2022. április

A tavalyihoz hasonlóan a megszokottnál ismét hidegebb áprilist hagytunk magunk mögött, viszont a 2022-es évben először a havi csapadékmennyiség áprilisban végre átlag fölött alakult.

4. ábra
Csapadékösszeg

Csapadék szempontjából az idei április az átlagosnál csapadékosabbnak bizonyult, országos átlagban 50,5 mm csapadék hullott. A legszárazabbnak a Kisalföld északi része és a Kiskunság határmenti területei adódtak (15-25 mm). A legcsapadékosabb a Dunántúli- és az Északi-középhegység (70-100 mm) magasabban fekvő tájai, valamint a Kiskunság és a Duna menti síkság északi részei (60-80 mm) voltak.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Április folyamán 25%-kal több csapadék hullott hazánkban az ilyenkor szokásosnál. A Kisalföldön (20-60%-kal), a déli határ mentén (10-40%-kal), Közép- és Felső-Tisza-vidéken, valamint a Hajdúságban (10-30%-kal) hullott kevesebb csapadék a megszokottnál. A legcsapadékosabb területek a Duna-Tisza közi síkság északi része, a Mezőföld, a Dunamenti-síkság, a Dunazug-hegyvidék, a Vértes-Velencei-hegyvidék, valamint a Bakony északkeleti részei voltak, az ország ezen részein a normál érték 180-220%-át regisztráltuk.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Április első napjaiban egy mediterrán ciklon határozta meg térségünk időjárását. Eleinte eső, zápor hullott belőle, később az Alföldön és Borsod-Abaúj -Zemplén megyében zivatarok is kialakultak, melyek vonalba rendeződtek és jeget is produkáltak. A lehűlésnek köszönhetően a csapadék halmazállapota vegyesbe váltott, az eső mellett megjelent a havas eső, a havazás is. Április 4-től egy összekapcsolódó frontálzóna hatására kisebb csapadékmennyiségek előfordultak térségünkben. Április 7-én egy gyenge mediterrán légörvény érintette térségünket és okozott kisebb esőt, záporokat. Ezt követően egy markáns skandináv ciklon épült ki, mely időszakosan összekapcsolódott a mediterrán térség légörvényeivel, így hol az előbbi, hol az utóbbi határozta meg térségünk időjárását. Ennek kapcsán szelesebbre és csapadékosabbra fordult térségünk időjárása. Április 9-én zivatarok is kialakultak a Dunántúl északi, északkeleti részén. A frontálzóna távozásával április 11-én kontinensünk középső részén egy anticiklon épült ki, melynek hatására eleinte zavartalan volt a napsütés, majd az erőteljes gomolyfelhő képződés miatt kisebb záporok keletkeztek. Április 15-én egy érkező hidegfront lehűlést és csapadékot hozott. Április 22-én egy mediterrán ciklon érkezett térségünkbe, melyből jelentős csapadékmennyiség hullott, majd egy 2 nappal később érkező ciklon hatására folytatódott a csapadékban gazdag időjárás egészen április 28-ig.