2022 februárja a 10. legmelegebb és a 16. legszárazabb február lett a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. Csapadékból a szokásosnak nagyjából a harmada hullott, nagy a szárazság.
Az év második hónapja összességében átlagosan nagyon száraz időjárású volt, a havi csapadékösszeg országos átlagban 13 mm-nek adódott. A csapadék területi eloszlása az országhatárok felé haladva mutat növekedést. Az Alföld középső területein: a Mezőföldön, a Duna-Tisza közének jelentős részén és a Közép-Tisza-vidéken, valamint Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben alig esett csapadék. Ezeken a területeken jellemzően még a 10 mm-t sem érte el a havi összeg. A legalacsonyabb, 5 mm alatti értékek pedig az Észak-Magyarországi-medencék területén, valamint a Tisza és a Körös folyók találkozásánál találhatóak. Itt adódott a havi legalacsonyabb összeg is, Sáta állomásunkon mindösszesen 2 mm hullott. Ugyanakkor a Szatmári-síkon, a Börzsönyben, a Visegrádi-hegységben, a Dráva menti síkságon és a Dunántúli-dombság déli-délnyugati részén a csapadékösszeg a 25 mm-t is elérte. A legnagyobb havi csapadékösszeget Tiszabecs állomáson összegeztük (42,3 mm). A legnagyobb napi csapadékösszeg pedig február 15-én Csörnyeföldön hullott: 18,2 mm; ami a havi összeg 60%-a.
A februári csapadékösszeg országos átlagban 13 mm, ami az 1991-2020-as normál 35 %-a. Ezzel 2022 februárja a 16. legszárazabb februárnak számít az 1901-től kezdődő idősorban, bár jelentős területi különbségek most is megfigyelhetőek. A szokásosnál lényegesen kevesebb csapadék hullott az Alföld középső területein, valamint Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben. Itt volt a legsúlyosabb a csapadékhiány, a szokásos mennyiségnek alig 20%-át figyelhettük meg. Az Dunántúl északi és déli részein viszont már a sokévi átlag felét is elérte a csapadék mennyisége – többfelé akár a szokásos értékek 80%-a is lehullott (Visegrádi-hegység, Győr, illetve Sellye térsége).
Február első két napján az ország egész területén volt kisebb mennyiségű csapadékhullás. Alakja elég nagy változatosságot mutatott: eső, zápor, havas eső és hószállingózás is előfordult. Ezután három napig semmi sem esett, a következő kissé csapadékos periódus hatodikán és hetedikén volt. Főként eső, zápor formájában érkezett meg az átvonuló hidegfront csapadéka. Az ezt követő 6 nap ismét száraz volt több anticiklonnak köszönhetően. 14-én egy nyugat-európai ciklonhoz kapcsolódó frontrendszer nyomán nedvesebb levegő áramlott hazánk fölé. Így 14-én a Dunától keletre eső tájakon kevesebb, míg 15-én – főként a Dunántúlon – valamivel több csapadékot hozott. 16-án és 17-én viharciklonok alakították időjárásunkat, több helyen fordult elő kisebb eső, zápor. 19-én egy viharciklon hullámzó hidegfrontja még Baranya és Somogy megye déli részén okozott érdemi mennyiségű csapadékot. A következő országosan is mérhető mennyiségű csapadékot hozó nap 21-e volt, egy hidegfront vonult át a Kárpát-medence felett. A hónap további részében 22-én északnyugaton, 23-án több helyen fordult elő kevesebb eső, majd 26-án déli, 27-én pedig a délnyugati határ mentén volt még kisebb mennyiség. 28-án az országban többfelé fordult elő említésre méltó csapadékhullás, szórványosan még hózápor és zápor formában is. Február folyamán a sok átvonuló hidegfront hatására több napon is viharos erejű szél fújt országszerte, és napi szélrekordok születtek Budapest János-hegyen. 7-én országos; míg 8-án, 17-én, 18-án és 19-én fővárosi rekordot regisztrált az állomás (bővebben lásd: https://www.met.hu/omsz/OMSZ_hirek). A hónapban a legnagyobb hóvastagságot Tiszabecs állomáson mértük, 2022. február 03-án: 16 cm. A hó az Északi-középhegység magasabb pontjain és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északkeleti részén február során több napig megmaradt; a hótakarós napok száma Kékestetőn 15, Sonkád és Tiszabecs állomásokon pedig 10-10 volt.