2022 júliusa a megelőző hónapokhoz hasonlóan forró és száraz volt. Ez lett az 5. legmelegebb és 11. legszárazabb július 1901 óta.
A havi középhőmérséklet júliusban hazánkban 20-25 °C között alakult. A legmelegebb területeket az előző hónaphoz hasonlóan a főváros környezetében és az Alföldön találjuk. A hegyvidéki tájakon, különösen a Börzsöny, a Bükk és a Mátra területén a havi középhőmérséklet csak 20 °C fok közelében alakult. A legalacsonyabb havi középhőmérsékletet (18,4 °C) Kékestetőn mértük, míg a legmagasabb havi átlag Szegeden 25,7 °C volt. Országos átlagban 27 nyári nap (Tmax≥25 °C) és 17 hőségnap (Tmax≥30 °C) fordult elő júliusban. Mindkét éghajlati index meghaladta az 1991 - 2020 közötti sokéves átlag értékét. Nyári napból 3 nappal, míg hőségnapból 6 nappal volt több az idén a szokásosnál. A legtöbb forró nap (Tmax≥35 °C) Kübekháza gátőrház állomáson adódott (13 nap). A forró napok száma átlagosan 5 volt júliusban, miközben a sokéves átlag ebből az indexből 1 nap. Júliusban a meleg éjszakák (Tmin≥20 °C) száma 3 volt országosan; a normálérték 2 nap. A legtöbb meleg éjszakát Budapest – Lágymányos állomáson regisztráltuk (16 db), de több településen is 10 feletti értékekkel találkozhatunk (Szeged 15 db, Siófok 12 db). A hőmérséklet csúcsértékét (41,5°C) július 23-án Hódmezővásárhely Szikáncs és Kiskunfélegyháza állomásokon mértük, a havi legalacsonyabb értéket (3,8 °C) pedig Zabar állomáson július 18-án rögzítettük. Mindkét szélsőérték egyben új országos rekord is lett. A zabari, 18-án mért új országos napi minimumhőmérséklet rekord az 1989-ben Szokolya Királyrét állomáson mért 3,9 °C-ot előzte meg 0,1 °C-kal. Zabar állomáson előző nap is új országos napi minimumhőmérséklet rekordot regisztráltunk: 5,4 °C-ig süllyedt a hőmérséklet, mely szintén 0,1 °C-kal múlta alul a korábbi – szintén Zabarban, 2000-ben mért – rekordot.
A július az 1991-2020-as átlagnál 1,6 °C-kal melegebb volt. Az országos átlagban 23,1 °C-os havi középhőmérséklet az 5. legmelegebb júliusnak számít a XX. század kezdetétől. A normáltól való eltérés az országon belül nyugatról kelet felé haladva nőtt. A Dunántúl nyugati felén a szokásosnál 0,5-1 °C-kal, míg a középső részén 1-2 °C-kal melegebb időjárás uralkodott. A Dunától keletre fekvő tájakon a sokéves átlagnál 2-3 °C-kal magasabb értékeket találunk. A legnagyobb pozitív anomáliát (3 fok felett) ismét a Mátrában detektáltuk.
Július első napjaiban a június végi hőhullám folytatódott, a szokásosnál több, mint 7 fokkal magasabb napi középhőmérséklettel. Másodikára virradóan egy hidegfront vonult át hazánk felett, ez pár fokkal mérsékelte ugyan a hőséget, de csak rövid ideig tartott. A Kárpát-medence időjárását 3-án és 4-én újra forró, száraz levegő alakította, így a napi középhőmérséklet ismét meghaladta a 25 °C-ot. 5-től kezdődően viszont fokozatos lehűlés következett, egy hétig a normál alatt maradtak az átlaghőmérsékletek. Ebben az időszakban egymást követték a hidegfrontok, a 11-én felettünk átvonuló mögött erős széllel hűvös levegő áramlott térségünkbe. A hónapban a leghűvösebb nap országosan a július 11. volt; ekkor 17,3 °C-nak adódott a középhőmérséklet, szemben a 21 °C-os sokéves értékkel. 12-től fokozatos melegedés következett, mivel a felettünk lévő anticiklon több napig forró, száraz levegőt jutatott kontinensünk középső területeire. Ezt a hőmérséklet-emelkedést egy 15-én érkező hidegfront törte meg, melynek hatására a következő napokban mérséklődött a nappali felmelegedés mértéke. 18-tól egy anticiklon épült ki a Kárpát-medence felett, fokozatos melegedést okozva. Ezáltal ismét a sokéves értékek fölé kerültek a napi középhőmérsékletek, 23-án ismét meghaladva a 28 °C-os napi országos átlagot. Ezen a napon új országos napi maximumhőmérséklet rekord született: 41,5°C-ot regisztráltunk Hódmezővásárhely Szikáncs és Kiskunfélegyháza állomásokon. Ez 2,5 °C-kal szárnyalta túl a korábbi 39,0 °C-os rekordot (melyet 2015-ből 3 állomás jegyzett: Békéssámson, Felcsút és Tápiószele Külsőmező). Az ezt követő napokban kisebb lehűlés következett, de még így is a sokéves értékeknél magasabb napi középhőmérsékletek jellemezték időjárásunkat. 27-29 között melegedés kezdődött, de egy érkező hidegfront véget vetett ennek. Így a hónap utolsó napjai a szokásosnál hűvösebbek voltak.