2021 júniusa szokatlanul forró és extrém száraz időjárású volt. 1901 óta a legszárazabb és a 3. legmelegebb júniust hagytuk magunk mögött. A kevés csapadék területi és időbeli eloszlása szélsőségesen alakult.
A júniusi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 20-23 °C között változott. A legmelegebb területeket ezúttal a Dunántúl nyugati felén, a főváros környezetében és az Alföldön találjuk. A hegyvidéki tájakon, különösen a Bükk és a Mátra területén a havi középhőmérséklet 20 °C fok alatt maradt. A legmagasabb havi középhőmérséklet (24,3 °C) Budapest – Lágymányos állomáson adódott, míg a Kékestetőn a havi átlag mindössze 16,9 °C volt. Az országban átlagosan 24 nyári nap (Tmax≥25 °C) és 12 hőségnap (Tmax≥30 °C) fordult elő júniusban. Mindkét éghajlati index 6 nappal haladta meg az 1991 - 2020 közötti sokéves átlag értékét (a 18 és 6 napot). A legtöbb forró nap (Tmax≥35 °C) Tiszaalpár és Pécs – Egyetem állomásokon adódott (7 nap). Országos átlagban 2 forró nap volt júniusban, miközben a sokéves átlag ebből az indexből 0 nap. A nyár első havában országosan a meleg éjszakák (Tmin≥20 °C) száma 3 volt; a normálérték pedig 1 nap. A legtöbb meleg éjszakát Budapest – Lágymányos állomáson regisztráltuk (13 db), de nem sokkal maradt el e mögött Fonyód, Siófok és Szeged (10 db) sem. Júniusban a hőmérséklet csúcsértékét (40,0°C) június 24-én Fülöpházán, míg a legalacsonyabb értéket (0,6 °C) június 01-én Zabar állomáson rögzítettük.
A nyár első hónapja az 1991-2020-as átlaghoz képest 2,1 °C-kal volt melegebb, így az országos átlagban 21,9 °C-os havi középhőmérséklet a 3. legmelegebbnek számít 1901 óta. Az anomália térképre tekintve sehol nem találunk a sokéves átlagnál alacsonyabb értéket. A Dunántúlon a szokásosnál 2-3 fokkal, míg az Alföld legnagyobb részén az átlagosnál 1-2 fokkal melegebb időjárás uralkodott. A havi középhőmérséklet eltérése az 1991-2020-as átlagtól jellemzően a magasabban fekvő domb- és hegyvidékeinken haladta meg a +3 °C-ot.
A hűvös májust követően június első napjaiban is a sokévi átlag alatt maradtak a napi középhőmérsékletek. Majd június 4 – 12. között a normálnak megfelelően, pár napig 1-2 fokkal felette alakult a hőmérséklet. 13-a és 15-e közt ismét hűvösebb volt időjárásunk, főképp a hajnali órákban. Ezt követően a hónap hátralevő részében már újra meleg, nyári idő volt jellemző. Annyira megemelkedett a napi középhőmérséklet, hogy a hónap második fele egy hosszú hőhullámmá vált. A Kárpát-medence térsége tartósan a Nyugat-Európa fölött örvénylő ciklonok ún. előoldali áramlási rendszerében helyezkedett el. Ezzel az áramlással déli, délnyugati irányból több alkalommal igen meleg, afrikai eredetű légtömeg érkezett térségünk fölé. Június 23-án és 24-én is új országos napi rekord született. Előbbi napon Berettyóújfalu és Dombegyház állomáson is 37,8 °C-ig emelkedett a hőmérséklet, míg 24-én 40,0 °C-kal tetőzött a hőség Fülöpházán.