2021. szeptember

A hűvös augusztus után az átlagosnál kissé melegebb szeptember következett. Emellett nagyon száraz időjárású is volt.

4. ábra
Csapadékösszeg

A szeptember nagyon száraz időjárású volt, noha jelentős területi különbségek most is adódtak. A havi csapadékösszeg országos átlagban 29  mm-nek adódott, amely a sokévi átlag fele csupán. Ebben a hónapban Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar megyében alig esett csapadék. Itt fordult elő a havi legalacsonyabb összeg is, Derecske Petőfi-major állomásunkon mindösszesen 3,5 mm hullott. Ugyanakkor a Mosoni-síkon és Fejér megye déli részein a heves zivatarok miatt a csapadék térben és időben koncentráltan érkezett. A legnagyobb havi csapadékösszeget Mosonmagyaróváron összegeztük (91,9 mm). Egy-egy napon intenzív csapadékhullás okozott gondokat. Mátyásdomb állomásunkon szeptember 29-én 24 óra alatt 62,2 mm zúdult le – aznap zivatar volt –, mely a havi összeg (83,3 mm), több mint 74%-a.

5. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Szeptemberben a lehulló csapadékmennyiség az ország legnagyobb részén az 1991-2020 közötti normálérték alatt maradt. Csak néhány kisebb terület volt, ahol elérte vagy meghaladta a havi összeg a sokéves átlagot. Ilyenek Mosonmagyaróvár és Sárbogárd térsége, valamint a Cserhát-vidék északi része és az Aggtelek-Rudabányai-hegyvidék. Az ország kb. felén a sokéves átlagnak az 50%-a sem hullott le szeptemberben. Ezen területek közül is kiemelkedik a Balaton környezete, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok megye és Heves megye déli része, ahol a normálérték 30%-a is alig érkezett, sőt találunk olyan állomásokat is, ahol még a 10%-ot sem érte el a csapadék aránya a sokéves értékhez viszonyítva.

6. ábra
Napi csapadékösszegek és a sokévi átlagok országos átlagban (mm)

Szeptember első fele csapadékmentesen telt el. Elsején a Tiszántúlon még előfordult néhány helyen kisebb eső, zápor, de ezután nagyon száraz hetek következtek. Csak 13-án volt olyan mértékű gomolyfelhő-képződés, melyből helyi záporok, zivatarok alakultak ki. A csapadékmennyiség ekkor is csak nyom és 4 mm között változott mérőállomásainkon (országos átlagban pedig alig jelenik meg). 16-án az északnyugat felől érkező hullámzó hidegfront hatására megvastagodott a felhőzet, több helyen előfordult eső, záporeső. A front másnap is éreztette hatását, főleg a keleti országrészben volt még csapadékhullás. Szeptember 19-től egy hidegörvény alakította a Kárpát-medence időjárását. Hatására a délnyugati, majd másnap a déli országrészben jelentős mennyiségű csapadék érkezett. Ezután nagyrészt eseménytelen napok következtek, legközelebb 27-én hullott nagyobb mennyiségű csapadék. Egy magassági légörvénynek köszönhetően a Mosonmagyaróvár – Makó vonalban mértünk jelentősebb csapadékösszegeket. 29-én és 30-án egy hidegfront vonult át felettünk, mely az első napon a Kaposvár – Budapest vonal környezetében okozott intenzív csapadékhullást, míg 30-án kelet felé helyeződött, így a Tiszántúlon mértünk több csapadékot.