az országos átlagban 23,2 °C-os havi középérték a 2. legmelegebbnek számít 1901 óta. Az anomália térképen csak pozitív értékeket találunk. A Dunántúlon van a kisebb eltérés, az Alföldön és az Északi-középhegységben pedig a nagyobb mértékű. A legnagyobb eltérések a főváros környékén, valamint a Mátra-vidéken voltak. Itt több, mint 3 °C-kal haladta meg a havi középhőmérséklet az 1991-2020-as átlagot. A Dunántúlon ezzel szemben 2 °C alatt maradt az anomália. A legkisebb hőmérsékleti eltérést (0,5 és 1 °C között) a Győri-medencében és Zala megye egyes részein azonosíthatjuk.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónapban a napi átlaghőmérséklet végig a sokévi átlag felett mozgott, 3 napot kivéve: augusztus 21. és 23. között. A július utolsó napjait jellemző hűvösebb idő után melegedés kezdődött, és augusztus első hetében egy újabb hőhullám alakult ki. Ez nem volt olyan intenzív, mint a júliusi, egyrészt mert ez rövidebb volt, másrészt pedig a napi középhőmérsékletek sem emelkedtek 27-28 °C-ig. Ebben a pár napban egy anticiklon alakította időjárásunkat, majd ezt követően egy gyenge hidegfront hozott lehűlést augusztus 7-től. Ezután néhány napig a sokévi átlagnak megfelelően alakult a hőmérséklet. 14-től ismét erősödött a nappali felmelegedés, olyannyira, hogy ismét egy hőhullám érkezett. Ekkor a napi átlaghőmérsékletek 4-5 fokkal haladták meg a sokéves értékeket. Emellett a napi maximumhőmérsékletek is nagyon magasan alakultak: 2 napon is új országos rekord született. Augusztus 17-én Baja Csillagvizsgáló és Kübekháza gátőrház állomásainkon 37,0 °C-ig melegedett fel a levegő. A korábbi rekord 36,8°C  volt, amelyet Pécsen regisztráltunk 1946-ban. Augusztus 19-én ismét Baja Csillagvizsgáló állomásunkon dőlt meg a korábbi (szintén 1946-ból származó) rekord: 39,6 °C-ot mértünk, mely 0,4 °C-kal múlta felül az előző, debreceni csúcstartót. Augusztus 20-án egy frontrendszerrel megérkezett a lehűlés, melynek hatására 3 napra a sokéves átlag alá csökkent a hőmérséklet. Ezt követően gyenge melegedés következett, egy napra (26-án) még elérte a napi középhőmérséklet a 25 °C-ot. A meleg, nedves levegő következtében a hónap utolsó hetében végig a sokéves értékek felett maradt a napi átlag.