Az év utolsó hónapja a 36. legmelegebbnek számít a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. A szokásosnál kissé több csapadék hullott, és ez nagyjából arányosan oszlott el az ország területén.
Decemberben a havi középhőmérséklet -2 °C és +3 °C között változott hazánkban. Az Északi-középhegység jelentős részén fagypont alatti havi átlagok voltak. Az ország többi területén 0 °C felett alakult a hőmérséklet. A legmagasabb havi átlaghőmérsékletet (+3,0 °C) Pécs Egyetem, Balatonederics, Kémes és Szeged belterület állomásainkon jegyeztük, a legalacsonyabbat (-2,2 °C) pedig Kékestetőn. A hónap abszolút minimumhőmérsékletét december 27-én, Gagybátor állomáson mértük: -15,2 °C. A legmagasabb hőmérsékletet pedig 31-én, Fertőrákoson regisztráltuk (+18,0 °C). Ez 1,5 °C-kal volt magasabb, mint az ezen a napon valaha (1920-ban Sopron állomáson: 16,5 °C) mért adat, így új napi országos rekordnak számít. Ekkor egyébként a fővárosban is új napi melegrekord született: Budapest Pestszentlőrinc állomásunkon 1,4 °C-kal dőlt meg a korábbi (2002-ben mért) 14 °C-os érték. A küszöbnapok száma egy enyhe decembert jelez. A fagyos napok (Tmin≤ 0 °C) országos átlaga 20 nap volt, mely megegyezik a sokéves decemberi értékkel. Viszont a téli napok (Tmax≤ 0 °C ) és a hideg napok (Tmin ≤ -5 °C) száma (3 és 4 nap) jócskán elmarad a 1991-2020-as normál időszakhoz képest (7-7 nap). Zord napot (Tmin ≤ -10 °C) pedig nem regisztráltunk országos átlagban, holott ebből az indexből a sokéves érték 2 nap.
Országos átlagban a decemberi középhőmérséklet 1,5 °C volt, mely 1 °C-kal magasabb, mint az 1991-2020-as normál. Ezzel az idei év decembere az 1901-től kezdődő hosszú éghajlati idősorban a 36. helyre került. Az ország területén szinte csak az átlagosnál melegebb tájakat találunk, az eltérés mértéke jellemzően +0,5 °C és +2,5 °C közé esett. Átlagosnál hűvösebb az Északi-középhegység egyes részein volt, mint pl. a Szécsényi-dombság vagy a Bükk-vidék. A legnagyobb pozitív hőmérsékleti eltérést az Dunántúl nyugati és délnyugati részein (Alpokalja, Soproni-Vasi-síkság, Zalai dombság, Dráva-sík) és Szeged térségében figyeltük meg. Ezeken a tájakon jellemzően 2 °C-kal volt melegebb, mint az 1991-2020-as időszakban.
Mivel decemberben a havi középhőmérséklet magasabb volt a szokásosnál, ezért a napi átlaghőmérséklet országos átlaga is a sokévi érték felett mozgott a hónap nagyobb részében. A hónap elején rögtön egy – a szokásosnál több, mint 4 fokkal – melegebb napot találunk: december 2-án időjárásunkat egy ciklon melegszektora határozta meg. Ehhez hasonló, az átlagnál 3-4 C-kal magasabb hőmérsékleteket a hónap közepén is mértünk: december 16 és 19 között. Ekkor a Kárpát-medence időjárását elsősorban egy nyugat-európai anticiklon alakította, nyugodt, csendes időt hozva. A következő napokban egy nagy kiterjedésű, oroszországi központú ciklon hatására sarkvidéki eredetű, hideg és száraz levegő áramlott hazánk fölé. Így 22-én és 23-án jellemzően 3 °C-kal volt hidegebb, mint az 1991-2020-as sokévi átlag. Karácsonykor, 24-én és 25-én időjárásunkat egy melegfront alakította, 4 fokkal a szokásosnál melegebb napokat okozva. Ezt követően kisebb mértékű lehűlés következett, de 28-tól kezdve a nappali hőmérséklet fokozatosan emelkedett. Ez az év utolsó napján tetőzött, amikor országos átlagban több mint 7 °C-kal volt melegebb, mint a sokévi átlag.