2022. március

Bár napsütéses, de az éjszakai fagyok miatt mégis az átlagosnál hűvösebb volt a március. Az utolsó nap kivételével a teljes hónap során alig hullott csapadék.

1. ábra
Középhőmérséklet

Márciusban az országos havi középhőmérséklet 5,0 °C volt, az ország nagy részén 4-6 °C között alakult a havi középhőmérséklet. Kisebb területeken, például a főváros és Szeged környékén volt ennél enyhébb az idő. A hegyvidéki területeken, főként az Északi-középhegységben volt hűvösebb, itt a havi középhőmérséklet általában 1-4 °C között alakult. Kékestetőn mértük a legalacsonyabb havi középhőmérsékletet, 0,7 °C-ot, míg a legmagasabb érték Budapest Állatkert és Lágymányos állomásokon adódott (7,5 °C). Országos átlagban a fagyos napok (Tmin≤0 °C) száma 23 volt, ami jelentősen (11 nappal) haladta meg a sokévi átlagot. A legtöbb fagyos napot (29 nap) Zabar állomáson jegyeztük. Zord napból (Tmin≤-10 °C) 1 adódott.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Márciusban az országos havi középhőmérséklet 0,8 °C-kal maradt el az 1991-2020-as időszakra jellemző normálértéktől. Az ország túlnyomó részén negatív irányú eltérést (-1,5--0,5°C) tapasztaltunk. A magasabban fekvő területeken többfelé alakult 0 °C körül az anomália értéke; a Bakonyban, a Dunazug-hegyvidéken, a Visegrádi-hegységben, a Börzsönyben és a Mátrában pedig előfordultak 0,5-1,5 °C-os pozitív eltérések is.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónap elején egy Skandinávia feletti középpontú anticiklon hatása érvényesült térségünkben. Március 3-7-e között egy magassági hidegörvény hatására lassan hűlt az idő, miközben minden nap máshol alakult ki gyenge havazás, hózápor. 8-9-én az anticiklon peremén átmenetileg egy összeáramlási vonal hatására mérséklődött az éjszakai lehűlés, így kis mértékben emelkedtek a napi középhőmérsékletek. Ezt követően a Kelet-Európai-síkság felett uralkodó anticiklon peremére került térségünk, melynek hatására északkeleti áramlással szárazabb, hidegebb levegő érkezett és okozott lehűlést. Március 11-én már több mint 6 °C-kal volt hidegebb a sokévi átlagnál. A hideg levegő beáramlásának megszűnésével fokozatosan erősödött a nappali felmelegedés, és a (-10 °C-nál is hidegebb) derült, fagyos éjszakák dacára is növekedtek a napi középhőmérsékletek, így a hónap közepére végre meghaladták a sokévi átlagot. Ez azonban nem tarthatott sokáig, mert március 15-én éjszaka északnyugat felől egy kisebb ciklon érte el Magyarországot, ami lehűlést okozott. Március 18-tól újra a Kelet-Európai-síkság felett uralkodó anticiklon hatása alá került térségünk, ezért napos, száraz idő volt, eleinte kemény éjszakai fagyokkal. Fokozatosan emelkedtek a napi középhőmérsékletek, március 22-től egészen a hónap végéig a szokásosnál melegebb idő uralkodott (3.ábra). A gomolyfelhő képződés mértékétől függően 9-11 °C volt jellemző. A hónap végére leépült az anticiklon, az átalakult nyomási viszonyok következtében a Kárpát-medence fölé egyre nedvesebb légtömegek érkeztek, kisebb esővel, záporokkal. Az éjszakai felhőzet kedvezett a hőmérséklet emelkedésének, így a hónap legmelegebb napja 29-e lett. A hónap végén elérte térségünket egy mediterrán ciklon, melynek következményeként a hőmérséklet a sokévi átlaghoz kezdett közelíteni.