2020. július

2020 július átlagosan meleg és összességében csapadékos időjárású volt.
 A csapadék területi és időbeli eloszlása igen szélsőségesen alakult.

1. ábra
Középhőmérséklet

A júliusi középhőmérséklet az ország legnagyobb részén 20-22 °C között változott, csupán a hegyvidéki tájainkon maradt 20 °C alatt. A legmelegebb területeket az Alföld déli részén találjuk. A legmagasabb havi középhőmérséklet (23,6 °C) Budapesten adódott, míg a Kékestetőn a havi átlag mindössze 15,9 °C volt. Az országban átlagosan 24 nyári nap (Tmax≥25 °C) és 10 hőségnap (Tmax≥30 °C) fordult elő júliusban. Mindkét éghajlati index 1-1 nappal több volt, mint az 1981 - 2010 közötti érték. A legtöbb forró nap (Tmax≥35 °C) Villány állomáson adódott (4 nap). Júliusban a hőmérséklet csúcsértékét július 11-én Pécs Egyetem állomáson (36,5°C), míg a legalacsonyabb értéket (5,3 °C) július 8-án Fülöpháza és Kecskemét K-puszta állomásokon rögzítettük.

2. ábra
Középhőmérsékleti anomália az 1981-2010-es átlaghoz viszonyítva

A nyár második hónapjának átlaghőmérséklete országos átlagban szinte teljesen megegyezett az 1981-2010-es normállal. A 21,17 °C-os júliusi középhőmérséklet csak századfokban tért el attól, így az elmúlt 120 év rangsorában a 48. helyre került. A hőmérséklet térbeli eloszlást tekintve a Dunától keletre fekvő tájakon a szokásosnál inkább hűvösebb, míg a Dunántúlon az átlagosnál kissé melegebb időjárás uralkodott. A havi középhőmérséklet eltérése az 1981-2010-es átlagtól azonban jellemzően sehol sem haladta meg a +/-2 °C-ot.

3. ábra
Napi középhőmérsékletek és a sokévi átlagok országos átlagban (°C)

Július első hetében még a sokévi átlag felett volt a napi országos átlaghőmérséklet, azonban egy markáns hidegfront átvonulását követően július 7-én jelentősen visszaesett a napi átlaghőmérséklet. A napi minimum Fülöpháza állomáson ekkor csupán 5 °C közelében alakult. Később egy gyenge anticiklon felépülése rövid felmelegedést hozott: július 11-én mértük Pécsett a hónap legmagasabb csúcshőmérsékletét (36,5 °C). A hónap közepén azonban frontátvonulásoknak köszönhetően hűvösebb légtömegek alakították az időjárást, és tartósan a sokévi átlag alatt maradt a napi országos átlaghőmérséklet. Az átlagosnál hűvösebb időszak az utolsó dekád közepéig tartott, majd a hónap utolsó napjaiban újra megerősödött a nappali felmelegedés, és a július meleg nyári idővel búcsúzott. Igazán tartós és intenzív hőhullám nem alakult ki július folyamán, a napi középhőmérséklet országos átlagban csak július 30-án haladta meg a 25 °C-ot