2022. június

2022 júniusa kiemelkedően forró és az átlagosnál szárazabb időjárású volt. Az idei június még a tavalyinál is melegebb lett, ezzel pedig 1901 óta a 3. legmelegebb. A csapadékmennyiség országosan elmaradt a szokásostól, de területi eloszlása miatt szélsőségesen száraz területek is kialakultak.

4. ábra
Csapadékösszeg

A június havi csapadékösszeg országos átlagban 52,52 mm, amely a sokévi átlagnak (71,8 mm) a 73%-a. Így a hónap a legszárazabb júniusok sorában a 26. helyre került 1901 óta. A csapadékmennyiség eloszlása nyugat-kelet irányú csökkenést mutat. A nyugati határ mentén 100 mm feletti összegek a jellemzőek, míg az ország másik felén, a Tiszától keletre alig találunk 25 mm feletti értékeket. A legkevesebb csapadékot Gacsály és Újkígyós állomásokon mértük (2,0 mm). A havi legnagyobb csapadékösszeget Bakonybél állomáson rögzítettük: 181,1 mm-t. Ennek a mennyiségnek több, mint fele a hónap első 5 napján hullott (93 mm), majd a következő 5 napon újabb 66,6 mm érkezett. A csapadék alakja ezekben a napokban jellemzően zápor és zivatar volt. A legnagyobb napi csapadékösszeget június 9-én, Beremenden regisztráltuk, 24 óra alatt 75,0 mm hullott le – aznap zivatar is volt jégesővel –, mely a havi összegnek (95,6 mm), több mint a 78%-a. A hónap első dekádjában kialakuló heves zivatarok, felhőszakadások miatt több dunántúli állomáson is jócskán 50 mm feletti napi csapadékmennyiségeket regisztráltunk.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A hónap során lehullott csapadékmennyiséget az 1991-2020-as sokévi átlaggal összevetve látható, hogy az ország nagyobb részén ez alatt maradtak a mért értékek. Csak a Dunántúlon találhatóak olyan tájak, ahol elérte, vagy meg is haladta az idei júniusi csapadékösszeg a normált. Ezek közül is kiemelkedik a Győri-medence központi térsége valamint Zala megye középső része, ahol a sokéves átlag dupláját mértük (pl.: Bősárkányon 252 %-át, Győrsövényház állomáson 255 %-át). A legszárazabb tájakat az Alföldön találjuk: Szatmári-sík, Körös-Maros köze, Berettyó-Körös-vidék. Itt a szokásos értékek alig 10%-a hullott le júniusban (pl.: Békéscsaba 7,1 %, Gacsály 2,7 %, Pitvaros 5,7 %).

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

A június csapadék szempontjából nagyon kétarcú volt térben és időben egyaránt. A hónap eleje volt csapadékban gazdagabb, míg a második felére csak 1-2 csapadékos nap jutott. Az első dekádban 10-ből 8 napon volt csapadékhullás. Ebben az időszakban hidegfrontok, záporos, zivataros csapadékzónák vonultak át a Kárpát-medencén. A csapadék mennyisége minden nap meghaladta a sokéves átlagot. A legcsapadékosabb napon, 9-én pedig több, mint háromszorosa érkezett a szokásos mennyiségnek. Az intenzív csapadékgócokban felhőszakadás, jégeső is kialakult, sok helyen viharos szél kíséretében. A második dekádban ennek az ellenkezője történt, alig volt csapadékos nap. Amikor volt, az is átlag alatti mennyiséget hozott. 16-án egy átvonuló hidegfront hatására alakultak ki záporok, zivatarok többfelé az országban, de ez sem volt számottevő mennyiség. A hónap utolsó dekádjában egy nagycsapadékos nap fordult elő: június 22. A csapadék jellemzően záporok formájában érkezett. Délnyugaton zivatarok is kialakultak, melynek hatására Zala megyében több helyen 50-55 mm-t is regisztráltak. A Tata-Orosháza vonaltól északra eső területek viszont ekkor is szárazak maradtak. 25-e ismét heves eseményekkel telt, bár a csapadék mennyisége nem tekinthető nagynak. A Balassagyarmat-Szolnok-Szeged vonal széles sávjában pattantak ki zivatarok, melyeket viharos erejű széllökés, jégeső és felhőszakadás kísért. Az ezt követő időszakban már csak helyi záporokból érkezett több-kevesebb csapadék.