Az elmúlt január a 20. legmelegebb és 56. legszárazabb lett a hosszú éghajlati adatsorban. A csapadék mennyisége a sokéves átlag közelében alakult, de területileg nagy eltérések tapasztalhatók.
A január ismét enyhébb lett az átlagosnál. A havi középhőmérséklet -2 °C és +3 °C között változott országszerte. A legnagyobb térségben +1 °C és +2 °C közti átlagok voltak jellemzőek. Ennél magasabb havi átlagok a Mecsekben, a Tolna-Baranyai-dombvidéken, valamint Budapest és Szeged téréségében fordultak elő. 0 °C és +1 °C közti átlag jellemezte Szabolcs-Szatmár vármegyét és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye déli részét. Az Északi-középhegységben még ennél is alacsonyabb átlagokat mértünk, ott fagypont alatt maradt a januári középhőmérséklet. A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet Kékestetőn rögzítettük: -2,1 °C, a legmagasabb havi átlagot (+3,1 °C) pedig Budapest Állatkert állomásunkon regisztráltuk. Az előző évekhez hasonlóan 2024. januárjában is több új hőmérsékleti rekord született. Január 4-én, 18-án és 24-én is megdőlt a korábbi napi legnagyobb maximumhőmérséklet rekordja. A hónap folyamán a legmagasabb hőmérsékletet 18-án Hercegszántó Karapancsa állomáson mértük (+17,7 °C), a legalacsonyabb hőmérsékletet pedig január 10-én Zabarban és 20-án Kakucs állomáson jegyeztük fel: mindkét esetben -14,1 °C-ot. Az éghajlati indexek alapján is enyhének nevezhető a január, mindegyik küszöbnap száma alacsonyabb volt, mint a sokéves értékeik. Országos átlagban a fagyos napok (Tmin≤ 0 °C) száma 21 nap volt, míg a sokéves átlag 23 nap. A hideg napok (Tmin≤-5°C) átlagos száma országosan 9 nap volt, az 1991-2020-as normál időszaki érték pedig 10 nap. A téli napok (Tmax≤ 0 °C) száma már jóval kevesebb, mindössze 2 nap volt, szemben a megszokott 10 nappal. Zord nap (Tmin ≤ -10 °C) országos átlagban csak 1 nap volt, miközben a sokéves átlag 3 nap ebből az indexből
Az év első hónapja 1,9 °C-kal volt melegebb, mint a sokéves átlag (-0,5°C). Januárban az országos átlaghőmérséklet 1,3 °C lett, mellyel az idei a 20. legmelegebb január az elmúlt 124 évben. Az egész országban a normálnál melegebb volt, az anomália mértéke nyugatról kelet felé nőtt. Zala és Somogy vármegyék határán volt a legkisebb az átlagtól vett eltérés, kb. 0,5 °C. A Dunántúl nyugati felén 1 és 1,5 °C között alakult, a Dunántúl keleti részén és a Duna-Tisza-közén pedig 1,5 és 2 °C között. A Tiszántúlon és az Északi-középhegységben már a 2 °C-ot is meghaladta az anomália, a legnagyobb értékét pedig a Mártában vette fel (3 °C-ot meghaladva).