2020. november

2020 novembere közel átlagos hőmérsékletű, ugyanakkor a 7. legszárazabb volt 1901 óta.

1. ábra
Középhőmérséklet

A hónap elején Zala megyében még 20 °C fokot meghaladó csúcshőmérséklet is előfordult. Az országos középhőmérséklet 5,1 °C-nak adódott, ezzel 2020 novembere a 120 éves idősorban a középmezőnybe került. A havi középhőmérséklet még a hegyvidéki tájakon is jellemzően fagypont felett alakult (Kékestető: +2,3 °C). Hűvösebb az északkeleti országrészben volt, a középhegységeink mellett az Észak-Alföldön. Itt +5 °C alatt maradt a havi középhőmérséklet. A havi átlag az Alföld déli részén és a Dunántúlon meghaladta az +5 °C-ot. A legmagasabb havi átlag Pécs Egyetem és Fonyód állomásokon (+6,6 °C) adódott. A hónap során komolyabb fagyok már előfordultak, azonban a fagyos napok száma (Tmin≤0 °C) országos átlagban csupán 8 nap volt, ami elmaradt a sokévi átlagtól (11 nap).

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A havi középhőmérséklet országos átlagban +0,4 °C-kal haladta meg az 1981–2010-es átlagot, így területileg is az ország jelentős részén a sokévi átlag közelében alakult. A Dunántúlon 1 – 1,5 fokkal, míg a Dunától keletre jellemzően néhány tizedfokkal volt melegebb a november az éghajlati normálnál. A legnagyobb pozitív hőmérsékleti eltérést (+2 °C) a Zagyva felső szakaszánál azonosítottuk. Ugyanakkor elszórtan, néhány mérőállomás közvetlen környezetében minimálisan (-0,5 °C) a sokévi átlag alatt maradt a havi középhőmérséklet.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

A hónap első napjaiban a szokásosnál jóval enyhébb időjárás a hazánktól északra képződött ciklonok frontjainak átvonulása miatt alakult ki. Később Közép-Európa fölött egy markáns anticiklon épült ki, így az éjszakai órákban képződött köd és alacsony rétegfelhőzet egyre tartósabban, a nappali órákban is megmaradt. Az első dekád végére a napi átlaghőmérséklet a sokévi átlag közelébe csökkent, és a medencét kitöltő hideglégpárna miatt a ködös, párás idő egyre nagyobb területre terjedt ki. A hónap közepén egy nyugat felől érkező ciklon előoldali áramlási rendszerébe kerültünk, de az áthaladó frontok nem okoztak jelentősebb változást. A hideglégpárna tartósan fennmaradt. Az utolsó dekád elején egy markáns hidegfront mögött sarkvidéki eredetű hideg légtömeg érkezett térségünkbe. Hatására jelentősen csökkent a napi középhőmérséklet, és az éjszakai órákban komolyabb fagyok is előfordultak (2020. 11.22-én Kakucs -9,7 °C). A front mögött a magasnyomású terület újra megerősödött, és a hidegpárna ismét kialakult. Ezekben a napokban a borús, párás idő mellett a napi hőmérséklet már tartósan a sokévi átlag alatt alakult. A hónap utolsó napjaiban egy, a Kelet-európai síkság felett örvénylő ciklon hidegfrontja érte el hazánkat. Az északi országrészben és a hegyekben ekkor havazott, de az enyhe idő miatt a hótakaró tartósan nem maradt meg.