2023 áprilisa az átlagosnál hűvösebb és enyhén csapadékosabb volt. A 34. leghidegebb és a 61. legszárazabb áprilisnak számít a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta.
Az április közel átlagosan csapadékosnak mondható. Országos átlagban 44,1 mm lett a havi csapadékösszeg, a sokéves normál pedig 40,3 mm. Az elmúlt 123 év hosszú éghajlati adatsorában így a középmezőnybe került, a 61. legszárazabb áprilisnak számít. A kevesebb csapadékot az Alföld kapta ebben a hónapban, a többet pedig a Dunántúl északnyugati része, valamint a Bükk-vidék. Az Alföld legszárazabb területein - ilyen Szolnok környezete, a Békési-sík és a Körös menti sík - a 20 mm-t sem érte el a havi összeg. Ezzel szemben az északnyugati országrészben és Miskolc környékén a 70 mm-t meghaladó csapadékösszegek a jellemzőek. A havi legalacsonyabb összeget Csárdaszállás Felsőföld állomáson regisztráltuk, mindössze 11,0 mm-t. A legnagyobb havi csapadékmennyiséget Sopron Muck-kilátó állomáson összegeztük (156,8 mm). Ezen a környéken mértük a legtöbb napi csapadékot is: Sopron Brennbergbánya állomáson, április 14-én 57,6 mm hullott.
A havi csapadékösszeg országos átlagban 44,1 mm, ami 109 %-a az 1991-2020-as normálnak. Viszont nem mondható el, hogy az ország egész területén átlagos mennyiségű csapadék hullott. A Duna vonalában Esztergom és Paks között, a Nyírség és a Felső-Tisza-vidék Romániával határos részein, valamint a Körösöktől délre a sokéves értéknek a 60-80%-a érkezett. Ezen belül voltak olyan helyek, ahol a megszokottnak alig a fele esett le: a Békési-síkon és a Körös menti síkon a sokéves átlagnak a 40%-át mértük. Az itt található, Csárdaszállás Felsőföld állomáson - ahol a havi legalacsonyabb csapadékösszeget regisztráltuk - a normálnak mindössze a 10-20%-a hullott. A legcsapadékosabb térségben viszont a sokéves átlagot jóval meghaladó csapadékmennyiséget mértünk. Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyékben az arány elérte a 200%-ot is. Soproni állomásainkon pedig a sokéves átlagnak a 260-320%-a érkezett ebben a hónapban.