2021. december

Az év utolsó hónapja a 36. legmelegebbnek számít a hosszú éghajlati adatsor 1901-es kezdete óta. A szokásosnál kissé több csapadék hullott, és ez nagyjából arányosan oszlott el az ország területén.

4. ábra
Csapadékösszeg

2021 utolsó hónapja az átlagosnál kissé csapadékosabb időjárású volt. A havi csapadékösszeg országos átlagban 53,6 mm-nek adódott. A csapadék területi eloszlása északról dél és kelet felé haladva mutat növekedést. A legnagyobb csapadékösszegek a Felső-Tisza-vidéken, a délkeleti határ mentén és a Dunántúli-dombság déli részén jelentkeztek. Itt jellemzően 80 mm feletti összegek fordultak elő. A legnagyobb havi csapadékösszeget is ezen a területen, Bakonya állomáson összegeztük (114,1 mm). A legnagyobb napi csapadékösszeg is itt hullott, december 02-án: 48,3 mm. Ez az érték a havi összeg 42%-a. Az Északi-középhegység medencéiben alig hullott csapadék, még a 30 mm-t sem érte el a decemberi csapadékösszeg. A havi legalacsonyabb összeget is itt mértük, Hidasnémeti állomásunkon mindösszesen 27,1 mm hullott.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A decemberi csapadékösszeg országos átlagban 53,6 mm, amely az 1991-2020-as normál 117 %-a. Ezzel 2021 decembere a 38. legcsapadékosabb decembernek számít az 1901-től kezdődő idősorban, és a területi különbségek is kisebbek, mint a korábbi hónapok során. Az ország legnagyobb részén a szokásos vagy annál nagyobb mennyiségű csapadék hullott. A Felső-Tisza-vidéken, a délkeleti határ mentén és a Dunántúli-dombság déli részén haladta meg a sokévi átlagot a csapadék mennyisége – többfelé akár a szokásos értékek 150-200 %-a is lehullott. Csak a Kemeneshát, a Börzsöny, a Mátra, Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi része és a Tisza-tó környezetében maradt az átlag alatt a havi csapadékösszeg. A legsúlyosabban csapadékhiányos területeken a szokásos mennyiségnek csak a 40-60%-át figyelhettük meg.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

December 2-án, ahogyan átvonult hazánk felett egy ciklon és hullámot vetett a hidegfrontja, jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte. A napi csapadékösszeg országos átlaga meghaladta a 15 mm-t is, szemben a szokásos 1 mm-rel. A mérőállomásokon a csapadék mennyisége 2 és 20 mm között alakult, de a Dunántúl déli részén 20-40 mm-t mértünk (Bakonyán pedig 48,3 mm-t). A csapadék alakja főleg eső volt, de a magasabb csúcsokon havas eső és hó is előfordult. 4-én nem annyira a csapadék mennyisége, mint inkább a formája volt fontos: az északnyugati megyékben eleinte fagyott eső, havas eső, néhol ónos eső hullott, majd az eső vált meghatározóvá. Az északi megyékben havazott, délen pedig eső esett. Következő nap főként a déli országrészben volt csapadékhullás. Ott eső formájában, de északon havazás, havas eső volt a jellemző. A következő nagyobb mennyiségű csapadék 9-én érkezett: a Dunántúl északi részén tartós, kiadós havazás alakult ki, estére helyenként a 15 cm-t is meghaladta a kialakult hóréteg. A déli és keleti tájakon eső hullott, az ország többi részén vegyes halmazállapotú csapadék, néhol ónos eső is. 12-én a Dunától keletre fordult elő döntően eső, majd havas eső, hó. A karácsonyi időszakban volt még egy csapadékosabb periódus, 23-tól 30-ig minden nap – különösen 25-én nagyobb mennyiségű – csapadékhullással. A felhős, csapadékos időt az átvonuló frontok okozták. Karácsony napján, 25-én eleinte eső hullott, majd egyre nagyobb területen váltotta fel a havazás, helyenként ónos vagy fagyott eső is előfordult. Éjszaka megszűnt a havazás az északi megyékben, délen az esőt ónos eső követte, a Dunántúl és az Alföld középső részén pedig havazott. Így 26-án reggelre az ország jelentős részén változó vastagságú hóréteg alakult ki (lepel és 3 cm közt általában, de a magasabban fekvő tájakon 8-12 cm is előfordult). December folyamán országos átlagban 5 havas napot (normál: 5 nap) és 4 hótakarós napot regisztráltunk (normál: 7 nap). Viszont az ónos esős napok száma (2 nap) meghaladta a szokásos értéket (1 nap). A hó az Északi-középhegységben szinte az egész hónap során megmaradt, a hótakarós napok száma Kékestetőn 31, Bükkszentkereszten és Miskolc Lillafüred-Jávorkút állomáson 28, Mátraszentimre állomáson pedig 27 volt. A legnagyobb hóvastagság 2021. december 10-én Kékestetőn 23 cm volt.