2020. október

Az október igen enyhe és az elmúlt évekhez képest igen csapadékos volt.

1. ábra
Középhőmérséklet

A hónap középhőmérséklete zömmel 10-13 °C között alakult hazánk nagy részén, ennél alacsonyabb hőmérsékleti értékek csupán magasabban fekvő hegységi területeinken jelentkeztek (jellemzően a Bükkben és a Mátrában). A legenyhébb régiókat az Alföld déli részén és Baranya megyében azonosítottuk, míg hűvösebb az északi országrészben volt. Országos átlagban a legmagasabb havi átlaghőmérséklet Szeged belterület állomáson (13,1 °C), a legalacsonyabb érték, 7,3 °C-kal Kékestetőn jelentkezett. A hónap elején még előfordult egy nyári nap (Tmax≥25 °C), a Dráva mentén helyenként a csúcshőmérséklet 30 °C fölé emelkedett. Később már síkvidéken is előfordultak fagyok.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A hónap középhőmérséklete országos átlagban 11,6°C-nak adódott, amely 1,1°C-kal haladta meg az 1981-2010-es sokévi átlagot. A Gerecse és a Bakony nyugati tájai kivételével mindenhol melegebb volt, mint a sokévi érték. Az 1981-2010-es normálhoz képest a legnagyobb pozitív hőmérsékleti eltérés (+2-+3 °C) a Mátra és a Felső-Tisza vidékére volt jellemző, máshol +1 - +1,5°C anomália adódott.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Október elején délies áramlással meglehetősen meleg légtömegek érkeztek, a napi hőmérséklet országos átlagban közel 3 °C-kal múlta felül az 1981-2010-es átlagot. A Dráva közelében fekvő Kémes állomáson 30,8 fokot regisztráltunk, ezzel megdőlt az október 3-ra vonatkozó maximumhőmérséklet napi rekordja. A korábbi legnagyobb szélsőértéket ebben a kategóriában Mohács állította fel 1985-ben, 30,1 fokkal. Ezt követően több hullámzó frontrendszer vonult át hazánk felett, és a hónap közepére fokozatosan több fokkal visszaesett a hőmérséklet. Az átvonuló ciklonok után a második dekád végére anticiklon épült ki, és már síkvidéki állomásokon is fagypont alatti hőmérsékleti értékek fordultak elő. Október 19-én hajnalban, Pest megyében, Kakucs állomáson a hajnali minimumhőmérséklet -1,4 °C-ig süllyedt. Később egy nyugat-európai ciklon előoldalán délnyugati irányból egyre melegebb légtömegek érkeztek, és újra a sokévi átlag fölé emelkedett az országos napi középhőmérséklet. A hónap végéig enyhe maradt az idő.