Az átlagosnál jóval enyhébb volt a december, a 19. legmelegebbnek számít az elmúlt 122 év rangsorában. Csapadékból a szokásosnál kb. másfélszer több hullott, ezzel a 13. legcsapadékosabb december lett 1901 óta.
Az év utolsó hónapjában bőségesen hullott csapadék. Országos átlagban 75,7 mm volt a havi összeg, mely 166 %-a a sokéves átlagnak. Ezzel a december egy nedves hónapnak számít, az elmúlt 122 év rangsorában a 13. legcsapadékosabbnak. Területileg megfigyelhettük, hogy a legtöbb csapadék az ország délnyugati-északkeleti irányú középső sávjában hullott. Ettől a sávtól északnyugat és délkelet felé távolodva csökkennek a havi összegek. A Rábától nyugatra 50 mm alatti értékek voltak a jellemzőek decemberben. A havi legalacsonyabb összeget Sopron térségében mértük, Harka állomásunkon mindösszesen 18,8 mm hullott. A legnagyobb csapadékösszegek a Felső-Tisza-vidéken, a Mátrában, a Nyírségben, a Hajdúságban, a Berettyó-Körös-vidéken és a Dunántúli-dombság déli részén jelentkeztek. Itt jellemzően 100 mm feletti összegek fordultak elő. A legnagyobb havi csapadékösszeget is errefelé, a Szatmári-síkon, Tiszabecs állomáson összegeztük (119,3 mm). A napi legnagyobb csapadékösszeget pedig Szerep Nagy utca állomáson mértük, december 10-én: 73,2 mm. Ez az érték az itt mért havi összeg 61%-a.
Mivel a december egy jelentősen csapadékos hónap volt, így az anomália térképen szinte csak pozitív eltéréseket találunk a sokéves átlaghoz képest. Az ország kb. 95%-án a szokásos vagy annál nagyobb mennyiségű csapadék hullott. Kivétel ez alól a Soproni-hegység és -medence, ahol a megszokottnál 60-80 %-kal kevesebb csapadék érkezett. Innen kelet felé haladva pozitívvá válik az eltérés mértéke, a Dunától keletre már a 200%-ot is meghaladja. A napi legnagyobb csapadékot adó Szerep Nagy utca állomáson a december havi összeg a sokéves havi átlagnak a 275%-a.
December első napjaiban egy mediterrán ciklon hatására nedves levegő áramlott fölénk. Főként a Nyugat-Dunántúlon hozott csapadékot, kezdetben hó, havas eső formájában, majd eső hullott. A délnyugati országrész mellett még északkeleten, főként a középhegységekben tapasztaltak havazást. A következő három napban (december 4-6) ismét nedves levegő érkezett térségünkbe, többfelé csapadékot hozva. 4-én még csak elenyésző, 5-én már a Dunántúlon jelentős mennyiségben. 6-án kelet felé haladt el a hidegfront, ekkor a középső országrészben és a Tiszántúlon okozott csapadékhullást. Ezután legközelebb 9 és 11 között volt csapadékhullás, mely a hónap legnedvesebb napjait hozta el. A fölénk érkező mediterrán ciklonok hatására enyhe és nagy nedvességtartalmú légtömegek áramlottak a Kárpát-medencébe. December 9-én és 10-én országos eső volt, míg 11-én már csak a Dunától keletre hullott. 9-én, de 10-én legfőképp a napi csapadékmennyiség országos átlaga jóval meghaladta a sokéves átlagot. 9-én 13 mm, 10-én 27 mm feletti csapadék hullott országos átlagban, ezek a kb. 1 mm-es sokéves értékekhez viszonyítva hatalmas mennyiségek. 9-én az Északi-középhegységben 20 mm feletti összegeket mértek, míg a Kékestetőn 49 mm-t. 10-én még ennél is magasabb értékeket regisztráltunk: a Nagyatád-Záhony vonaltól délre eső területeken 30 mm feletti csapadékot összegeztünk. Sőt Békés és Hajdú-Bihar vármegyékben 50-60 mm mennyiség is lehullott, pl.: Szarvas és Mezőtúr állomásainkon 62 mm, Dévaványán 68 mm. Ekkor megdőlt a napi csapadékrekord is, a korábbi rekord 1976-ból származott, Murakeresztúr állomásról: 51,1 m. A csapadék alakja többnyire eső volt, de a nyugati országrészben és a magasabban fekvő térségekben havas eső, hó is hullott. 11-én hajnalra a Bakonyban, a Bükkben és a Mátrában helyenként vastagabb hótakaró is kialakult. Majd 3 csapadékmentes nap után 15-én és 16-án érkezett ismét jelentősebb mennyiségű csapadék. Megint mediterrán ciklonok miatt volt országos esőzés ezen a két napon. Mindkét esetben az országos átlag háromszor-négyszer több lett a sokéves értéknél. A hónap hátralévő részében már csak 22-én és 23-án volt nagyobb mennyiségű csapadék, a többi napon csak helyileg fordult elő kisebb eső, futó zápor. A hazánkat érintő hidegfront hatására 22-én főként a Dunántúlon, 23-án pedig északkeleten volt jelentősebb csapadékhullás. A hónapban országos átlagban 2 havas napot (normál: 5 nap) és 1 hótakarós napot regisztráltunk (normál: 7 nap). Csapadékos napból 13-at összegeztünk, mely meghaladta a szokásos értéket (11 nap). A hó több állomásunkon minimum 10 napig megmaradt, a hótakarós napok száma Mátraszentimrén és Salgótarján Rónafalu állomáson 13-13, míg Kékestetőn és Sopron Muck-kilátónál 11-11 volt. A legnagyobb hóvastagságot 2022. december 12-én Kékestetőn mértük: 28 cm.