2023. október

A rekordmeleg szeptember után egy hasonlóan meleg október következett. A csapadék mennyisége az átlag közelében alakult.

3. ábra
Csapadékösszeg

Az október összeségében átlagosan csapadékosnak tekinthető, viszont jelentős területi és időbeli különbségek is jelentkeztek. A havi csapadékösszeg országos átlagban 55,3 mm-nek adódott, amely a sokéves normál 108%-a. A hónapban a csapadék eloszlása észak-dél irányú csökkenést mutatott. A legszárazabb terület októberben a Körös-Maros köze volt, itt a havi csapadékösszeg a 20 mm-t sem érte el. Ettől a területtől észak és nyugat felé távolodva növekedtek a havi összegek. A legcsapadékosabb tájak északra találhatóak: a Mátrában és a Dunántúli-középhegységben, itt 100 mm feletti összegek voltak jellemzőek, sőt előfordult 120 mm-t meghaladó is. A legnagyobb havi csapadékösszeget Kékestető Meteorológia állomáson összegeztük (164,9 mm), míg a legalacsonyabb értéket Kondoroson mértük, ahol mindösszesen 13,2 mm hullott. A hónap utolsó harmadában egy-egy napon intenzív csapadékhullás okozott gondokat. A Mártában és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a heves zivatarok miatt a csapadék térben és időben koncentráltan érkezett. Kékestető Meteorológia állomásunkon október 27-én 24 óra alatt 80,5 mm zúdult le, mely csaknem fele a havi összegnek.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Az elmúlt hónapban a lehulló csapadékmennyiség az ország északi részén az 1991-2020 közötti normálérték felett maradt, a déli területeken pedig alatta alakult. A csapadékhiányos térségekben a megszokott 70%-a alatt maradt a havi összeg, a Körös-Maros közén még a 40%-t sem érte el. A csapadékban leggazdagabb területeken a normálnak több, mint a 180%-a lehullott a hónapban. Ilyenek többek közt a Mátra, a Dunazug-hegyvidék, a Győri medence és a Cserhát északkeleti része. Itt helyenként a sokéves átlag kétszerese is megfigyelhető volt.