2024. augusztus

Noha az idei augusztus nagyon forró volt, az 1992-es augusztusi hőséget országos átlagban nem tudta felülmúlni, így a második legmelegebb augusztus lett 1901 óta. Folytatódott a júliusi szárazság, a legnagyobb hiány az Alföldön és a Dunántúl déli részén jelentkezett.

3. ábra
Csapadékösszeg

A nagymértékben aszályos júliust egy hasonlóan száraz augusztus követte. Csapadék szempontjából az országot két részre osztotta egy délnyugat északkelet irányú sáv. Ettől északra mértük a több csapadékot – 30 mm felett –, míg ettől délre sokfelé 20 mm alatt maradtak a havi összegek. A legszárazabb országrészeket az Alföldön és a Dél-Dunántúlon találjuk: a Nyírségben, a Közép- és az Alsó-Tisza-vidéken, a Duna-Tisza közén, valamint a Külső-Somogy és a Mecsek területén. Ezeken a tájakon a 10 mm-t sem érte el a lehullott csapadék mennyisége. A hónapban három hagyományos csapadékmérő esetében sem hullott csapadék: Hódmezővásárhelyen, Kübekházán és Magyarcsanád Bökény állomáson. A legnagyobb augusztusi összeget a délnyugati határ mellet, Becsehelyen jegyeztük fel: 100,2 mm. A legnagyobb 24 óra alatt lehullott csapadékot 27-én Kakucs állomáson rögzítettük: 65,9 mm-t.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Az anomália térképen szinte csak a sokévi átlagnál szárazabb területek láthatóak. Helyenként előfordultak a normállal megegyező vagy azt minimálisan meghaladó csapadékú tájak: a Dunántúli-és az Északi-középhegységben összefüggően is, valamint foltokban a Kisalföldön, a Zalai-dombságban és a Duna menti síkság déli részén. Országos átlagban a havi csapadékösszeg 24,7 mm-nek adódott, mely alig 42%-a az 1991-2020-as sokéves átlagnak. A Nyírségben, a Közép- és az Alsó-Tisza-vidéken, a Duna-Tisza közén a megszokott mennyiség 10%-a sem érkezett augusztusban.